Kabina walk-in - modne, praktyczne i stylowe rozwiązanie do łazienek

Wojciech Lechowski
Jeżeli tylko pozwalają na to względy techniczne, kabinę walk-in można zamontować w każdej łazience.
Jeżeli tylko pozwalają na to względy techniczne, kabinę walk-in można zamontować w każdej łazience. Radaway
Kabina walk-in, czyli prysznic bez brodzika lub z bardzo płytkim brodzikiem to modne i praktyczne rozwiązanie. Taka strefa kąpielowa świetnie się prezentuje, łatwo wkomponować ją w prawie każdą aranżację łazienki i jest funkcjonalna. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że montaż prysznica bez brodzika wymaga spełnienia pewnych warunków technicznych i nie zawsze jest możliwy w realizacji.

Kabiny walk-in to symbol nowoczesności w łazienkach. Szklane tafle szkła, najczęściej spoczywające bezpośrednio na podłodze, totalnie zrewolucjonizowały wygląd tradycyjnego prysznica. Strefa kąpielowa stała się integralną częścią pomieszczenia, które może wyglądać jeszcze bardziej efektownie i przestronnie.

Kabina wak-in pozwala na wygodne z niej korzystanie i nie sprawia trudności z utrzymaniem w należytym stanie higienicznym. Jednak nie jest zupełnie pozbawiona wad. Zasadniczym ograniczeniem jest konieczność wyprofilowania posadzki i montaż specjalistycznego odpływu (liniowego lub punktowego), tak aby woda mogła swobodnie spływać do kanalizacji. Nie obejdzie się też bez wydajnego systemu wentylacji oraz zwiększenia mocy ogrzewania w łazience.

Kabina walk-in – wymagania techniczne

Choć montaż samej kabiny walk-in uchodzi za prostszy niż złożenie jej tradycyjnego odpowiednika, to poprawne zorganizowanie całej strefy kąpielowej nie jest zadaniem łatwym i wymaga fachowego podejścia.

Kabina walk-in wyłącznie z odpływem liniowym lub punktowym

Posadzka w strefie kąpielowej musi mieć odpowiedni spadek wyprofilowany w płytkach podłogowych. Optymalny spadek to 1,5 cm. Pod posadzką (w stropie) montuje się specjalny odpływ (liniowy lub punktowy), który łączy się z istniejącym pionem kanalizacyjnym. Po zakończeniu prac montażowych odpływ ten jest zupełnie niewidoczny (na wierzchu pozostaje jedynie jego elegancko prezentujący się ruszt, który zbiera wodę).

Montaż tego rodzaju odwodnienia wiąże się ze znaczącą ingerencją w strukturę podłogi i nie zawsze można go przeprowadzić. Dlatego kabiny walk-in najlepiej jest planować już na etapie projektowania domu. W wielu przypadkach udaje się je stworzyć również podczas remontu, ale jest to trudniejsze i bardziej pracochłonne.

Do podstawowych zalet kabin walk-in należą funkcjonalność oraz wygoda – zarówno użytkowania, jak i utrzymania w czystości.
Do podstawowych zalet kabin walk-in należą funkcjonalność oraz wygoda – zarówno użytkowania, jak i utrzymania w czystości. Sanplast

Wentylacja w łazience z kabiną walk-in

Kolejny wymóg techniczny umożliwiający korzystanie z otwartego prysznica to wydajna wentylacja w łazience. Musimy pamiętać, że w tym przypadku para wodna wytwarzana podczas kąpieli będzie roznosić się po całym pomieszczeniu. Brak jej szybkiego odprowadzenia może skutkować powstawaniem grzybów i pleśni oraz niszczeniem mebli i materiałów wykończeniowych. System wentylacyjny powinien być zatem bardzo wydajny i skuteczny. Najlepiej sprawdzi się tu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Kabina walk-in, a kwestia ogrzewania w łazience

Odpowiednia ilość ciepła w łazience to następna kwestia, którą należy uwzględnić przed montażem prysznica walk-in. Tradycyjna, zamknięta kabina nagrzewa się dużo szybciej podczas kąpieli, dzięki czemu nie odczuwamy chłodu. W otwartej strefie kąpielowej panuje ta sama temperatura co na pozostałej przestrzeni łazienki. Aby komfort termiczny w czasie kąpieli mógł być zachowany, w łazience powinno być około 25˚C. Uzyskanie takiej temperatury może się zatem wiązać z koniecznością montażu dodatkowego grzejnika.

Do jakich łazienek kabina walk-in?

Jeżeli tylko pozwalają na to względy techniczne, kabinę walk-in można zamontować w każdej łazience (niezależnie od jej wielkości i narzuconej stylistyki). W mniejszych wnętrzach lokalizuje się ją przeważnie w wybranym narożniku. Natomiast w dużych pokojach kąpielowych – zupełnie dowolnie (np. przy jednej ze ścian, pomiędzy dwiema ściankami, w centralnym punkcie pomieszczenia itp.).

Tafle szkła, które mają tworzyć kabinę są aktualnie dostępne w bardzo wielu rozmiarach, a dodatkowo można je też nabyć na konkretny wymiar, co znacząco ułatwia dopasowanie wielkości prysznica do indywidualnych potrzeb oraz rozmiarów łazienki. Trzeba jednak pamiętać, że komfortowe korzystanie z prysznica wymaga przynajmniej 80 cm przestrzeni w każdą ze stron. Jeżeli jest to miejsce do kąpieli dla osoby niepełnosprawnej, jego powierzchnia powinna być odpowiednio większa (obowiązująca norma określa 150 x 150 cm pola manewru w obrębie prysznica).

Co do stylistyki łazienki, to kabina walk-in świetnie wpisuje się zarówno we wnętrza nowoczesne, jak i klasyczne oraz prawie wszystkie pozostałe. Prosta, niemalże ascetyczna, ale też bardzo elegancka forma transparentnego szkła nie zaburza prezencji pozostałych elementów wyposażenia łazienki, a wręcz przeciwnie – pozwala je jeszcze efektowniej wyeksponować. Przy kabinie walk-in pomieszczenie zaczyna wyglądać lepiej i bardziej przejrzyście. Nowego oblicza nabierają gustowne kafle, piękne lustra oraz pieczołowicie dobierane detale aranżacyjne.

Walory praktyczne użytkowania kabin typu walk-in

Kabiny typu walk-in to kabiny otwarte. Pozbawione są ruchomych elementów, drzwi oraz wszelkich zbędnych dodatków. Prosta forma jednej, dwóch czy trzech tafli szkła (bez rolek, zawiasów, itp.) pozwala wygodnie i funkcjonalnie użytkować strefę kąpielową. Brak zakamarków, wgłębień i innych miejsc trudnodostępnych zdecydowanie podnosi komfort czyszczenia kabiny. Dodatkowe zastosowanie na szkle specjalnych polimerowych powłok samoczyszczących ogranicza bieżącą pielęgnację prysznica do spłukania go czystą wodą po każdej kąpieli. Kabina walk-in zawsze wygląda czysto i schludnie.

Inną sprawą jest, że kabiny walk-in przeważnie nie mają brodzika (ewentualnie brodzik jest bardzo płytki). O ile ta cecha dla niektórych może być wadą (brak brodzika może utrudniać kąpiele kilkuletnich dzieci czy uniemożliwiać namaczanie prania), to dla innych zlicowanie posadzki strefy kąpielowej z pozostałą częścią podłogi w łazience jest ogromnym atutem

Brak progu i ujednolicenie powierzchni nie tylko dobrze wygląda, ale również może być praktyczne. Rozwiązanie to docenią zwłaszcza osoby niepełnosprawne, starsze czy mające problemy z poruszaniem. Choć oczywiście na kabiny walk-in nie brakuje też amatorów wśród użytkowników młodych i zupełnie zdrowych. Chętnie kupują je zaczynające swą życiową przygodę  pary, single, a także rodziny z nieco starszymi dziećmi.

Ostatni walor użytkowy kabin walk-in to ich trwałość i bezawaryjność. Ścianki wykonane są z bezpiecznego, hartowanego szkła, które jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatury. Dodatkowy brak rolek, zawiasów i innych elementów, które w tradycyjnych kabinach dość często się psują, jest gwarancją na komfortowe i bezawaryjne użytkowanie innowacyjnego prysznica przez długie lata.

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl