Funkcjonalna łazienka - jak ją sprytnie urządzić. Podpowiadamy!

Prezentacja decoroom.eu

1. Odpowiednie doświetlenie

Bardzo ważnym elementem projektowania łazienki jest dobre rozplanowanie oświetlenia – najlepiej zaplanować kilka punktowych lamp natynkowych (lub podtynkowych ukrytych w suficie podwieszanym). Taki zabieg gwarantuje równomierne rozproszenie światła. Istotne będą także lampy doświetlające przydatne w przypadku wykonywania makijażu lub przy goleniu. Mogą to być kinkiety zamontowane nad lustrem, bądź lampy wiszące ulokowane po obu stronach lustra. Ostatnim elementem jest oświetlenie dekoracyjne, które może być tożsame z lampami doświetlającymi lub stanowić dodatkowy detal w postaci podświetlenia listwami z LED (na przykład przy podcięciu wannowym, pod wiszącą zabudową meblową z umywalką, w otwartej półce zabudowy na wymiar nad WC czy nad wanną w suficie podwieszanym).

 

2. Zabudowy meblowe na wymiar

Warto na etapie projektowania dokładnie przeanalizować potrzeby użytkowników, by zaplanować odpowiednią ilość miejsca do przechowywania w łazience. Najlepiej sprawdzą się rozwiązania zabudów meblowych na wymiar, gdyż pozwolą one dokładnie wykorzystać przestrzeń, zwłaszcza w łazienkach o niewielkich rozmiarach. Zabudowa na wymiar umożliwia również dokładne dobranie rodzaju, kolorów i faktur materiałów – z pomocą architekta można wybrać takie wykończenia, które będą pasowały do pozostałych materiałów (np. płytek) i stylu.  W Decoroom oferujemy klientom możliwość skorzystania z usług naszej własnej stolarni, więc cały proces – od projektu po realizację i montaż – mogą poprowadzić w jednym miejscu. W małej łazience warto uwzględnić szafkę podumywalkową, większy blat oraz zamykaną szafkę nad stelażem WC. Łazienka o większym metrażu daje sporo możliwości pod kątem projektowania zabudowy i można zaplanować tu wtedy np. miejsce na wysuwany (lub uchylny) kosz na pranie czy wysoką szafę, która będzie w stanie pomieścić więcej kosmetyków i akcesoriów.

Z uwagi na częste użytkowanie tego pomieszczenia rekomendujemy inwestycję w wysokiej jakości materiały. Tu sprawdzi się kamień czy konglomerat na blat szafki podumywalkowej, a na fronty szafek najlepiej wybrać lakierowany MDF odporny na wilgoć.

 

3. Praktyczne rozwiązania dla małego metrażu

Ciekawym rozwiązaniem jest zaplanowanie dodatkowego gniazdka (lub kilku) do ładowania drobnych sprzętów i umieszczenie go za zabudową meblową. Wówczas za zabudową meblową możemy sprytnie  ukryć ładującą się szczoteczkę soniczną lub inne urządzenie, by zachować porządek.

Koniecznie trzeba przemyśleć kwestię wieszaków – ich odpowiednia ilość pozwoli uniknąć wrażenia chaosu i bałaganu. Najlepiej zaplanować kilka wieszaków, pamiętając o miejscu na szlafrok czy inne ubrania oraz reling lub wieszak na ręcznik do rąk przy umywalce. Nie zaszkodzi dołożyć kilka dodatkowych relingów umożliwiających szybsze schnięcie ręczników.

Dla oszczędzenia miejsca warto pokusić się o wybór baterii podtynkowych, które częściowo są ukryte w ścianie. Wyglądają bardzo estetycznie, a przy tym są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

W przypadku większości mieszkań nie mamy przestrzeni, by zamontować WC i bidet osobno, stąd alternatywnym rozwiązaniem jest toaleta myjąca łącząca funkcje obu produktów w jednym. Na rynku dostępne są modele podstawowe, ale tez i takie wzbogacone o udogodnienia takie jak podgrzewana deska czy podświetlenie LED. Opcją budżetową jest montaż bidetty, czyli baterii bidetowej używanej do czynności higienicznych w obrębie standardowej miski WC.

W strefie kąpielowej zamiast kabiny narożnej, półokrągłej, czy kwadratowej postaw na prysznicową kabinę walk-in. Zajmuje mniej miejsca, jest bezproblemowa podczas czyszczenia, a do tego idealnie sprawdzi się w niewielkich wnętrzach dzięki swojej nienachalnej i lekkiej formie. Otwarta forma tego rodzaju natrysku nie przytłoczy pomieszczenia, tak jak tradycyjna, masywna kabina, a wręcz powiększy optycznie łazienkę. W ofercie marki Radaway znajdziemy szeroką gamę modeli, które dopasujemy do dowolnego metrażu i stylu – np. Furo Black Walk-in z czarną oprawą do wnętrz loftowych i scandi czy elegancką Modo New Gold II, która wpisze się w style bardziej klasyczne i nowoczesne.

 

4. Mniej płytek, więcej koloru!

Obecnie odchodzimy od wykańczania całej łazienki płytkami z uwagi na szeroką gamę rozwiązań, które urzekają estetyką i funkcjonalnością. Klienci coraz częściej decydują się na pokrycie specjalną wodoodporną farbą powierzchni nie narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Farba łazienkowa jest produktem dedykowanym pomieszczeniom narażonym na wilgoć. Aby zabezpieczyć styk ściany z podłogą stosuje się listwę ze styroduru, którą pokrywa się farbą lub cokół z płytek. Innym sposobem na odciążenie przestrzeni w małej łazience są płytki wielkoformatowe (np. 60x120, 80x80, 80x160). Stosując płytki o większym rozmiarze, unikniemy dużej ilości fug trudnych do czyszczenia, a pomieszczenie optycznie będzie wydawać się większe i jaśniejsze, jeśli postawimy na jasne wybarwienie.

Skorzystaj z inspiracji, które przygotowała dla Ciebie pracownia projektowania wnętrz Decoroom i odkryj pomysły na aranżację swojej przestrzeni.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl