Czyszczenie fug. Jak skutecznie wyczyścić fugi – domowe metody i gotowe środki

Wojciech Lechowski
Czyszczenie fug bywa utrapieniem. Ale czyste fugi to kwestia nie tylko estetyki, ale też trwałości okładziny oraz - naszego zdrowia.
Czyszczenie fug bywa utrapieniem. Ale czyste fugi to kwestia nie tylko estetyki, ale też trwałości okładziny oraz - naszego zdrowia. Robertwaghorn - pixabay.com
Czyszczenie fug nie jest przyjemnością, ale wyeliminować tej czynności niestety się nie da. Fugi mają porowatą powierzchnię i znajdują się nieco niżej niż płytki, przez co stosunkowo łatwo gromadzi się na nich brud i pleśń. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwiają doprowadzenie spoin do należytego stanu.

Oczywiście najprostszy patent na czyste fugi to niedopuszczanie do ich nadmiernego zabrudzania się. Jednak często, nawet pomimo prawidłowej dbałości, spoiny i tak nie wyglądają najlepiej. Szczególnie trudne do utrzymania w czystości są podłogi w przedpokojach, strefa kąpielowa w łazience oraz powierzchnia ścian nad blatem roboczym w kuchni.

Należy pamiętać, że pleśń i brud na fugach nie tylko psuje wygląd glazury czy terakoty, ale również jest źródłem groźnych dla naszego zdrowia zarazków. Dlatego spoiny pomiędzy płytkami należy systematycznie czyścić. Można robić to sposobami domowymi lub poprzez wykorzystanie dostępnej w sklepach chemii.

Czyszczenie fug – zachowaj ostrożność!

Podczas czyszczenia fug należy zadbać o własne zdrowie oraz o znajdujące się wokół nich kafle. Bez względu na rodzaj używanego preparatu, zawsze należy nałożyć na dłonie gumowe rękawice, by ochronić skórę rąk przed żrącym działaniem specyfiku. Jeżeli decydujemy się na zastosowanie sklepowych środków chemicznych, trzeba też zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym pracujemy, a potem zmyć dokładnie powierzchnię letnią bądź zimną wodą (ciepła wzmocni unoszenie się oparów w powietrzu). Silnie działające preparaty najlepiej jest nanosić na fugi wtedy, gdy w domu nie ma dzieci ani osób starszych. To właśnie ten krąg naszych najbliższych  jest najbardziej narażony na podrażnienia, uczulenia i alergię.

Odrębna kwestia to płytki ceramiczne, które nietrudno uszkodzić podczas nieprzemyślanego czyszczenia fug. Niektóre ze stosowanych środków mogą trwale uszkodzić ich powierzchnię. Zdarzają się odbarwienia, zaplamienia, uszkodzenia szkliwa i inne niepożądane efekty. Dlatego też przed zastosowaniem wybranego środka najlepiej jest przeprowadzić próbę w mniej widocznym miejscu.

Fug nie powinno się szorować wyjątkowo twardymi szczotkami, druciakami itp. Takie przybory mogą bowiem spowodować zniszczenie samych spoin, jak również przylegających do nich płytek. Czyszczenie nie może również polegać na nadmiernym skrobaniu, drapaniu czy wydłubywaniu brudu. Jeśli jego usunięcie jest niemożliwe w normalny sposób, należy pomyśleć o wymianie spoiny na nową. Wtedy wyskrobuje się resztki starej masy i w jej miejsce nakłada świeżą. Czynność fugowania nie jest ani bardzo skomplikowana, ani zbyt kosztowna.

Jak szybko i skutecznie wyczyścić fugi – sposoby domowe?

Domowymi sposobami można wyczyścić właściwie wszystko, w tym również fugi. Zaletą mikstur sporządzonych z tego, co zwykle mamy pod ręką jest to, że niewiele kosztują, a działają podobnie co drogie detergenty sklepowe. Dodatkowo są one w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i nie wpływają negatywnie na stan środowiska naturalnego. Do czyszczenia fug świetnie nadają się:

  • Proszek do pieczenia – należy nałożyć go na zwilżone spoiny i odczekać około ½ godziny, a następnie wyszorować fugi starą szczoteczką do zębów. Na koniec zmywamy pozostałości i wycieramy czyszczoną powierzchnię do sucha. Proszek do pieczenia  powinien poradzić sobie z uporczywymi plamami, tłustym nalotem oraz rdzawymi i kamiennymi osadami.
  • Soda oczyszczona i ocet – sporządzamy pastę z tych składników, którą dla uzyskania odpowiedniej konsystencji można uzupełnić wodą. Soda połączona z octem ma bardzo silne działanie czyszczące i uchodzi za najskuteczniejsze czyściwo domowe. Papkę należy pozostawić na fugach na około 30-40 minut, po czym wyszorować spoiny i starannie zmyć powierzchnię. Po tym zabiegu powinny zniknąć wszelkie suche zabrudzenia, tłuste naloty oraz kamień i rdza.
  • Pasta do zębów – wbrew pozorom wyczyści również fugi. Nakładamy ją na zużytą szczoteczkę i zamiast zębów, szorujemy delikatnie zwilżone fugi. Potem zmywamy czyszczoną powierzchnię ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Większość zabrudzeń powinna ustąpić.
  • Amoniak – należy zmieszać go z wodą, octem i sodą oczyszczoną. Z tych składników powinien powstać roztwór wodny, który najlepiej jest nanosić na fugi spryskiwaczem. Po dość intensywnym skropieniu spoin, odczekujemy 15-20 minut, przemywamy powierzchnię wodą i wycieramy ją do sucha. Amoniak jest bardzo skuteczny w usuwaniu trudnych zabrudzeń, ale niestety wielu z nas może odrażać jego charakterystyczna woń.
  • Kwasek cytrynowy – ma właściwości wybielające, w związku z czym doskonale nadaje się do czyszczenia fug w białym kolorze. Sporządzamy z niego roztwór wodny i nakładamy na spoiny. Po odczekaniu kilkunastu minut szorujemy fugi szczoteczką do zębów i zmywamy ścianę lub podłogę ciepłą wodą z delikatnym detergentem. Kwasek powinien przywrócić białym fugom ich dawny blask. Oczywiście zamiast niego można wykorzystać naturalny sok z cytryny.

Przeczytaj też: Ocet - wszechstronny środek czyszczący. Do czego wykorzystać ocet

Z domowych środków do czyszczenia fug można użyć pasty do zębów. Ale świetnie też sprawdzą się środki na bazie octu, sody oczyszczonej, czy proszku do
Z domowych środków do czyszczenia fug można użyć pasty do zębów. Ale świetnie też sprawdzą się środki na bazie octu, sody oczyszczonej, czy proszku do pieczenia. PublicDomainPictures - pixabay.com

Czyszczenie fug gotowymi środkami chemicznymi?

W sklepach jest bardzo wiele środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia fug. Przeważnie są to silnie żrące preparaty, których zastosowanie może spowodować wiele dobrego, jak również wiele złego. Decydując się na takie specyfiki, konieczne jest ich wypróbowanie w mało widocznym miejscu. Jeśli po upływie jakiegoś czasu zauważymy, że z płytkami lub fugami dzieje się coś niewłaściwego, oznacza to konieczność rezygnacji z zakupionego środka.

Chemia do czyszczenia fug dostępna w sklepach działa różnie. Niektóre specyfiki faktycznie świetnie radzą sobie z większością zabrudzeń, a inne nie pozostawiają żadnego śladu po ich zastosowaniu. I wyznacznikiem niekoniecznie jest tu cena. W każdym razie cuda widziane przez nas w reklamach telewizyjnych raczej się nie zdarzają. Dlatego też nad zakupem uporczywie reklamowanego i słono kosztującego środka warto się logicznie zastanowić.

Z wieloma zabrudzeniami powinna poradzić sobie też chemia, którą większość z nas ma w swoich domach. Wystarczy wypróbować standardowo stosowany płyn do mycia toalet (zmieszany z wodą) czy zwykły wybielacz do tkanin. Czasami już te środki przynoszą w zupełności zadowalające efekty.

Renowacja fug – impregnaty, farby, markery itp.

Należy zdawać sobie sprawę, że podstawową ochronę przed brudzeniem się i pleśnieniem fug stanowi ich impregnacja. Dotyczy to tak spoin nowo nakładanych, jak i starszych. W marketach budowlanych znajdziemy różnorodne środki, które są łatwe w aplikacji, a doskonale i długo chronią fugi przed działaniem grzybów i pleśni. Jednocześnie zabezpieczają też spoinę przed wchłanianiem przez nią wody i osadzaniem się brudu. Zaimpregnowane fugi są zatem dużo łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i nie ulegają niszczeniu tak szybko, jak te bez warstwy impregnatu.

Inne specyfiki do fug, które znajdziemy w sklepach budowlanych to środki do renowacji. Mają różną postać (farb, pisaków, markerów itp.). Jeśli brud w miejscach spoinowania jest niemożliwy do usunięcia, a sama spoina jest w dobrym stanie, warto sięgnąć po tego typu preparaty. Dobrze kryją niedoskonałości estetyczne, nie są podatne na brudzenie i pozwalają wydłużyć użytkowanie ulubionej glazury czy terakoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl