Jak zamontować kabinę prysznicową – na brodziku i bez brodzika

Wojciech Lechowski
Aranżacja łazienki z kabiną prysznicową. Asymetryczna kabina z siedziskiem.
Aranżacja łazienki z kabiną prysznicową. Asymetryczna kabina z siedziskiem. New Trendy
Prysznic coraz częściej zastępuje tradycyjną wannę. Zajmuje niewiele miejsca oraz jest praktyczny i ekonomiczny. Do jego stworzenia potrzebna jest kabina, którą można zamontować na brodziku lub bezpośrednio na podłodze. Pierwszy z wymienionych powyżej sposobów jest stosunkowo prosty w realizacji. Drugi zaś – trudniejszy, ale za to dający doskonałe efekty wizualne.

W dalszym ciągu najczęściej spotykanymi natryskami są zestawy składające się z brodzika i kabiny. Taki prysznic można bez większego trudu wykonać praktycznie w każdych warunkach. Także w najtrudniejszych w aranżacji – łazienkach blokowych. Natomiast do zorganizowania tzw. walk-in, czyli kącika kąpielowego składającego się jedynie z samej kabiny, potrzebny jest odpływ usytuowany w podłodze (liniowy lub punktowy). Taki odpływ w wielu sytuacjach jest niemożliwy do wykonania. Nawet jeśli można zrobić tego typu odprowadzenie ścieków z prysznica, to dodatkową trudność sprawia właściwe wyprofilowanie jego dna oraz odpowiednie zaizolowanie przeciwwodne posadzki. W sytuacjach, gdy brak jest brodzika – dno prysznica wykonuje się najczęściej z płytek ceramicznych. Pamiętajmy, że tylko prawidłowo przeprowadzone prace owocują uzyskaniem funkcjonalnego natrysku i oryginalnej stylistyki wnętrza łazienki.

Montaż kabiny prysznicowej na brodziku

Do montażu na brodziku nadają się zarówno standardowe kabiny ramowe (kwadratowe, prostokątne, półokrągłe) jak i kabiny typu walk-in. Zarówno jedne, jak i drugie nie sprawiają większych problemów z mocowaniem na zaplanowanym miejscu. Podstawą jest tu dobre spasowanie kabiny z brodzikiem. Elementy te często występują w kompletach, co daje nam pewność, że będą się ze sobą idealnie zespalały. Kupując je oddzielnie trzeba uwzględnić wymiary oraz dopasować kształty.

Montaż kabiny rozpoczynamy dopiero po poprawnym osadzeniu i wypoziomowaniu brodzika. Pamiętajmy też, że wstępne składanie kabiny odbywa się poza brodzikiem, a nie na nim. Pracę rozpoczynamy od skręcenia ramy, która w większości przypadków składa się z dolnej i górnej szyny oraz z pionowych profili. W zestawach znajdują się specjalne łączniki, które mocuje się wkrętami.

Następna czynność to montaż szyb. Wkłada się je w szyny i blokuje, dokręcając zaczepy. Do połączeń pionowych stosujemy uszczelki, a łączenia poziome uszczelniamy przezroczystym silikonem sanitarnym. Kabina nie ma jeszcze drzwi, ale jest to odpowiedni moment, by przymierzyć ją do brodzika. Jeżeli dobrze przylega (do brodzika i do ścian), a ścianki trzymają pion – możemy odrysować miejsce ich styku ze ścianami łazienkowymi.

Po odstawieniu kabiny należy przystąpić do mocowania profili montażowych. W powyższym celu nawierca się otwory w ścianach, stosuje kołki rozporowe i przytwierdza wspomniane profile za pomocą odpowiedniej wielkości wkrętów. Dopiero do tych profili mocujemy profile pionowe kabiny, tj. ustawiamy kabinę na brodziku i skręcamy całość. Ostatni etap to nałożenie na szyby pozostałych uszczelek, ewentualne silikonowanie oraz montaż i regulacja drzwi. Na sam koniec należy sprawdzić szczelność wykonanych połączeń.

