Sauna na podczerwień w domu i mieszkaniu - zdrowy relaks

Wojciech Lechowski
Sauny infrared mogą mieć niewielkie rozmiary, które umożliwiają ich montaż nawet w zwykłym mieszkaniu.
Sauny infrared mogą mieć niewielkie rozmiary, które umożliwiają ich montaż nawet w zwykłym mieszkaniu. Nkaminetskyy - pixabay.com
Dysponowanie własną sauną nie jest już w naszym kraju traktowane jako ekstrawagancja. Z prywatnych saun z dużym powodzeniem korzystają od dawna użytkownicy domów jednorodzinnych, a w ostatnim czasie coraz częściej goszczą one również w standardowych mieszkaniach blokowych. W domowych warunkach i na niewielkim metrażu sprawdzają się sauny na podczerwień, czyli kabiny infrared.

Sauny infrared, to sauny stosunkowo nowej generacji. W kabinach tych wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu można korzystać z nich szybciej i w niższej temperaturze. Inspiracją do ich powstania stało się działanie naświetlania podczerwienią, czyli znana od lat metoda rekonwalescencji i łagodzenia wielu objawów chorobowych oraz bólu.

Termiczne kabiny infrared przypominają sowim wyglądem i działaniem tradycyjne sauny. Jednak różny jest tutaj sposób wytwarzania ciepła. W saunach na podczerwień, jego źródłem są specjalne promienniki, które emitują aktywną biologicznie energię podczerwoną. Wewnątrz takiej kabiny panuje temperatura niższa niż w standardowej saunie, ale nie jest to wcale wadą tego rozwiązania. Przy 30-60 stopniach Celsjusza mogą bowiem również relaksować się osoby starsze, dzieci oraz cierpiący na kłopoty z krążeniem.

Jak działa sauna infrared

Promieniowanie podczerwone jest niewidzialnym dla ludzkiego oka promieniowaniem elektromagnetycznym. W kabinach infrared stosuje się promieniowanie w zakresie 2,5-7,4 mikrona. Jeden mikron odpowiada 1/1 000 000 metra. Pozytywny wpływ ciepła na organizm ludzki został udowodniony naukowo już dawno temu. Jednak w saunach na podczerwień nie chodzi o samo poddanie ciała działaniu wysokiej temperatury.

Promieniowanie podczerwone wywołuje intensywniejsze zmiany w układach i narządach ludzkich niż samo ciepło. Ma ono bowiem zdolność głębszej penetracji i lepszej absorpcji przez tkanki niż ciepło działające na organizm powierzchownie. Promienie podczerwieni są w stanie przeniknąć do 4 mm pod skórę. Organizm poddany takiemu promieniowaniu oczyszcza się poprzez skórę, przez wydzielanie potu. Tym samym skóra staje się ładniejsza, bardziej elastyczna i lepiej ukrwiona. Jednak dobroczynne działanie niskotemperaturowych saun nie ogranicza się tylko do skóry.

Kiedy sauna infrared może być szczególnie pomocna?

Pomijając właściwości relaksacyjne, promieniowanie podczerwone posiada udowodnione naukowo cechy lecznicze. W wyniku nagrzewania promieniami IR, korzystne zmiany mogą występować w następujących obszarach:

  • układ sercowo-naczyniowy – skutecznie zwiększa się pojemność wyrzutowa serca, a częstotliwość akcji serca przybiera wartości odpowiadające wynikom osób uprawiających intensywne ćwiczenia fizyczne; wzrasta prędkość i intensywność przepływu krwi, dzięki czemu kondycja układu sercowo – naczyniowego jest lepsza;
  • przemiana materii – zostaje przyspieszona, co oznacza, że jest możliwość szybkiej utraty zbędnych kilogramów oraz szansa na utrzymanie zgrabnej sylwetki bez drastycznych diet i intensywnych treningów; pamiętajmy, że uwolnienie toksyn wraz z tłuszczem z organizmu ludzkiego jest pierwszym krokiem do skutecznego pozbycia się cellulitu;
  • stawy – następuje rozgrzanie tkanek okołostawowych, dzięki czemu zwiększa się zakres ruchu w stawach; następuje trwałe rozciągnięcie wiązadeł, torebek stawowych, ścięgien i błony maziowej stawu o około 0,5-0,9%.

Jak korzystać z sauny infrared

Z sauny na podczerwień korzysta się zgodnie z własnymi preferencjami lub zaleceniami terapeuty. Optymalny czas przebywania w tradycyjnej saunie wynosi kwadrans. W kabinach infrared można bezpiecznie przebywać nawet przez 40 minut. Należy pamiętać o wypiciu sporej ilości wody przed wejściem do sauny oraz o zapewnieniu organizmowi czasu na swobodne ochłodzenie się – po zakończeniu seansu. Od momentu opuszczenia kabiny, powinno się odczekać około 10 minut z braniem prysznica. Zbyt wczesna kąpiel może bowiem wywołać szok termiczny. Po odbytym seansie dobrze jest poddawać się masażom. Ich działanie jest wówczas jeszcze bardziej intensywne.

Zalety posiadania sauny na podczerwień

Największym plusem saun infrared jest to, że są one niewielkich rozmiarów i do ich zainstalowania nie potrzeba mieć dużo miejsca w mieszkaniu. Inną kwestią jest fakt, że jest to propozycja praktycznie dla każdego. Nie ma tu bowiem znaczenia ani wiek, ani stan zdrowia użytkownika. Korzystanie z sauny powoduje regenerowanie się organizmu i ma pozytywny wpływ na wiele schorzeń. Mówi się wręcz o antydepresyjnym, uspakajającym i przeciwbólowym działaniu promieniowania podczerwonego na nasze organizmy. Pewne jest przede wszystkim to, że przebywanie w takiej saunie jest przyjemne i relaksujące. Dodatkowo, kabina IR może zostać zaprojektowana i wykonana w pełni zgodnie z oczekiwaniami klienta. Kwestia wyposażenia jej wnętrza i zastosowania dodatkowych rozważań jest w tym przypadku bardzo indywidualna.

Sauna infrared nie dla wszystkich!

Choć do korzystania z sauny na podczerwień praktycznie nie ma przeciwwskazań – to jednak są szczególne przypadki, w których tego rodzaju zabiegi nie są wskazane. Przede wszystkim, do kabin infrared (tak, jak do wszystkich innych saun) nie powinny wchodzić osoby będące pod wpływem alkoholu. Jest to najczęstsza przyczyna zgonów zdarzających się w saunach.

Sauna na podczerwień nie jest też szczególnie wskazana dla kobiet w ciąży i bardzo małych dzieci. Tu jednak warto zaczerpnąć porady lekarza prowadzącego, ponieważ nie zawsze trzeba rezygnować z zabiegów. Uważać powinny również osoby bardzo sędziwego wieku, szczególnie jeśli są mocno schorowane. Ponadto, z sauny na podczerwień nie powinni korzystać chorzy na epilepsję i gruźlicę oraz cierpiący na choroby oczu i intensywne poparzenia słoneczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl