Ogrzewanie podłogowe w łazience

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Ogrzewanie podłogowe nie jest nowym wynalazkiem. Z ciepłej podłogi korzystali już starożytni Grecy i Rzymianie. W łaźniach i domach patrycjuszy ciepłe powietrze rozprowadzane było kanałami w podłodze.
Ogrzewanie podłogowe w łazience

W Polsce podczas instalacji ogrzewanie podłogowego w zamku w Malborku w 1967 roku odkryto ślady instalacji z kanałami powietrznymi.

Zalety ogrzewania podłogowego:

 • niskie koszty inwestycyjne,
 • stosunkowo niskie koszty eksploatacji,
 • łatwość i dokładność regulacji temperatury, a co za tym idzie - wysoki komfort cieplny,
 • oddzielna regulacja temp. dla każdego pomieszczenia,
 • brak konieczności konserwacji,
 • estetyka - niewidoczna instalacja pozwalająca w pełni wykorzystać walory pomieszczeń.

W domach jednorodzinnych coraz częściej stosuje się ogrzewanie podłogowe, zarówno jako ogrzewanie podstawowe, jak i tylko w formie dogrzewania pomieszczeń. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego w łazience należy pamiętać o odpowiednim materiale na posadzkę - może to być terakota, gres, marmur, granit, a także wykładziny dywanowe, specjalnie wykonane wykładziny z tworzyw sztucznych, wreszcie mozaika dębowa. Instalacja ogrzewania pod panelami i parkietem wymaga użycia specjalistycznych produktów - np. parkietu z warstwa przeciwprężną.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Rola ogrzewania podłogowego w łazience:

 • ogrzewanie zasadnicze - w budynkach o dobrej izolacji termicznej;
 • ogrzewanie dodatkowe - tzw. "efekt cieplej podłogi", gdzie służy podniesieniu komfortu cieplnego - wyjście spod prysznica lub wanny na ciepłą posadzkę zaoszczędzi nam nieprzyjemnego szoku termicznego.

Przewody oraz maty grzejne

Do instalacji ogrzewania podłogowego można użyć przewodów grzejnych oraz mat grzejnych. Przewody grzejne dostępne są w gotowych zestawach o różnych długościach, natomiast maty grzejne to upięte w siatce włókna szklanych przewodów grzejnych o minimalnym przekroju (ok. 3 mm) i określonej mocy na m². Jeżeli planujemy zastosowanie ogrzewania podłogowego w naszym domu powinniśmy wiedzieć:

 • Co zastosujemy: maty czy przewody grzejne. Jeśli zdecydujemy się na przewody grzejne, powinniśmy je stosować w momencie, gdy wylewki betonowe nie są gotowe. Izolację termiczną należy ułożyć przed wylaniem podłóg, a styropian przykrywamy folią, która zabezpiecza go przed wilgocią zawartą w wylewce. Żelazna zasada dotycząca grubości warstwy izolacyjnej mówi o min. 10 cm styropianu dla domów nie podpiwniczonych i min. 7cm w przypadku stropu nad nie ogrzewaną piwnicą.
 • Przewody i maty grzejne nie powinny być układane pod stałą zabudową, gdzie nie będzie  swobodnego oddawania ciepła, co może docelowo skutkować awarią systemu. Tak więc jeśli chcemy układać ogrzewanie podłogowe pod meblami, musimy zdecydować się na takie, które posiadają min. 5 cm nóżki.
 • Ważną kwestią jest informacja dotycząca zapotrzebowania na ciepło, w tym pomoże nam fachowiec, który to obliczy i dobierze właściwy przewód.

Elektra oferuje 10 lat gwarancji na przewody grzejne i maty grzejne, jednak przewody grzejne muszą być montowane przez uprawnionego i specjalnie w tym celu przeszkolonego instalatora.  Matę grzejną możemy układać samodzielnie bez obawy o utratę 10 letniej gwarancji, jednak do sieci powinien ją podłączyć elektryk.

Układanie przewodów i mat grzejnych

Po ułożeniu przewodów grzejnych należy je zalać zaprawą betonową z dodatkiem plastyfikatorów na grubość 3-5cm. Do ogrzewania podłogowego w łazienkach stosowane są jednostronnie zasilane przewody grzejne ELEKTRA VCD 10 i 17 W/mb. W przypadku kiedy chcemy mieć ogrzewanie podłogowe już w wybudowanym domu, w którym wylewki betonowe są już gotowe należy zastosować maty grzejne, które mieszczą się w warstwie zaprawy klejowej do terakoty.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Mata grzejna

Zaletą mat grzejnych w porównaniu do przewodów jest możliwość samodzielnej instalacji. Maty są produktem gotowym do zainstalowania. Szerokość maty wynosi 0,5 m, natomiast długość oraz moc grzewcza są parametrami zmiennymi. Jeżeli mamy do ogrzania 3m² powierzchni musimy użyć maty grzejnej o powierzchni 3m², a więc kupujemy matę o wymiarach 0,5m x 6m. Przed instalacją rozkładamy matę na próbę i tak manewrujemy całością, aby dopasować się do kształtu pomieszczenia. Matę grzejną możemy dowolnie przecinać, oczywiście tak, aby nie uszkodzić przewodu grzejnego. Należy je układać w odstępie 20 cm od ściany i sprzętu łazienkowego.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

W skład zestawu mat grzejnych wchodzą:

 • rurka do umieszczenia czujnika temperatury podłogi oraz zasilania,
 • puszka instalacyjna, w której umieszczamy regulator temperatury.

Rodzaje mat:

 • maty zasilane jednostronnie – ELEKTRA MD, zasilanie maty podłączone jest tylko do jednego końca,
 • maty zasilane dwustronnie – ELEKTRA MG, to maty, w których przewody zasilające są podłączone do obydwu końców maty grzejnej. W tym wypadku należy pamiętać, aby oba przewody spotkały się w puszce podłączeniowej. 

Maty ELEKTRA MD o mocy 100W/m² – stosujemy do dogrzewania pomieszczeń, maty ELEKTRA MD i MG o mocy 160W/m² – należy je stosować jeśli mają stanowić podstawowy system ogrzewania lub tak zwany system ciepłej podłogi, czyli ogrzewanie dodatkowe.

Regulator temperatury

Regulator temperatury powinien być umieszczony na zewnątrz łazienki, ze względu na parę wodną, która mogłaby uszkodzić elektronikę. Powinien być widoczny, łatwy w obsłudze oraz wkomponować się w estetykę wnętrza.

Regulatory z serii ELEKTRA Microline możemy zamontować w podwójnych ramkach razem z wyłącznikiem światła.

Do instalacji regulatora musimy zamontować pogłębianą puszkę elektryczną (w zestawie z matą grzejną ELEKTRA), w której potem umieścimy samo urządzenie. Do puszki doprowadzamy przewód zasilający, oraz dwie rurki typu peszel (w zestawie z matą grzejną ELEKTRA). Aby potem sprawnie umieścić w nich zasilanie maty („zimne przewody”) i czujnik temperatury podłogi, powinniśmy przed zamontowaniem w rurkach zainstalować tzw. pilota – elastyczny przewód, dzięki któremu łatwo wprowadzimy tam niezbędne podłączenia. Rurki ochronne na granicy ściany i posadzki nie mogą być zagięte pod kątem prostym, ale muszą tworzyć łuk, aby zainstalowanie czujnika podłogowego i przewodów zasilających matę było w ogóle możliwe.
Aby ułożyć maty grzejne należy przygotować odpowiednio podłoże - wyrównać, oczyścić i zagruntować, a następnie przymierzyć ją „na sucho”. Rozkładamy matę na podłodze w taki sposób, aby zorientować się gdzie będziemy doprowadzali przewody zasilające. Sprawa jest prosta jeżeli używamy maty jednostronnie zasilanej – przewód zimny jest jeden. Gdy zakupiliśmy matę dwustronnie zasilaną należy pamiętać, aby jej obydwa końce znalazły się w punkcie zasilania.

W celu dopasowania kształtu maty do łazienki musimy obciąć ją nożyczkami, uważając na przewody grzejne!
W miejscu przecięcia maty należy z wyczuciem wyprostować przewód i ułożyć matę tak, aby jej poszczególne fragmenty nie zachodziły na siebie.

Zanim przystąpimy do klejenia mat w przygotowanej uprzednio rurce umieszczamy za pomocą „pilota” czujnik temperatury. Następnie rurkę należy zaślepić – niektórzy producenci w zestawach z matą umieszczają przygotowany do tego celu korek. Jeśli kupiliśmy zestaw bez tego gadżetu możemy użyć taśmy izolacyjnej. W tej operacji chodzi o to, by wnikająca w rurkę zaprawa klejowa nie uszkodziła czujnika. Czujnik temperatury musi być umieszczony w równej odległości pomiędzy przewodami grzejnymi naszej maty. Jeżeli przewód czujnika okaże się za krótki, możemy go przedłużyć przewodem o takiej samej średnicy – pamiętajmy, aby odpowiednio połączyć przewody i dokładnie je zaizolować. Możemy również zainstalować pośrednią puszkę montażową. Podczas układania maty pamiętajmy, aby wykonać bruzdę gdyż, w miejscu gdzie „zimne” przewody zasilające łączą się z żyłą grzejną  jest tzw. mufa połączeniowa. Posiada ona większą grubość niż przewód grzejny, więc należy ją schować głębiej, aby nie wystawała nad powierzchnię. Na przygotowane podłoże za pomocą ząbkowanej szpachelki nanosimy zaprawę klejową, a na nią matę grzejną, którą lekko dociskamy.

Uwaga!!! najlepiej jest układać maty przewodami skierowanymi do dołu, zabezpieczamy się wtedy przed ewentualnym uszkodzeniem urządzenia przez ostre krawędzie szpachelki.
W razie potrzeby wyrównujemy warstwę kleju uważając, aby nie dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza, odkształceń ani zgrubień. Po zaschnięciu tak zainstalowanej maty możemy przystąpić do układania płytek ceramicznych lub innych materiałów wykończeniowych. Gdy mata znajdzie się już bezpiecznie w wylewce należy wprowadzić do puszki instalacyjnej jej przewody zasilające. Przyłącza elektryczne należy wykonać stosując przewód trójżyłowy 3 x 1,5 mm².
Kiedy podłoga ma skomplikowany kształt zaleca się zastosowanie przewodów grzejnych ELEKTRA DM i UltraTec – które mają małą średnice i montuje się je w warstwie kleju do terakoty lub zaprawie samopoziomującej. Montaż przewodów ELEKTRA DM i UltraTEc należy zlecić instalatorowi z autoryzacją ELEKTRY. Dla nielubiących brudzić sobie rąk rozrabianiem zaprawy klejowej, ELEKTRA może zaoferować maty WoodTec do montażu „na sucho”. Maty te układa się pod panelami i deskami warstwowymi, jednak ten rodzaj materiałów wykończeniowych jest mało popularny w łazienkach.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

UWAGA: podłączeń elektrycznych powinien dokonać elektryk z ważnymi uprawnieniami. Konieczne jest również dokonanie pomiaru wartości rezystancji żyły i izolacji przed ułożeniem i po zainstalowaniu maty w posadzce.

Uruchomienie systemu może nastąpić najwcześniej dopiero po całkowitym wyschnięciu zaprawy klejowej lub masy samopoziomującej. Czas schnięcia podany jest w instrukcji producenta danego preparatu. Nowoczesna instalacja grzewcza powinna być zasilana poprzez wyłącznik różnicowo-prądowy, który wyłączy obwód w razie uszkodzenia elementu grzejnego, nie dopuszczając do wystąpienia przebicia. Ogrzewanie podłogowe musi posiadać termostat, który pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
ELEKTRA oferuje całą masę różnych termostatów od zwykłych, wyposażonych w czujniki podłogowe, powietrzne – które tylko utrzymują żądaną temperaturę, aż po wyrafinowane, wyposażone w mikroprocesor minikomputery, umożliwiające programowanie dobowe, tygodniowe, zliczanie kosztów ogrzewania. Niektóre urządzenia (ELEKTRA OCD) same uczą się w jakim czasie podłoga osiągnie zadaną przez nas temperaturę. Polega to na tym, że ustawiając godzinę np.: 6:30 i temperaturę 26ºC regulator włączy się z wyprzedzeniem np.: 30 minutowym. O godzinie 6:30 temperatura podłogi wynosi 24ºC. W takiej sytuacji termostat sam włączy się na drugi dzień 40 minut wcześniej, aż sam nauczy się jakiego wyprzedzenia potrzebuje, aby nagrzać podłogę do temperatury właściwej.
Co zrobić gdy ciepła podłoga w naszej łazience się zepsuje? Awarie ogrzewania podłogowego zdarzają się niezwykle rzadko. Takie zdarzenie to nie koniec świata. Jak najszybciej powinniśmy skontaktować się producentem lub jego przedstawicielem w celu zgłoszenia usterki. Ponieważ gwarancja na te systemy wynosi aż 10 lat, warto zadbać o przechowywanie w wiadomym miejscu karty gwarancyjnej i dokumentu zakupu. Współczesne metody detekcji umożliwiają punktową lokalizacje uszkodzenia. Naprawa ogranicza się do skucia kilku płytek i założenia mufy na miejsce przerwanego obwodu. Postępując zgodnie z wytycznymi projektowo wykonawczymi producentów możemy być pewni, że awarie nam nie grożą.
Jeśli prawidłowo dobierzemy i zainstalujemy, elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie trwałym, wydajnym i oszczędnym systemem dającym maksimum komfortu przy minimum czynności obsługowo-konserwacyjnych.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl