Kapsułki czy proszek do prania - porównanie

Wojciech Lechowski
Kapsułki do prania czy tradycyjny proszek, który z nich lepiej sobie poradzi z praniem i jest bardziej wydajny?
Kapsułki do prania czy tradycyjny proszek, który z nich lepiej sobie poradzi z praniem i jest bardziej wydajny? 123 RF
Pośród wielu dostępnych na rynku środków do prania najpopularniejszymi są proszek i kapsułki. Proszek to rozwiązanie tradycyjne i znane od bardzo wielu lat. Kapsułki natomiast są produktem dość innowacyjnym, ale zdążyły już przekonać do siebie całkiem liczne grono osób. Jedne i drugie środki piorące na ogół działają dobrze, ale kapsułki uchodzą za wygodniejsze w zastosowaniu.

Aktualna dostępność gotowych detergentów jest tak ogromna, że nietrudno o zawrót głowy. Możemy wybierać je kierując się ceną, marką, a także konsystencją. Proszek znają wszyscy i wiedzą, że trzeba wsypać go po podajnika znajdującego się w pralce. A czym jest kapsułka piorąca? To żel zamknięty w folii, która rozpuszcza się już w nawet nieznacznie podgrzanej wodzie. Kapsułkę wystarczy umieścić w bębnie (razem z bielizną przygotowywaną do prania). Niczego się nie odmierza, nie dozuje i w wielu przypadkach również nie dolewa płynów zmiękczających. Jednak stosowanie kapsułek wiąże się z nieco wyższym niż przy wykorzystywaniu proszku kosztem wykonania pojedynczego prania. Co ostatecznie wybrać: proszek czy kapsułki?

Zobacz także: Proszki, płyny, żele, kapsułki, pasty i orzechy do prania - porównanie

Proszki do prania

Choć ewidentnie zauważalna jest moda na kapsułki, to wiele osób wciąż sięga po tradycyjne i testowane latami proszki do prania. Produkowane są one już od lat przez te same marki, co sprawiło, że dziś każdy może mieć swoją ulubioną. To co chwalą jedni, innym nie do końca odpowiada i na odwrót.

Proszki do prania radzą sobie wyśmienicie z codziennym praniem, jednak nie zawsze się rozpuszczają i pozostawiają na rzeczach biały osad.
Proszki do prania radzą sobie wyśmienicie z codziennym praniem, jednak nie zawsze się rozpuszczają i pozostawiają na rzeczach biały osad. 123 RF

Jedno jest pewne – dostępne dziś proszki do prania są skuteczne, dobrze dopierają nasze ubrania i nie niszczą ich. Formuły sypkich detergentów są cały czas udoskonalane, dzięki czemu właściwie każdy proszek radzi sobie z usuwaniem większości zabrudzeń. W proszku można namaczać, prać ręcznie, wykonywać pranie wstępne oraz właściwe. Przy odpowiednim dozowaniu pojedyncze pranie kosztuje poniżej 1 zł.  W sklepach znajdziemy proszki do prania bielizny białej oraz kolorowej.

Jednak stosując tradycyjny proszek do prania trzeba pamiętać, że obok niego potrzebny jest jeszcze płyn zmiękczający, który nada naszym ubraniom miękkości i przyjemnego zapachu. Wadą proszku jest też dość kłopotliwe jego dozowanie. Właściwą ilość trzeba odmierzyć i wsypać do odpowiedniego pojemnika w pralce. Owy pojemnik po pewnym czasie użytkowania potrafi być porządnie zakamieniony, co może spowodować, że pralka będzie musiała trafić do serwisu. Dlatego osoby używające proszku do prania powinny pamiętać o konieczności systematycznego czyszczenia dozownika na proszek w swoich pralkach.

Kapsułki piorące

Są przede wszystkim bardzo wygodne w zastosowaniu i to właśnie głównie dlatego tak bardzo wzrasta ich popularność. Generalnie jest tak, że jeśli ktoś choć raz wypróbuje kapsułkę, którą dostał np. od zaprzyjaźnionej sąsiadki czy od kogoś z rodziny, raczej nie wraca już do proszku. Kapsułkę wystarczy umieścić na dnie bębna pralki, włożyć brudną bieliznę i nastawić wybrany cykl prania. Po jego zakończeniu ubrania są czyste i mają świeży zapach. Nawet jeśli zdarzy się, że folia zaaplikowanej kapsułki nie  rozpuści się całkowicie, odzież i tak jest dobrze uprana i nie ma niej żadnych śladów po detergencie.

Wygodna w użyciu, kapsułka 3 w 1 może już niedługo zastąpić tradycyjne proszki do prania.
Wygodna w użyciu, kapsułka 3 w 1 może już niedługo zastąpić tradycyjne proszki do prania. Magdalena Kmita-Kulesza

Dostępne aktualnie kapsułki dzieli się według przeznaczenia (do bieli i do prania rzeczy kolorowych). Są też kapsułki z dodatkiem odplamiacza oraz z płynem zmiękczającym. Ten ostatni zawierają prawie wszystkie innowacyjne produkty piorące, co oznacza, że przy ich stosowaniu nie ma konieczności kupowania dodatkowo preparatów do płukania.

Decydując się na używanie kapsułek, musimy liczyć się z nieco wyższym niż przy proszku kosztem pojedynczego prania. Na ogół jest to ponad 1 zł. Chociaż, gdyby odliczyć koszt płynu zmiękczającego i wybielacza (przy  kapsułkach 3 w 1) okazałoby się, że pranie kosztuje mniej.

Proszek do prania czy kapsułki – co wybrać?

Kapsułki są wygodne w użyciu i nie musimy się martwić o ich dozowanie.
Kapsułki są wygodne w użyciu i nie musimy się martwić o ich dozowanie. 123 RF

Każdy może oczywiście wybrać taki środek piorący, który opowiada mu najlepiej. Skuteczne pranie można zrobić zarówno w proszku, jak i z zastosowaniem kapsułki. Jest jednak kilka argumentów, które przemawiają za tymi drugimi.

Polecamy poradnik: Zafarbowane ubrania, czyli jak sobie z nimi poradzić

Kapsułki są:

  • wygodniejsze w użyciu niż proszek (nie trzeba odmierzać ilości detergentu, bo 1 kapsułka = 1 pranie);
  • lżejsze niż duże opakowanie proszku, co nie pozostaje bez znaczenia wobec konieczności przyniesienia jednego i drugiego produktu ze sklepu;
  • łatwiejsze w przechowywaniu (nie wilgotnieją, nie zbrylają się i mają szczelne oraz estetyczne opakowanie);
  • wydajniejsze niż niektóre proszki (1 nieduża kapsułka doskonale radzi sobie ze standardowym 5 kg wsadem prania);
  • bardziej ekonomiczne (jeśli odliczymy koszt zakupu płynu do płukania i wybielacza, pranie w kapsułkach może być tańsze niż w tradycyjnym proszku).

Uwaga! Kapsułki do prania bezwzględnie należy przechowywać poza zasięgiem dzieci! W ostatnim czasie wzrasta bowiem liczba  wypadków rozgryzania oraz innych niepożądanych i jednocześnie bardzo niebezpiecznych eksperymentów dokonywanych przez najmłodszych z tym detergentem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl