W sklepach nie brakuje środków do czyszczenia fug. Oprócz nich znajdziemy też specjalistyczne impregnaty, których rolą jest ochrona przed brudzeniem się zewnętrznej powierzchni spoin występujących pomiędzy kafelkami. Osoby zwracające uwagę na aspekty ekologiczne mogą również skorzystać z domowych metod, np.: czyszczenie fug sodą. Zarówno detergenty, jak i sposoby domowe bywają bardziej lub mniej skuteczne. Wiele zależy bowiem od koloru spoin oraz od rodzaju i ilości znajdującego się na nich brudu.
Czyste fugi - impregnacja
O ile glazurę i terakotę czyści się stosunkowo łatwo, o tyle brudne fugi mogą wymagać od nas stoczenia prawdziwego boju. Dlatego też, zresztą zgodnie z zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć – zaimpregnujmy fugi na samym początku ich użytkowania. W marketach budowlanych znajdziemy wiele środków, które ochronią powierzchnię spoin przed wnikaniem w nie wilgoci i zapobiegną rozwojowi pleśni oraz grzybów. Impregnat uodporni też fugi na przyjmowania zabrudzeń (kamiennych osadów, tłuszczu, kurzu, itp.), a także pozwoli na dłużej zachować ich pierwotną barwę.
Impregnaty do fug to przeważnie środki, którymi można pokryć również powierzchnię płytek.
Nadają się do płytek:
- ceramicznych nieszkliwionych,
- kamiennych,
- cementowych.
Jednak nie musimy stosować ich na całej powierzchni glazury czy terakoty. Wystarczy, że zabezpieczymy miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą (np. kafelki w prysznicu) oraz okolice szczególnie podatne na zabrudzenia (np. podłoga w przedpokoju, ściana nad blatem roboczym w kuchni). Preparatem gruntującym można też pokryć tylko same fugi. Do powyższego celu potrzebny będzie cienki pędzelek, którym warstwowo nanosimy środek. Ilość warstw zależy od producenta. Zalecany czas impregnacji fug to około 2 tygodnie od czasu zakończenia fugowania. Wówczas spoiny są już wystarczająco utwardzone, ale nadal czyste.
Polecamy: Ekologiczne sposoby na porządki w domu
Fugi – jak o nie dbać na bieżąco?
Impregnacja fug jest zabiegiem wskazanym, ale nie zwalania użytkowników z bieżącej o nie dbałości. Wszelkie zanieczyszczenia najlepiej jest usuwać od razu. Wtedy na ogół wystarczy zastosować wodę z dodatkiem płynu do naczyń lub roztwór octowy. Fugi można przecierać zwilżoną szmatką bądź spryskiwać je atomizerem i następnie osuszać. Ważne jest, by fug nie skrobać (np. nożykami) oraz nie szorować ostrymi druciakami kuchennymi. Takimi narzędziami można bowiem uszkodzić strukturę spoin, co w konsekwencji spowoduje jeszcze intensywniejsze przyjmowanie przez nie brudu.
Należy też pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń wilgotnych, w których ułożono glazurę lub terakotę. Bieżące przesychanie fug uchroni je lub przynajmniej ograniczy rozwój grzybów i pleśni. Jeżeli już zauważymy pierwsze oznaki pleśnienia spoin, warto przesmarować je mieszanką wody i olejku z drzewa herbacianego. Roztwór sporządzamy w proporcji: 2 łyżki stołowe olejku na 2 szklanki wody. To doskonały i zupełnie naturalny środek przeciwgrzybiczny.
Dobry środek do czyszczenia fug – domowe sposoby
Niekiedy jest tak, że mimo prawidłowej dbałości, fugi i tak nie prezentują się dobrze. Co więcej – ich zły stan potrafi zepsuć efektowność całej powierzchni wyłożonej płytkami. Problem dotyczy zwłaszcza spoin w kolorze białym, ale nie tylko.
Dobry środkiem do czyszczenia fug, zwłaszcza jasnych jest sok z cytryny. Ma on właściwości wybielające oraz dobrze radzi sobie z kamiennym nalotem i śladami rdzy. Wyciśnięty sok należy nanieść na spoiny i spłukać je po około 10 minutach. Brud powinien ustąpić samoistnie. Jeżeli pozostanie – potraktujmy fugi szczoteczką do zębów.
Innym dobrym środkiem do czyszczenia fug jest zwykły proszek do pieczenia, który usunie uporczywe plamy (np. z tłuszczu), kamień oraz rdzę. Nanosimy go na zwilżone fugi i starannie wcieramy w ich powierzchnię. Po upływie około pół godziny zmywamy proszek wodą z dodatkiem delikatnego detergentu myjącego. Niestety po zabiegu trzeba będzie umyć również kafle, ponieważ pozostanie na nich biały osad. Podobne rezultaty przynosi zastosowanie pasty do zębów lub wody utlenionej.
Najbardziej skutecznym domowym sposobem na usunięcie poważnych zabrudzeń jest czyszczenie fug sodą. Należy przygotować pastę z sody oczyszczonej, octu i wody. Do jednego standardowego opakowania sody należy dodać 100 ml octu i 100 ml wody. Pastę nakłada się równomiernie na spoiny i pozostawia ją tam na około 1 godzinę. Następnie fugi zmywa się ciepłą wodą. Jeżeli zabrudzenia nie ustępują – całość należy ponownie zwilżyć i wyszorować fugi szczotką lub czyścikiem kuchennym.
Płyn do mycia fug
Jest ich całkiem spory wybór, a spoty reklamowe zachęcają do kupna i stosowania. Jednak jeżeli decydujemy się na gotowe płyny do mycia fug, musimy zdawać sobie sprawę, że jest to chemia, która ma negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego oraz może szkodzić naszemu zdrowiu. Niemniej płyny do mycia fug ciągle cieszą się sporym powodzeniem. Choć nie wszystkie czynią takie cuda, jak widzimy to w reklamie.
Zabrudzenia ze spoin dość dobrze usuwają np. preparaty przeznaczone do mycia toalet. Taki środek miesza się z wodą w proporcji ½ litra wody na ½ litra żelu i szoruje mieszaniną fugi. Brud i kamień przeważnie ustępują, ale przed rozpoczęciem pracy należy pamiętać o nałożeniu rękawic, bo specyfiki tego rodzaju bardzo niszczą dłonie. Konieczne jest też zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym pracujemy. Długotrwałe wdychanie oparów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Sprawdzonym w wielu domach płynem do mycia fug jest też wybielacz do tkanin. Dobrze sprawdza się zwłaszcza na fugach białych (ciemne może niejednolicie odbarwiać). Jednak wadą chemicznego wybielacza jest to, że o ile najpierw stan fug poprawia się, o tyle w późniejszym czasie stosunkowo szybko ulegają one żółknięciu.
W sklepach znajdziemy też chemikalia przeznaczone specjalnie do fug. Pośród nich dostępne są preparaty o przeznaczeniu ogólnym, czyli po prostu do czyszczenia oraz dedykowane walce z pleśnią i grzybami. Te drugie usuwają zanieczyszczenia z zaatakowanych miejsc i zabezpieczają fugi przed ponownym pleśnieniem. Jeżeli spoiny należą do problematycznych – środek grzybobójczy należy stosować regularnie (np. raz w miesiącu). Po dłuższym czasie grzyb powinien zniknąć. Oczywiście pod warunkiem, że jest on obecny tylko na zewnętrznej powierzchni fug, a nie pod nimi czy pod całą glazurą lub terakotą.