W podobny sposób przebiega montaż nabrodzikowy kabiny typu walk-in. Tu jednak pracy jest mniej, bo te kabiny składają się z mniejszej ilości elementów. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na wykonanie odpływu liniowego bądź punktowego wybierają jak najbardziej płaskie brodziki, które w ostatnim czasie wyglądają coraz lepiej i są wykonywane z lepszej jakości materiałów, np. z konglomeratu.

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika

Teoretycznie wszystkie rodzaje kabin prysznicowych nadają się do montażu bezpośrednio na podłodze. Na powyższe pozwalają zarówno tradycyjne kabiny o konstrukcji ramowej, jak i kabiny bezprofilowe, przesuwne i uchylne. Umiejscowienie szklanej przegrody na podłodze nie stanowi tu większego problemu, a jednak w wielu sytuacjach inwestorzy nie mogą pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie. Zasadniczą sprawą jest bowiem wykonanie wpustu podłogowego, który  umożliwi odprowadzenie wody do kanalizacji.

Natryski pozbawione brodzika cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wyglądają bardzo minimalistycznie, nowocześnie i doskonale komponują się z pozostałymi strefami łazienek. Oprócz tego, że są efektowne – mają też wiele zalet typowo użytkowych. Są zupełnie  pozbawione jakichkolwiek progów, co umożliwia wygodne korzystanie (także przez osoby starsze i niepełnosprawne). Kolejny  atut brodzików typu walk-in to fakt, że mogą one posiadać dowolne rozmiary i być dowolnie lokalizowane

Często są to tylko przezroczyste parawany, które subtelnie odgradzają część kąpielową od pozostałej przestrzeni łazienki. Taki prysznic nie sprawia też trudności z utrzymaniem go w należytym stanie higienicznym.
Jednak pomimo licznych zalet – często nie ma możliwości zrobienia natrysku walk-in. Najlepiej jest bowiem zaplanować go już na etapie budowy domu. Najprościej jest zrealizować to w podłogach na gruncie na parterach domów niepodpiwniczonych.

Rodzaj kabiny prysznicowej, a sposób jej montażu

Z materiału przedstawionego powyżej wynika jednoznacznie, że w praktyce każdą kabinę można zamontować zarówno na brodziku, jak i bezpośrednio na podłodze. Producenci zawsze dołączają do swoich wyrobów szczegółowe instrukcje montażu. Wytyczne warto uwzględniać, gdyż poszczególne marki mogą rekomendować zróżnicowane sposoby uszczelnień, łączenia poszczególnych detali, itp.

Do montażu nabrodzikowego nadają się zarówno standardowe kabiny ramowe, jak i walk-in. Jedne i drugie można też zamontować na podłodze. Jednak do zwykłych brodzików akrylowych (zwłaszcza głębszych) rzadko montuje się drogie kabiny walk-in. I tak tracą one w tym przypadku swoje walory estetyczne i takie połączenie po prostu mija się z celem. Z kolei, o ile każda (również najtańsza) kabina ramowa może zostać ustawiona na podłodze, o tyle będzie ona zupełnie nieużyteczna, gdy nie wykonamy odpływu liniowego bądź punktowego.

Zatem o sposobie montażu kabiny nie decyduje jej typ, a możliwości związane z odprowadzeniem wody z brodzika.

Ogólnie o odwodnieniach liniowych i punktowych

Kwestie dotyczące sposobów wykonania odwodnień liniowych i punktowych (wpustów podłogowych) są na tyle obszerne, że wymagają omówienia w oddzielnym artykule. Warto jednak jedynie ogólnie zaznaczyć, że najłatwiej jest to zrobić w podłogach nowo powstających.

Stare posadzki wymagają podniesienia ich poziomu (przynajmniej o 15 cm). Wierzchnia warstwa podłogi musi być wodoodporna i ułożona z odpowiednim spadkiem. Do powyższego celu nadaje się mozaika lub małych rozmiarów płytki ceramiczne. Oprócz tego konieczne jest wykonanie szczelnej izolacji przeciwwodnej. Jeśli wpust i wszystkie warstwy podłogi będą wykonane prawidłowo – funkcję odgrodzenia strefy kąpielowej od pozostałych części łazienki, może pełnić nawet zwykła zasłonka prysznicowa.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl