Jak zaaranżować małą łazienkę?

Partnerem cyklu jest Bezkar
Unsplash
Niewielkie łazienki wymagają precyzyjnego zaplanowania przestrzeni, by uzyskać optymalne warunki do wykonywania wszelkich czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, a przy tym stworzyć przytulne miejsce, pomagające się zrelaksować.

O czym pamiętać, by łazienka stała się wygodniejsza i piękniejsza, jeśli nie dysponuje się nadmiernym metrażem? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Mała łazienka – wiele zastosowań

Nawet niewielka łazienka w kawalerce musi być wygodna i zapewniać miejsce do realizowania rozmaitych czynności – od podstawowych zabiegów higienicznych, przez codzienną pielęgnację, do stworzenia przyjemnego miejsca do relaksu podczas kąpieli.

Sporym wyzwaniem jest urządzenie przestrzeni tak, by spełniała te wszystkie funkcje, nawet pomimo niedoboru metrów kwadratowych. Nawet jeśli nie dysponuje się bowiem przestronnym wnętrzem kąpielowym, da się zbudować łazienkę, która wpisze się w różne oczekiwania. Do tego celu trzeba jednak perfekcyjnie zaplanować całe pomieszczenie. Dzięki temu łazienka będzie nie tylko funkcjonalna, ale też piękna. W końcu pamiętajmy o tym, że harmonijny projekt wpływa korzystnie na odbiór przestrzeni oraz zwiększa przyjemność korzystania z takiego miejsca.

O czym zatem trzeba pamiętać, gdy planujemy urządzenie lub remont małej łazienki? Kilka praktycznych wskazówek i inspiracji przedstawimy poniżej.

Wyposażenie niewielkiej łazienki – jakie meble wybrać?

Kluczem do sukcesu w małych łazienkach są oczywiście dobrze dopasowane meble oraz niezbędne sprzęty łazienkowe. Warto stawiać na produkty tworzone na miarę, by optymalnie wykorzystać wszystkie zakamarki, zapewniając przy tym wygodę korzystania z całej przestrzeni.

Ciekawą opcją jest postawienie na wyposażenie wielofunkcyjne. Bywają to na przykład siedziska ze schowkiem, jak te dostępne na stronie Bazkar. Pozwalają zabezpieczyć potrzebne drobiazgi, dają miejsce do siedzenia lub zastępują niewielki stolik do odłożenia przedmiotów, które w danym momencie chce się mieć pod ręką. Takie niewielkie, praktyczne konstrukcje, wykonane z estetycznych i trwałych materiałów, równocześnie dopełniają aranżację i budują jej klimat.

Kolory i faktury w małej łazience – zwrot w stronę światła

W małych łazienkach koniecznie trzeba zadbać o wprowadzenie jak najwięcej światła, by rozjaśnić przestrzeń.

Najlepiej zatem stawiać na jasne, świetliste kolory, dzięki którym wnętrze wydaje się wizualnie większe niż w rzeczywistości. Jakie barwy wybrać? Królują oczywiście neutralne i stonowane beże, jasne szarości, przełamywane różnymi wariantami bieli. Niekiedy uzupełnia się je o mocniejsze akcenty ciemnych barw, które nie powinny jednak być zbyt duże, by nadmiernie nie przytłoczyć aranżacji. Dobór kolorów zależy oczywiście od wybranego stylu wnętrzarskiego.

Kolejnym trickiem jest zastosowanie luster oraz mebli o gładkiej, mocno wypolerowanej powierzchni, które odbijają światło. To także sprawia, że pomieszczenie wygląda na bardziej przestronne. Mogą to być elementy szklane, metalowe (z połyskującym chromem) lub drewniane, pokryte warstwą błyszczącego lakieru.

Oświetlenie do małej łazienki – efektowne i praktyczne rozwiązania

W dużych i małych łazienkach nie da się funkcjonować bez dobrze dopasowanych lamp. Jeśli przestrzeń jest niewielka, nabiera to dodatkowego znaczenia. Dzięki nim, można swobodnie korzystać z pomieszczenia i wykonywać w nim nawet bardziej precyzyjne czynności. Dodatkowo produkty oświetleniowe potrafią optycznie powiększyć daną strefę, podobnie jak wcześniej wspominaliśmy w przypadku prawidłowo dobranych kolorów i faktur.

Jakie powinny być oprawy do ciasnej łazienki? Najlepiej wybierać modele ścienne i sufitowe o minimalistycznej formie, utrzymanej w jasnych odcieniach. Mogą płasko przylegać do powierzchni, by niepotrzebnie nie zajmować cennego miejsca.

W takich wnętrzach najchętniej stawia się na lampy sufitowe – plafony i oczka wpustowe – jako lampy główne i dekoracyjne. Niejednokrotnie uzupełnia się system z pomocą taśm LED. Przy strefie lustra umieszcza się kinkiety lub korzysta się z rozwiązań zintegrowanych, czyli lustra połączonego ze źródłem światła. Sporo informacji o kompleksowym planowaniu niewielkich wnętrz, w tym oczywiście łazienek, można znaleźć na stronie: piekny-dom.com.pl.

Mała łazienka – przytulne miejsce do kąpieli i relaksu

Mała łazienka może być wygodna i naprawdę piękna. Trzeba jednak wykazać się pomysłowością oraz zadbać o perfekcyjny plan podczas projektowania lub remontowania tego istotnego wnętrza.

Dzięki wykorzystaniu praktycznych tricków zyskuje się pomieszczenie funkcjonalne, wpisujące się w upodobania estetyczne wszystkich domowników. A niewielki metraż nie jest już zbyt dużą przeszkodą, by w pełni cieszyć się z idealnej łazienki.

Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl