Jak wybrać stelaż podtynkowy do wc ?

Wojciech Lechowski
Podwieszane w.c. mają wiele zalet. Wyglądają elegancko i nowocześnie, są wygodne i funkcjonalne.
Podwieszane w.c. mają wiele zalet. Wyglądają elegancko i nowocześnie, są wygodne i funkcjonalne. Opoczno
Stelaże podtynkowe do podwieszania ceramiki sanitarnej to produkty wręcz nieodzowne w dzisiejszych czasach. Uatrakcyjniają przestrzeń łazienek i pozwalają oszczędzić w nich nieco miejsca. Ze względu na fakt, iż pozostają niewidoczne, mogłoby się wydawać, że ich właściwy wybór jest kwestią drugoplanową. Jednak w rzeczywistości decyzja o zakupie konkretnego stelaża powinna być warunkowana przynajmniej kilkoma czynnikami.

Stelaże podtynkowe do misek wc są najpopularniejszymi na rynku, choć w powyższy sposób można montować również umywalki, pisuary oraz bidety. W polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wówczas podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się głównie awaryjności instalacji zamaskowanej w ścianie.

Dziś rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni bezpieczne, odpowiednio wytrzymałe, a ponadto – podnoszące estetykę i funkcjonalność łazienki. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera nowoczesnego charakteru i wydaje się być przestronniejsze. Jednak, by móc cieszyć się taką właśnie łazienką, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż.

Stelaże podtynkowe do wc w zależności od sposobu zabudowy

Poprzez sposób zabudowania stelaża rozumieć należy przede wszystkim rodzaj ściany, na której ma on zostać zamontowany. Jednocześnie jest to najważniejsze kryterium podziału tych produktów. Odpowiednio rozróżnia się tu:

  • stelaże do zabudowy ciężkiej (mokrej);
  • stelaże do zabudowy lekkiej (suchej).

Stelaże przeznaczone do zabudowy ciężkiej stosuje się na tradycyjnych ścianach murowanych. Wbudowuje się je w tego rodzaju przegrody, co od osoby montującej wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Prace są bowiem dość skomplikowane i czasochłonne. Ułatwienie stanowić może wybór stelaża ze styropianowym wypełnieniem. Zaletą stelaży do zabudowy ciężkiej jest ich dużo niższa cena  (w stosunku do stelaży do zabudowy lekkiej). Są blisko o połowę tańsze.

Wybór stelaża podtynkowego do wc jest uzależniony od sposobu zabudowy.
Wybór stelaża podtynkowego do wc jest uzależniony od sposobu zabudowy. Opoczno

Zaś stelaże do zabudowy lekkiej (choć kosztują więcej) na ogół nie sprawiają większych problemów montażowych. Można montować je w lekkich ściankach działowych z płyt g-k lub sytuować przy ścianach murowanych. W pierwszym z wymienionych przypadków – powierzchnia ściany pozostanie zupełnie gładka, a w drugim – uzyskujemy możliwość stworzenia zawsze przydatnej w łazience półki. Należy pamiętać, by do obudowywania stelaży stosować płyty wodoodporne (w kolorze zielonym).

Stelaże podtynkowe, a wysokość zabudowy

Wysokość zabudowy to kolejne, istotne kryterium podziału stelaży podtynkowych. W tym zakresie rozróżnić można:

  • stelaże do zabudowy niskiej (o wysokości ramy nośnej 80 – 90  cm);
  • stelaże do zabudowy wysokiej (o wysokości ramy nośnej 110 – 130 cm);
  • stelaże samonośne (ze wzmocnioną ramą i profilami o większym przekroju).

Wybór konkretnej wysokości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę oraz o istnieniu (lub też nie) półki ponad toaletą. Przy niskiej zabudowie stelaża przycisk będzie przysłaniała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety, co świadczy o konieczności dostosowania go do indywidualnych preferencji.

Oddzielną kwestię stanowi występowanie i wysokość półki. Przy zastosowaniu stelaży niskich tworzy się najczęściej estetyczne miejsca służące ustawieniu przyborów higienicznych lub dekoracyjnych bibelotów łazienkowych. Zaś w przypadku wykorzystania stelaży wysokich bardziej racjonalne jest pociągnięcie obudowy do samego sufitu i uzyskanie jednolitej płaszczyzny ściany.

Wymiary stelaży podtynkowych do wc

Aktualny wybór rynkowy wymiarów stelaży do wc jest na tyle szeroki, że z powodzeniem można znaleźć rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w najmniejszych łazienkach. Dostępne są konstrukcje w wersjach o zmniejszonej głębokości (typu slim), wąskie (wyższe, ale o mniejszej szerokości) oraz specjalistyczne stelaże narożne. Te ostatnie świetnie sprawdzają się zarówno w małych łazienkach, w których prawidłowe zagospodarowanie narożników jest kluczowe, jak i w pomieszczeniach większych, gdzie pozwalają na oryginalne aranżacje bez uszczerbku na ich funkcjonalności.

Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Właściwie zasadą jest, że im bardziej nietypowy stelaż (płytki, wąski itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak zauważyć, że w większości przypadków wyższy wydatek zakupowy kompensowany jest ostatecznym wyglądem i funkcjonalnością łazienki.

Pojemność spłuczki i możliwość doboru przycisków

Wybór odpowiedniego przycisku do stelaża wpływa na ogólny wygląd całego wnętrza oraz wygodną obsługę.
Wybór odpowiedniego przycisku do stelaża wpływa na ogólny wygląd całego wnętrza oraz wygodną obsługę. Opoczno

Są to dwa elementy, których nie należy pomijać wybierając stelaż podtynkowy do wc. Większość konstrukcji wyposażona jest w spłuczki o pojemności 6 litrów. Warto tu jednak zorientować się czy podczas użytkowania będziemy mogli regulować poziom napełniania zbiornika i decydować o ilości zużywanej do spłukiwania toalety wody.

Występowanie w spłuczkach trybu normalnego i oszczędnego jest już w tej chwili właściwie normą, której z pewnością nie powinno zabraknąć w nabywanym przez nas zestawie.

Z kolei możliwość dopasowania różnorodnych przycisków do stelaża to kwestia funkcjonalności i wygody obsługi toalety oraz ostatecznej estetyki wnętrza. Porządny przycisk powinien posiadać chociażby funkcję „start-stop” czy prostą możliwość zmiany poziomu wody w zbiorniku.

Oprócz tego powinien też oczywiście dobrze komponować się ze stylistyką łazienki i być dobrej jakości. Należy zdawać sobie sprawę, że przy kolejnej zmianie aranżacji, nie będziemy raczej wymieniać stelaża, a  jedynie zewnętrzne elementy zestawu. Zatem łatwość ich dopasowania ma w tym przypadku ogromne znaczenie.

Stelaże do zadań specjalnych

Jeszcze do niedawna posiadacze małych lub nietypowych łazienek nie mogli pozwolić sobie na posiadanie podwieszanego wc. Typowe stelaże zajmują bowiem całkiem sporo cennej powierzchni użytkowej. Montaż konstrukcji przy tradycyjnej ścianie murowanej wiąże się z określonym wysunięciem płaszczyzny tej ściany w stronę pomieszczenia. Z kolei te, które przeznaczone są do zabudowy suchej wymagają mocowania w specjalnie skonstruowanych na ten cel ściankach gipsowo-kartonowych.

Obecna różnorodność wymiarowa stelaży pozwala na ich zastosowanie nawet w najmniejszych łazienkach. Jednak w niektórych przypadkach konieczny jest wybór produktu nietypowego (np. o zmniejszonej głębokości zabudowy czy do montażu w narożniku pomieszczenia). Dzięki wykorzystaniu wymyślnych rozwiązań konstrukcyjnych uzyskuje się naprawdę doskonałe efekty aranżacyjne i jednocześnie zwiększa funkcjonalność wnętrza. Problemem może być jedynie wyższa cena zakupu takiego stelaża. Ale trzeba przyznać, że coraz częściej udaje nam się przeforsować i ten mankament.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl