Dawniej ręcznik bywał czymś wstydliwym i bardzo osobistym. Dziś przypisuje mu się tylko drugą z wymienianych cech. Oczywiście każdy domownik powinien posiadać oddzielny ręcznik do kąpieli. Kiedy rodzina jest wieloosobowa, a łazienka skąpych rozmiarów (jak np. w mieszkaniach blokowych) wieczorami może powstawać ręcznikowy galimatias. Można sobie jednak z nim skutecznie poradzić, zamieniając chaos w uporządkowaną ekspozycję o charakterze wręcz dekoracyjnym. A trzeba przyznać, że dostępne dziś ręczniki potrafią być naprawdę bardzo ciekawe wzorniczo i kolorystycznie.
Pomysł na ręczniki w łazience
Choć kwestia łazienkowych ręczników może wydawać się banalna, to w rzeczywistości bywa prawdziwą zmorą niejednego domu. Ręczniki powinny bowiem znajdować się pod ręką, co oznacza, że pokojowe czy przedpokojowe szafy nie są dla nich właściwym miejscem. Z kolei w łazience często brakuje miejsca na to, by swobodnie rozwiesić kilka ręczników jednocześnie. Lekkie i delikatne wieszaki plastikowe, mocowane do ściany na przylepce, mają tendencję do odklejania się i spadania na skutek nawet najmniejszego obciążenia. Zaś zwinięcie mokrego ręcznika i odłożenie go np. na półkę nie jest dobrym pomysłem ze względów oczywistych.
W łazienkach aranżowanych przed laty obowiązkowym elementem była suszarka (sznurkowa lub prętowa), którą montowano przy samym suficie tak, by wiszące na niej pranie i ręczniki znajdowały się centralnie nad wanną. Wysokością prętów można było regulować za pomocą dołączonych do zestawu linek. W pewnym sensie rozwiązywało to problem, ale niestety z estetyką miało niewiele wspólnego. Dlatego też dziś suszarki tego typu praktycznie nie znajdują już zastosowania. Zastępuje się je innym akcesoriami, dużo ładniejszymi i dającymi ciekawsze możliwości. Należą do nich: suszarki i haczyki ścienne, relingi, stojaki podłogowe, grzejniki, które z powodzeniem pełnią rolę suszarek ręcznikowych.
Nowoczesne suszarki na ręczniki
Dostępne dziś w sklepach suszarki ręcznikowe nie mają niczego wspólnego z tymi sprzed lat. Wykonuje się je z dobrze wyglądających w łazience materiałów, tj. aluminium, czy stali nierdzewnej. Z powodzeniem mieszczą one przynajmniej kilka ręczników na raz i doskonale się prezentują (zarówno zajęte tekstyliami, jak i same w sobie). Pośród nowoczesnych suszarek ściennych znajdziemy wiele ich rodzajów, ale najbardziej popularne są te o budowie teleskopowej i ramiennej.
Pierwsze z wymienionych suszarek mają tę zaletę, że pozwalają na wyciągnięcie takiej ilości prętów, jakiej potrzebujemy w danym momencie. Natomiast po złożeniu suszarka staje się estetycznym relingiem ściennym. Możliwości te daje specjalny mechanizm (ruchome teleskopy). Niewiele miejsca potrzeba też na zamontowanie wieszaka ramiennego, posiadającego kilka oddzielnych promieni, którymi można regulować w poziomie, decydując samodzielnie o odległościach pomiędzy nimi. Również tego rodzaju suszarki są praktyczne i mogą stanowić ciekawe uzupełnienie aranżacji łazienki.
Grzejniki drabinkowe
Zamontowanie grzejnika drabinkowego w łazience rozwiązuje właściwie dwa problemy jednocześnie. Dzięki urządzeniu tego typu mamy możliwość podnieść do pożądanej temperaturę w tym wnętrzu oraz uzyskać miejsce na powieszenie ręczników. Pomysł ten bywa zatem szczególnie ceniony w mniej przestronnych wnętrzach. Jednak nie tylko. Oferowane aktualnie grzejniki drabinkowe są wykonywane z najwyższej jakości materiałów i wykańczane powłokami całkowicie odpornymi na wilgoć. Powłoki te to m.in.: lakier, metal, chrom oraz satyna.
Urządzenia są dostępne w bardzo wielu kształtach, formach, rozmiarach i kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do stylistyki narzuconej łazience. Niektóre, najbardziej oryginalne grzejniki są zaprojektowane w taki sposób, że prezentują się po prostu przepięknie. Stanowią naprawdę zaskakujące dekoracje, nie tracąc przy tym zupełnie na walorach praktyczno-użytkowych. Należy jednak wiedzieć, że za taki grzejnik trzeba zapłacić odpowiednio więcej niż za standardowy, dostępny np. w markecie budowlanym.
Stojaki ręcznikowe
Wieszak na ręczniki w postaci stojącej sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie brakuje wolnej przestrzeni na ścianach oraz wtedy, gdy nie chcemy zasłaniać lub psuć charakteru zastosowanej okładziny ściennej. Stojaki ręcznikowe mogą mieć przeróżne formy i wielkość oraz mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Do najbardziej tradycyjnych należą te w wersjach ramiennych, czyli wyposażone w ruchome w poziomie pręty. Owych prętów może być różna ilość (najczęściej od jednego do czterech), co decyduje o ilości ręczników, które można jednocześnie wieszać na stojaku. Jednak stojaki mogą mieć również postać drabinkową, koszyczkową i wiele, wiele innych. Dzięki bardzo zróżnicowanej wysokości można ustawiać je niezależnie i bezpośrednio na podłodze (np. w narożniku pomieszczenia, w pobliżu wanny, itp.). Są jednak i takie stojaki, które zmieszczą się na blacie obok umywalki czy na półkach znajdujących się pod nią.
Szafki, półki, koszyki i inne oryginalne rozwiązania
Jak zostało to już wspomniane – ręczniki, które nie są w danym czasie użytkowane warto schować. Chociażby po to, by niepotrzebnie nie zbierał się na nich kurz. Do powyższego celu najlepsze są wysokie zabudowy meblowe. Dobrze zaplanowane – pomieszczą wiele i ukryją nie tylko nadmiar ręczników, ale również inne rzeczy, których z określonych względów nie chcemy pozostawiać na widoku. Taką zabudowę można wykonać np. w miejscu, w którym stoi pralka. Urządzenie zostanie estetycznie zasłonięte, a przestrzeń ponad nim zagospodarowana zgodnie z potrzebami.
Przeczytaj też: Jakie ręczniki dobrze wycierają i szybko schną
Ręczniki w łazience mogą też jednak pełnić funkcję typowo dekoracyjną. Tekstylia zawsze ocieplają wnętrze i stwarzają w nim bardziej przyjazną atmosferę. Na efektowne wyeksponowanie ręczników istnieje wiele sposobów. Jeżeli tylko ich kolorystyka i wzór będą odpowiednie – ręczniki staną się dekoracją samą w sobie. Wystarczy je starannie pozwijać i ułożyć na otwartej półce. Ciekawe ręcznikowe dekoracje można tworzyć też w wiklinowych koszach czy w pojemnikach z trawy morskiej zawieszonych na ścianie. Jednym z bardziej ekstrawaganckich pomysłów jest wykorzystanie jako wieszaka… zwykłej drabiny. Tego rodzaju aranżacja z powodzeniem łączy w sobie praktycyzm z oryginalnością. Warunkiem jest jednak wygospodarowanie na nią odpowiedniej ilości miejsca przy jednej ze ścian łazienki.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?