Ogrzewanie podłogowe w łazience - kable czy maty grzejne?

Agnieszka Jaros
Ciepła podłoga w domu jest szczególnie pożądana w miejscach, po których stąpamy bosymi stopami. Do takich miejsc należy właśnie domowa łazienka, a szczególnie okolice wanny, brodzika, czy umywalki. Aby cieszyć się takim komfortem należy zainstalować ogrzewanie podłogowe.

Taki rodzaj ogrzewania staje się coraz popularniejszy w polskich domach. Tzw. podłogówka może być jedynym, albo dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniu. Może ogrzewać zarówno cały dom, jak i jedynie wybrane wnętrza, w tym np. łazienkę. Istnieje także możliwość instalacji ogrzewania podłogowego jedynie w wybranych obrębach pomieszczenia. W powyższym celu trzeba jednak najpierw rozplanować lokalizację określonych sprzętów i urządzeń, ponieważ zasadą jest nieukładanie instalacji pod sprzętami, które w pomieszczeniu są na stałe.

Ogrzewanie podłogowe - wodne i elektryczne

Łazienka jest takim miejscem, gdzie grzejnik bywa raczej zawalidrogą, aniżeli urządzeniem, którego bardzo chcemy. Jest tak zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, na której ma zostać urządzony pokój kąpielowy. Wówczas właśnie zastanawiamy się najczęściej nad instalacją ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie takie może być elektryczne lub wodne, a do dyspozycji inwestorów pozostają kable grzewcze, maty lub folie. O wyborze konkretnego rozwiązania trzeba zdecydować na samym początku planowania przedsięwzięcia. W łazienkach stosuje się najczęściej elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jego montaż nie jest skomplikowany, a moc wystarczająca, aby dogrzać łazienkę. Znaczenie ma nie tyle wybór sytemu, co zakupienie go u znanego i sprawdzonego producenta. Pamiętajmy bowiem, że instalacja znajduje się w podłodze i w razie wystąpienia awarii – dostęp do niej jest bardzo utrudniony. Kupno kabli lub mat od renomowanego producenta wiąże się wprawdzie z koniecznością zapłaty wyższej ceny za materiał, ale jest też jednoznaczne z otrzymaniem długotrwałej gwarancji na sprawne działanie sytemu.

Podłogowe kable grzewcze

Kable grzewcze są rozwiązaniem stosowanym najczęściej przez inwestorów. Składają się one z czterech warstw, tj. żyły grzejnej wykonanej ze specjalnego stopu metali, izolacji z tworzywa sztucznego, miedzianego ekranu i osłony. Zadaniem ekranu jest eliminowanie pola elektrycznego i zabezpieczenie instalacji przed pożarem. Kable występują w postaci przewodów jednożyłowych oraz dwużyłowych. W pierwszych z wymienionych powyżej znajduje się jedna żyła, którą płynie prąd. Aby przepływ prądu stał się możliwy – należy tak ułożyć kabel, aby jego początek połączyć z końcem, tj. zamknąć obwód elektryczny. W kablach dwużyłowych, jak wskazuje ich nazwa są dwie żyły. Jest to żyła grzejna i żyła powrotna. Z jednej strony kabla zwiera się fabrycznie końce żył, a z drugiej przyłącza do zasilania. Jeden i drugi rodzaj kabli można nabyć w zestawach, w których może mieścić się od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów przewodu. Musimy pamiętać, że im krótszy jest kabel w zestawie – tym wyższy jest koszt jego jednego metra. Dlatego też ogrzewanie podłogowe z użyciem kabli jest inwestycją korzystniejszą na większych aniżeli domowa łazienka - powierzchniach mieszkalnych. Ogólnie przyjmuje się, że odstępy pomiędzy kablami w instalacji ogrzewania podłogowego nie powinny być mniejsze niż 50 mm. Jednak wielkość tych odstępów zawsze należy uzależniać od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Łazienka jest tym pomieszczeniem, w którym wyższa temperatura jest szczególnie pożądana. Zatem, jeśli ogrzewanie podłogowe ma stanowić dla niej jedyne źródło ciepła – kable powinny zostać rozmieszczone dość gęsto.

Ogrzewanie podłogowe - maty i folie

Uchodzą za rozwiązania lepsze od kabli, ale jednocześnie są też od nich droższe. Z tego też powodu inwestorzy stosują je rzadziej. Podobnie, jak kable – sprzedaje się je w zestawach o różnych powierzchniach i mocach grzewczych. Tak samo jest też z kosztem metra kwadratowego materiału. Im zestaw jest mniejszy – tym metr kwadratowy maty kosztuje więcej. Nieco inaczej jest jedynie z foliami grzejnymi, które można przycinać na określoną długość. Wówczas, przyciętą część należy zaizolować specjalną taśmą. Folie wykonuje się z płaskich drutów aluminiowych, które następnie zatapia się w folii poliestrowej. Zestawy składają się z modułów, pracujących niezależnie od siebie. Oznacza to, że uszkodzenie jednego modułu nie powoduje zakłócenia pracy całego zestawu.
Maty grzejne to tworzywo sztuczne, w które wplata się cienkie przewody grzejne. Najczęściej wykorzystuje się do ich produkcji kable jednożyłowe, choć niektórzy producenci zaczęli od niedawna stosować także i kable dwużyłowe. Grubość mat z kablami jednożyłowymi wynosi nie więcej niż 3 mm, ale gdy wpleciono w nie kable dwużyłowe – maty są grubsze. Jednak w niektórych przypadkach podstawową zaletą mat grzewczych jest właśnie ich niewielka grubość. Jest tak zwłaszcza wówczas, kiedy ogrzewanie podłogowe instaluje się w remontowanych pomieszczeniach. W łazienkach można je wówczas układać na dotychczasowej podłodze, nie obniżając znacząco wysokości tych wnętrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl