Mała łazienka - jak ją urządzić

Joanna Chmielewska
Mała łazienka w bloku, która zazwyczaj nie przekracza 7 m.kw może sprawić wiele kłopotów aranżacyjnych - zwłaszcza z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni.

Mogłoby się wydawać, iż mała łazienka jest trudna do urządzenia, jednak odpowiednia aranżacja wnętrza może przynieść zaskakująco dobry efekt. Jedyne, co jest potrzebne, to kreatywność oraz kierowanie się zasadami funkcjonalności i wygodą domowników.

Mała łazienka w bloku - rezygnujemy z wanny

Zdecydowanie najwięcej miejsca w łazience zajmować będzie wanna. Mała łazienka w bloku będzie więc wykluczać jej montaż. W takim przypadku sprawdzi się kabina prysznicowa. Chcąc zachować jak najwięcej przestrzeni, dobrym rozwiązaniem jest ustawienie kabiny prysznicowej w rogu łazienki. Warto wybrać kabinę narożną owalną, bądź półokrągłą, dzięki czemu zyska się dodatkowo kilka centymetrów, a jednocześnie spowoduje, iż pomieszczenie zyska na lekkości. Kabina prysznicowa powinna być z przezroczystego materiału - uzyskamy wówczas efekt przestronności.

Kabina z brodzikiem czy odpływem w podłodze - ten wybór nie ma istotnego znaczenia dla funkcjonalności łazienki, ponieważ oba warianty zajmują tyle samo miejsca.

W przypadku osób, które nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny dobrym rozwiązaniem jest kupno niewielkiej wanny narożnej. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy narożnik łazienki. Wanna nie będzie utrudniała normalnego funkcjonowania.

Umywalka optymalna

Mała łazienka - jak ją urządzić
Soudal

Często popełnianym błędem w przypadku aranżacji łazienki jest nieodpowiedni wybór umywalki. Zbyt duża, masywna oraz głęboka nie tylko sprawia trudności w użytkowaniu, lecz również optycznie zmniejsza powierzchnię łazienki. Najlepiej sprawdzają się umywalki, których minimalna szerokość wynosi 40-50 cm. Dobrze jest zaplanować umywalkę także w narożniku. Dzięki temu zostanie zagospodarowany kolejny kąt, w efekcie czego więcej miejsca zostanie w środkowej części pomieszczenia. Można też kupić umywalkę asymetryczną, dzięki której twarz skierowana będzie prostopadle do ściany, a nie narożnika.

Istotne znacznie wizualne ma również wybór baterii - zbyt duże baterie łazienkowe z niewielką umywalką nie wyglądają dobrze, z kolei zbyt małe mogą utrudniać użytkowanie.
Umywalkę warto jednocześnie zabudować niewielką szafką, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie przyborów codziennego użytku.

Sedes podwieszany lepszy, niż stojący
Mała łazienka w bloku lepiej prezentuje się z wiszącą miską ustępową niż stojącą. Ponadto nad zabudowanym stelażem powstaje niewielka półka - dodatkowe miejsce na akcesoria. Wiszący sedes umożliwia też wygodniejsze czyszczenie powierzchni wokół niego i pozwala zachować większą czystość.

Mała łazienka w bloku i optyczne jej powiększanie

Mała łazienka jest miejscem, w którym powinny królować jasne kolory. Wybierajmy więc farby i płytki łazienkowe tylko w jasnych kolorach.

Równie istotna jest odpowiednia wielkość płytek ściennych oraz podłogowych. Muszą być to płytki niewielkich rozmiarów. Zbyt duże płytki optycznie zmniejszają przestrzeń. Do małej łazienki w bloku idealnie nadają się płytki o rozmiarach maksimum 20x25 cm. Warto również unikać płytek zbyt wzorzystych. W małych łazienkach dobrze sprawdzają się płytki szkliwione, z połyskiem.

W małej łazience w bloku obowiązkowo powinno znaleźć się duże lustro. Najlepiej umieścić je nad umywalką.
Duży wpływ na komfortowe użytkowanie łazienki ma także właściwy dobór oświetlenia. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, trzeba przede wszystkim stosować źródła światła o barwie zbliżonej do światła naturalnego. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie dużej ilości niewielkich lampek halogenowych, które idealnie doświetlą każdy punkt w łazience. Lampki, w miarę możliwości, warto wmontować w ściany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl