Remont łazienki w bloku z wielkiej płyty

Wojciech Lechowski
Gdy podejmujemy się remontu łazienki w bloku z wielkiej płyty to możemy spodziewać się wszystkiego.
Gdy podejmujemy się remontu łazienki w bloku z wielkiej płyty to możemy spodziewać się wszystkiego. Katarzyna Dębek
Remont łazienki w bloku to spore wyzwanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby się udał.

Aby remont przebiegał w miarę sprawnie należy pierwotnie dokładnie określić swoje zamiary oraz znaleźć solidnych fachowców, którzy krok po kroku sprawią, że nasza łazienka w bloku stanie się nie tylko ładniejsza, ale także bardziej funkcjonalna.

Zacznij od planu remontu łazienki

Przymierzając się do remontu łazienki konieczne jest wyznaczenie zakresu czynności remontowych. W tym miejscu powinniśmy zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy remont ma polegać jedynie na powierzchownych zmianach kosmetycznych, czy też stanowić kompleksowe i generalne odnowienie wnętrza. Wszystko to należy skrupulatnie omówić z zatrudnioną ekipą remontową, ponieważ przebieg prac jest różny dla obydwu wskazanych przypadków.

Odświeżenie łazienki - wymiana płytek

W sytuacjach, kiedy łazienka w bloku jest znośna pod względem jej funkcjonalności, a my za wszelką cenę pragniemy zmian w naszym mieszkaniu – możemy spróbować zmienić jedynie elementy dekoracyjne i zastosować nowe detale wystroju wnętrz. Niekiedy pozornie mało znaczące akcenty są w stanie zdecydowanie odmienić wygląd pomieszczenia i nadać mu całkowicie inny charakter.

Gdy zabieg taki jest dla nas niewystarczający można pokusić się o zmianę okładzin ściennych oraz położyć w łazience nową podłogę. Wówczas sanitariaty pozostają w niezmienionej formie i dalej są usytuowane w tych samych miejscach, ale łazienka wygląda już zupełnie inaczej, aniżeli dotychczas. Wprawiony glazurnik z ułożeniem nowych płytek w niewielkiej łazience powinien poradzić sobie w przeciągu trzech–czterech dni. Zakładając, że pierwszy dzień pracy poświęci na skucie starego materiału okładzinowego i przygotowanie podłoża pod nowe, w drugim dniu pokryje nową okładziną ściany, zaś w trzecim podłogę i wykona fugi – byłyby to zaledwie trzy dni. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że przed rozpoczęciem fugowania zaprawa klejowa powinna być sucha, a po świeżo ułożonej podłodze terakocie nie można chodzić.

Dobry glazurnik to taki, który jest w stanie zorganizować swoją pracę w taki sposób, aby remont był jak najmniej uciążliwy dla właścicieli mieszkania i by trwał możliwie jak najkrócej. Niektórzy fachowcy praktykują układanie nowych okładzin łazienkowych na istniejących. Metoda ta nie jest jednak polecana w łazienkach, w których liczy się niemal każdy centymetr ich powierzchni. Koszt powierzchownego remontu małej, blokowej łazienki to wydatek rzędu 2–3 tysięcy złotych w zależności od ceny materiału okładzinowego, który zdecydujemy się zastosować. Warto wiedzieć, że glazurnicy często żądają za metr kwadratowy robocizny stawkę zbliżoną do ceny metra kwadratowego układanych płytek. Nie jest to jednak żadną zasadą w tym fachu i koszt robocizny może być określony jako zupełnie inny.

Łazienka w bloku - kapitalny remont od podstaw

Niestety łazienki w blokach są bardzo często w takim stanie i mają tak kłopotliwy układ, że aż same proszą się o ich gruntowną przebudowę. W takich sytuacjach prace na ogół rozpoczynają się od usunięcia wszystkich starych sanitariatów oraz niemodnych okładzin i wykonania robót hydraulicznych. Warto być przygotowanym na fakt, że taki remont łazienki w bloku może trwać tydzień lub dwa, a ona sama może być czasowo wyłączona z użytkowania. Dlatego właśnie w najbardziej uciążliwych momentach dobrze jest mieć możliwość zamieszkania w innym miejscu.

W sytuacji, gdy jest to niemożliwe o przysługę użyczenia łazienki można poprosić sąsiada. Aby nie zabrakło dla nas sąsiedzkiej życzliwości – koniecznie pamiętajmy o uprzedzeniu innych lokatorów o planowanym przedsięwzięciu. Bezwzględnie powinniśmy także przestrzegać zasad współżycia społecznego i stosować się do zachowania ciszy w wymaganych lokatorskimi regulaminami godzinach. Zawsze pozostaje w dobrym tonie, jeśli szczególnie hałaśliwe prace remontowe nie są wykonywane przed godziną 9 rano i po 20 wieczorem. O planach związanych ze zmianą układu pomieszczenia warto również powiadomić wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową.

Niestety łazienki w blokach są bardzo często w takim stanie i posiadają tak kłopotliwy układ, że aż same proszą się o ich gruntowną przebudowę.
Niestety łazienki w blokach są bardzo często w takim stanie i posiadają tak kłopotliwy układ, że aż same proszą się o ich gruntowną przebudowę. Katarzyna Dębek
Wraz z remontem ścian pomyślmy o nowej instalacji elektrycznej.
Wraz z remontem ścian pomyślmy o nowej instalacji elektrycznej. Katarzyna Dębek

Kiedy mieszkanie nie jest naszą własnością, a zajmujemy je jedynie na zasadzie prawa lokatorskiego – na niektóre zmiany możemy w ogóle nie uzyskać zgody spółdzielni. Widzimy zatem, że kapitalny remont łazienki w bloku nie jest wcale sprawą tak prostą, jak mogłoby to wydawać się na wstępie.

Remont łazienki - kolejność prac

Po wykonaniu odpływów kanalizacyjnych w nowych miejscach oraz doprowadzeniu w nie nowych ujęć bieżącej wody przychodzi pora na prace związane z wykończeniem sufitu, ścian, a na końcu podłogi. Dopiero na nowych okładzinach montuje się sanitariaty i wstawia do wnętrza meble łazienkowe. Fachowiec, który proponuje nam inną kolejność robót, prawdopodobnie ma niewielkie pojęcie o remontach i lepiej pozbyć się go z domu zanim zdąży zniszczyć zakupione przez nas materiały i nowe urządzenia. Taki remont może nas kosztować od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jego koszt jest przede wszystkim uzależniony od rodzaju zastosowanych materiałów wykończeniowych, jakości nabytej ceramiki, armatury, mebli oraz pozostałego osprzętu łazienkowego i elementów dekoracji tego wnętrza.

Łazienka w bloku, jak ze snu...

W szczególnie małych łazienkach wskazane jest zastosowanie stelaży podtynkowych, które posłużą do zawieszenia na nich sanitariatów. Zamontowane w taki sposób toalety, spłuczki, czy bidety zajmują w pomieszczeniu zdecydowanie mniej miejsca, a dodatkowo lepiej się prezentują. Ponadto, kiedy miejsca w łazience jest naprawdę mało – tradycyjną wannę lepiej jest zastąpić nowoczesną kabiną prysznicową. Zwolennicy długiego wylegiwanie się w wannie powinni natomiast wziąć pod uwagę nieco inny jej kształt. Dzisiejsze wanny rzadko mają już kształt tradycyjnego prostokąta, choć i takie można w dalszym ciągu nabyć. Jednak w niektórych wnętrzach łatwiej jest umieścić wannę półokrągłą, trójkątną, czy przypominającą kształtem trapez.

Jeśli dotychczas borykaliśmy się z mało komfortową temperaturą w naszej łazience – pomyślmy o instalacji ogrzewania podłogowego lub zastosujmy dekoracyjne grzejniki łazienkowe. Na nieestetyczne grzejniki żeberkowe, które zwłaszcza w starszych blokach były umiejscawiane w taki sposób, że nie tylko szpeciły, ale także uniemożliwiały aranżację jednej ze ścian łazienki, w wyremontowanym wnętrzu zupełnie nie powinno być miejsca.

Doświetlenie łazienki

Łazienka w bloku najczęściej pozbawiona jest okna. W grę nie wchodzi również przeważnie jego wykucie, ponieważ na ogół mamy przecież do czynienia z tzw. wielką płytą. Jednak w niektórych przypadkach bywa możliwe wpuszczenie do łazienki światła dziennego poprzez inne wnętrza domu, np. sypialnię. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się luksfery montowane w działowych ścianach mieszkania. Gdy i ten sposób doświetlenia łazienki światłem dziennym jest niemożliwy – warto zainwestować w porządne oświetlenie sztuczne, dużą ilość luster, szkła dekoracyjnego i okładziny ścienne, które sprawią, że wnętrze stanie się rozświetlone i jasne.

Gdy podejmujemy się remontu łazienki w bloku z wielkiej płyty to możemy spodziewać się wszystkiego.
Gdy podejmujemy się remontu łazienki w bloku z wielkiej płyty to możemy spodziewać się wszystkiego. Katarzyna Dębek

Na koniec – wprowadźmy do wyremontowanej łazienki w bloku żywe rośliny. Jednakże w łazienkach, do których nie dociera naturalne światło nie wytrzymają one zbyt długo. Nie jest to jednak powodem, aby z obecności roślin całkowicie rezygnować. Doskonałą sztuczką aranżacyjną, która jednocześnie nie wpływa negatywnie na stan roślin doniczkowych jest ich podmiana. W tym celu nabywamy dwa identyczne okazy, z których jeden jest trzymany w niedoświetlonej łazience, zaś drugi w pomieszczeniu, do którego dociera naturalne światło. Wybierzmy gatunki, które mają małe zapotrzebowanie na światło. Rośliny zamieniamy stanowiskami co około 10 dni, zmieniając jedynie osłonki ich doniczek i cieszymy się obecnością żywej zieleni w wyremontowanej, blokowej łazience bez okna.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl