Oświetlenie łazienki – jak dobrać i rozmieścić lampy w łazience

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Oświetlenie łazienki warto podzielić na kilka stref funkcjonalnych.
Oświetlenie łazienki warto podzielić na kilka stref funkcjonalnych. Candellux
Oświetlenie łazienki musi spełniać specyficzne wymagania – zapewnić dobre oświetlenie do różnych czynności, a przy tym być w pełni bezpieczne.

Oświetlenie łazienki musi być tak wielofunkcyjne, jak zróżnicowane są czynności, które wykonujemy w łazience. Dlatego planowanie oświetlenia najlepiej rozpocząć od podziału łazienki na strefy funkcjonalne, które będą oświetlone w różny sposób.

Wydzielamy strefy oświetlenia łazienki

W każdej łazience, nawet jeśli znajduje się w niej okno, przyda się oświetlenie ogólne. Źródło światła powinno znaleźć się pośrodku sufitu – dzięki temu cała łazienka będzie równomiernie oświetlona. Ten sam efekt pomoże nam też osiągnąć montaż kilku źródeł światła w suficie podwieszanym. Takie oświetlenie przyda się zarówno podczas codziennej toalety, jak i sprzątania łazienki.
Kolejną ważną strefą łazienki, wymagającą specjalnego oświetlenia, jest okolica lustra i umywalki.
_– Najlepiej oświetlić ten obszar dwiema lampkami umieszczonymi po obu stronach, mniej więcej na wysokości wzroku, dzięki czemu unikniemy występowania cieni na twarzy. Boczne oświetlenie może być ukryte w ramie lustra lub wyeksponowane. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie np. kinkietów lub opraw liniowych. W każdym przypadku oprawy takie powinny być wyposażone w osłony silnie rozpraszające światło, by nie było one zbyt intensywne dla naszych oczu – _tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux.
Coraz częściej dodatkowy obwód świetlny instaluje się także w okolicy wanny lub prysznica. jest to szczególne praktyczne rozwiązanie wtedy, gdy strefa kąpielowa jest oddzielona półścianką lub znajduje się we wnęce. Takie oświetlenie jest nie tylko praktyczne, ale może mieć także walory dekoracyjne.
_–_ _W małych łazienkach często stosuje się podświetlanie elementów  takich jak półki czy szafki, a także lampki LED wbudowane np. w fugę czy wzdłuż mebli. Takie rozwiązania nie tylko nadadzą naszej łazience charakteru, ale także optycznie powiększą wnętrze – _tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux.

Jak dobrać moc oświetlenia w łazience

Kiedy już wiemy, gdzie mają być punkty świetlne w łazience, przychodzi czas na wybór mocy i dokładnego rozmieszczenia źródeł światła. W przypadku oświetlenia centralnego, jeśli montujemy go w suficie podwieszanym, powinniśmy zastosować trzy-cztery oprawy z żarówkami halogenowymi lub zwykłymi o mocy 50 W. Natomiast jeśli mamy jeden punkt świetlny, umieszczony centralnie, to potrzebujemy żarówki o mocy co najmniej 75 W (lub 1055 lumenów). Zalecenia te dotyczą łazienek o powierzchni ok. 10 m², w przypadku większych pomieszczeń musimy zadbać o jaśniejsze lampy lub więcej punktów światła.

Bezpieczne oświetlenie w łazience

Wybierając lampę do łazienki, zwróćmy uwagę na to, żeby oprawa była odporna na wilgoć. Do zastosowania ogólnego nadają się oprawy oznaczone IP 44 (są to oprawy o podwyższonej szczelności na wilgoć), natomiast miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, powinniśmy stosować oprawy całkowicie wodoszczelne (IP 65). Trzeba też zwrócić uwagę na zasilanie oświetlenia w miejscach takich jak okolica wanny lub prysznica.
_- W tym miejscu należy koniecznie użyć opraw zasilanych bezpiecznym napięciem (12V) i o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody. Natomiast lampy o napięciu sieciowym (230V) mogą znaleźć się na wysokości powyżej 2,25m i w strefie oddalonej minimum o 0,6 m od krawędzi wanny - _ tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux. Dobierając konkretne typy świateł do oświetlenia strefy kąpielowej warto skonsultować się z elektrykiem.

Barwa światła do łazienki

Wybierając oświetlenie do łazienki powinniśmy zwrócić uwagę na tzw. barwę światła. Wpływa ono znacząco na nasz nastrój, klimat pomieszczenia, a także – postrzeganie kolorów. Najswobodniej barwę światła możemy wybierać, kupując lampy LED. W ich przypadku barwa światła jest precyzyjnie oznaczona – wystarczy zwrócić uwagę na wielkość podaną w Kelwinach [K] (temperatura światła). I tak:

  • poniżej 3500 Kelwinów – to światło ciepłe, wprowadzające wyciszającą i relaksującą atmosferę;
  • 3800-4300 Kelwinów – to światło neutralne, jest bardziej pobudzające pozwala na większe skupienie, nie męcząc jednocześnie oczu
  • powyżej 5300 Kelwinów – to światło zimne, o mocnym kontraście.

Planując oświetlenie łazienki możemy zastosować różne barwy światła. Neutralne, białe światło warto wykorzystane jako światło ogólne, a nieco zimniejsze użyte w lampach przy lustrze, gdzie przede wszystkim zależy nam na precyzyjnym wykonaniu różnych zabiegów. Najcieplejsze światło warto wykorzystać przy zabiegach relaksacyjnych, czy kąpielach w wannie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl