Stwórz łazienkę swoich marzeń - realizacja krok po kroku

Materiał promocyjny

Projektowanie łazienki wymaga czasu, umiejętności przewidywania trendów oraz znajomości rynku produktów do wykańczania wnętrz. Nie każdy może pochwalić się wyobraźnią przestrzenną i przemyślanymi projektami, tymczasem zaplanowanie domowego SPA czy toalety dla gości bywa nie lada wyzwaniem.

Podstawowe zasady projektowania łazienki

Największą trudnością może być rozplanowanie wszelkich urządzeń sanitarnych i punktów dostępu do wody i kanalizacji na niewielkiej przestrzeni. Kabina musi mieć powierzchnię o wymiarach min. 80 × 80 cm, górna krawędź umywalki musi znajdować się 70-80 cm nad podłogą, między miską sedesową a innymi sprzętami lub meblami potrzebna jest przestrzeń o szerokości ok. 60 cm, by wygodnie można było z nich korzystać. Wszystkie te zasady warto dokładnie przeanalizować, zanim w łazience pojawią się rury z wodą i odpływy.
Zaraz po tym trzeba zastanowić się nad sposobem wykończenia ścian i podłóg łazienki. Muszą się charakteryzować wysoką odpornością na zmienne temperatury oraz wodę, a także powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Na planach łazienki nie może zabraknąć też punktów świetlnych oraz luster. Źródła światła muszą być minimum dwa: na suficie i ścianie nad lustrem. Lustro pełni funkcję dodatkowego doświetlenia i zwiększa optycznie przestrzeń, dlatego im większe w małej łazience, tym lepszy efekt.
Ważną zasadą jest także, by kolory łazienki kojarzyły się z czystością. Dobrze wyglądają barwy jasne, chłodne, które dodatkowo powiększają przestrzeń. Osoba, która ma doświadczenie w projektowaniu wnętrz, może zaproponować jednak ciemne, nowoczesne barwy, które użyte rozsądnie na pewno spowodują, że łazienka będzie niezwykle estetyczna.

Projekt łazienki

Duże markety budowlane kuszą nie tylko materiałami i akcesoriami do wykończenia łazienki, ale także darmowymi projektami wykonanymi na miejscu. Zwykle jednak są one bardzo ogólne, ponieważ projektant ze sklepu nie wybierze się na miejsce budowy. Można się zdecydować na taką usługę w celach poglądowych, bo projekt z wizualizacją wnętrza z oferowanymi przez sklep materiałami wykończeniowymi, kabiną prysznicową i umywalką może rzucić nieco światła osobie, która kompletnie nie ma pomysłu na wnętrze. Jednak zanim ekipa budowlana wkroczy do łazienki, tę trzeba bardzo dokładnie zmierzyć i według tych wymiarów przygotować indywidualny rysunek.

 

realizacja łazienki krok po kroku
pixabay.pl

Projekt na własną rękę

Każda osoba może przygotować wstępny i ogólny projekt łazienki. Można to zrobić za pomocą zwykłej kartki i ołówka. Rozrysowanie całej powierzchni w odpowiedniej skali pozwoli zaplanować rozmieszczenie urządzeń, mebli, kontaktów i włączników, oświetlenia. Warto też posłużyć się programem do projektowania. Na pewno każdy, kto dysponuje komputerem podpiętym do Internetu, znajdzie bezpłatne i płatne programy. Zawsze jednak warto gotowy projekt skonsultować ze specjalistą: architektem wnętrz i kierownikiem ekipy budowlanej, która będzie wykańczać łazienkę. Projektant - amator może nie zauważyć swoich błędów, o które łatwo, jeśli nie ma się odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

Zatrudniamy specjalistę

Specjaliści, czyli projektanci wnętrz, to osoby, które poświęciły lata na naukę planowania wygodnych i estetycznych pomieszczeń. Te doświadczone są w stanie sprawnie, szybko, ale bardzo dokładnie rozplanować rozmieszczenie urządzeń i mebli w łazience klienta. Kierują się doświadczeniem nie tylko własnym, ale także swoich klientów. Znają bardzo dobrze rynek materiałów wykończeniowych i urządzeń sanitarnych, mebli czy oświetlenia. Wiedzą, jak poszczególne tworzywa zachowują się pod wpływem wilgoci i zmiennych temperatur oraz jak wyglądają po wielu latach intensywnego użytkowania. Podchodzą do zadania w sposób krytyczny i całościowy, łącząc praktyczne walory łazienki i z estetycznymi. Specjalista sam wykona pomiary, porozmawia z klientem o jego oczekiwaniach, wykona projekt w profesjonalnym programie niedostępnym dla każdego. Wizualizacje będą bardzo dokładnie odpowiadać ostatecznym efektom prac.

Dobór materiałów

Projektant łazienki sprawnie łączy swoją wiedzę na temat planowania wnętrza z oczekiwaniami klienta. Ma obszerne informacje na temat dostępności materiałów wykończeniowych na rynku i może zaproponować ciekawe rozwiązania np. egzotyczne drewno na podłogę lub naturalny kamień na ściany zamiast płytek ceramicznych. Bierze też pod uwagę ich trwałość oraz podatność na czyszczenie. Zarówno płytki, jak i drewniane elementy powinny łączyć estetykę ze świetnym wyglądem i to przez wiele lat. Warto posłuchać propozycji specjalistów, którzy mają za sobą wiele zakończonych projektów. Można też liczyć na to, że projektant w sposób doskonały dobierze kolory wykorzystane we wnętrzu tak, aby łazienka wydawała się przestronna i ciepła.

 

realizacja łazienki krok po kroku
pixabay.pl

Meble gotowe czy na wymiar?

Na mały wybór mebli łazienkowych nie można narzekać, jednak w każdej sytuacji to meble na wymiar będą najlepiej sprawdzać się w łazience, zwłaszcza w tej niewielkiej. Dedykowane meble łazienkowe na wymiar świetnie współgrają z całym zaprojektowanym wnętrzem, pozwalają też na optymalne wykorzystanie każdej przestrzeni. W niewielkich wnętrzach ma to szczególne znaczenie, a meble na wymiar sprawdzają się też w tych o nieregularnych kształtach, między innymi pod skosami poddasza. Klient, który zdecyduje się na meble łazienkowe na wymiar, może samodzielnie lub z projektantem dobrać korpusy mebli, fronty, metalowe dodatki i uchwyty, by zabudowa łazienki jak najbardziej pasowała do indywidualnych oczekiwań, stylu mieszkania, budżetu inwestora.

Wybieramy akcesoria i dodatki

Na materiałach budowlanych, urządzeniach sanitarnych i budowlanych nie musi kończyć się rola projektanta wnętrz. Ważne są też pozornie banalne dodatki: lustro, oświetlenie, ręczniki, półki wiszące czy wazony, doniczki i pojemniki na kosmetyki. Dla wielu niedoświadczonych w urządzaniu wnętrz osób właśnie te dodatki stanowią bardzo duże wyzwanie.

Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl