Kupowanie umywalki – na co zwracać uwagę?

Partnerem cyklu jest Mateomarket
Mateomarket

Wybór odpowiedniej umywalki jest nie tylko naprawdę istotny, ale równie nie taki prosty, jak może nam się wydawać. Wbrew pozorom, odpowiedni jej wybór to gwarancja trwałości i komfortu użytkowania, i to całej łazienki! Jeżeli jednak podejmiemy złą decyzję, wiele elementów może nas rozczarować, a sama umywalka stanie się uprzykrzeniem w naszej wymarzonej łazience.

Wygląd umywalki

 To coś, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, i jest to jak najbardziej słuszne. W końcu na rynku mamy obecnie tak wielki wybór umywalek, że na pewno znajdziemy taką, która nam się podoba. Nie warto więc iść w tym przypadku na kompromisy, chyba że podobają nam się jedynie te umywalki, które znacząco przekraczają nasz budżet. W takim przypadku warto poszukać czegoś tańszego.

Zwracajmy uwagę na kształt, kolor oraz wielkość umywalki. Pamiętajmy, by zastanowić się nad stylem, który będzie ona reprezentować i czy będzie on pasował do planowanego przez nas stylu łazienki. W końcu umywalka retro w łazience nowoczesnej będzie złym rozwiązaniem.

 Rozmiar umywalki

 Jego wybór to kwestia również bardzo istotna. Standardowo powinniśmy celować w umywalki, które będą miały około 60 cm szerokości – to opcja, która idealnie sprawdzi się dla jednej osoby, która będzie przy niej stała, zakładając, że sama umywalka ma nam służyć głównie do mycia rąk.

Jeżeli decydujemy się na naprawdę dużą lub naprawdę małą łazienkę, warto wybrać również odpowiednie dla nich umywalki. W przypadku małych łazienek warto zdecydować się na umywalkę, która będzie miała nawet 40 cm szerokości - w takich przypadkach szukajmy jednak modeli jak najszerszych, które będą miały jednak wąskie krawędzie, dzięki czemu na małej przestrzeni zmieścimy stosunkowo pokaźną umywalkę – w tym przypadku musimy pamiętać o jej praktyczności.

Gdy jednak łazienka jest naprawdę duża, warto zdecydować się na bardziej pokaźną umywalkę, która może mieć nawet 120 cm – to rozwiązanie idealne, gdy będą z niej korzystały dwie osoby jednocześnie. Jeżeli jednak duża, pojedyncza umywalka to coś nie dla nas, możemy zdecydować się na dwa osobne modele, gdzie każdy z nich będzie miał standardowy rozmiar około 60 cm.

Duży rozmiar umywalki lub dwa osobne modele są również istotne w przypadku, gdy będziemy pewni, że kolejki do naszej łazienki będą spore. Wtedy możemy zdecydować się na wspólne mycie zębów, wykonywanie makijażu czy nakładanie kremu do twarzy, jednocześnie nie każąc naszej drugiej polowce czekać. Jednak pamiętajmy, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się w małych łazienkach.

Warto sprawdzić również części i akcesoria do ceramiki.

Trwałość umywalki i materiał, z którego jest wykonana

 

Umywalka, na którą się decydujemy, powinna być naprawdę trwała. W końcu w założeniu dla naprawdę wielu osób to zakup na lata, mało kto ma w planach zmieniać ją po kilku latach. Z tego powodu tak ważne jest, na umywalkę z jakiego materiału się zdecydujesz.

Najtrwalszym rozwiązaniem są umywalki wykonane z kamienia. Niestety, kosztują one naprawdę sporo, stąd wiele osób się na nie nie decyduje. Dobrym wyborem okażą się również umywalki marmurowe, jednak one nie tylko nie należą do tanich, ale pasują tylko do niektórych łazienek. Podobnie jest w przypadku umywalek wykonanych z onyksu.

Dobrą opcją mogą wydać się umywalki metalowe – zwłaszcza gdy nasza łazienka ma być industrialna lub nowoczesna. Są one naprawdę łatwe w czyszczeniu, do tego odporne są one na zarysowania – m.in. dzięki temu obecnie decyduje się na nie coraz więcej klientów.

Najbardziej popularne są oczywiście umywalki ceramiczne, są one dość tanie i na rynku na pewno znajdziemy propozycję, która będzie nam się podobać. Niestety, to właśnie ten model jest najbardziej podatny na różnorodne uszkodzenia. Warto mieć to na uwadze, gdy będziemy decydowali się właśnie na umywalki ceramiczne.

Dobrą opcją mogą okazać się również umywalki konglomeratowe – nie tylko ich wybór na rynku jest naprawdę pokaźny, ale również są one naprawdę bardzo trwałym i odpornym na uszkodzenia rozwiązaniem.

 Rodzaj montażu umywalki

W tym przypadku czeka na nas kilka opcji. W zależności od tego, na którą się zdecydujemy, czekają na nas różne efekty wizualne, różna praktyczność, ale i różne koszta.

Dostępne są dla nas umywalki:

- naszafkowe,
- wolnostojące,
- wiszące,
- nablatowe,
- podblatowe.

W tym przypadku kluczowe będzie również to, ile przestrzeni do przechowywania potrzebujemy oraz jak dużą łazienką dysponujemy. Jeżeli dostępnej przestrzeni jest dużo, możemy zdecydowany się na umywalkę wolnostojącą. Jeżeli jednak jest jej mniej, idealnym wyborem okaże się umywalka wisząca, dzięki czemu cały czas będziemy mieli dostęp do przestrzeni, która znajduje się pod umywalką. Jeżeli jednak i tak zakładamy, że potrzebna nam będzie dodatkowa przestrzeń do przechowywania, warto zdecydować się na umywalkę umieszczoną na blacie szafki łazienkowej. Wybór należy do nas!

Zachęcamy do tego, by pamiętać, że umywalka musi być naprawę funkcjonalną i dopasowaną do nas. Jeżeli będzie zbyt płytka, zbyt mała, jeżeli woda z niej będzie chlapać lub dopasujemy do niej niewłaściwą baterię, będzie nam to przeszkadzać albo przez wiele lat, albo musimy przygotować się na dodatkowe koszta, związane ze zmianą umywalki na inną.

 Wiele modeli umywalek, w znakomitych cenach, czeka na Was w sklepie Mateomarket.pl – stronie partnera niniejszego materiału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl