Urządzając łazienkę musimy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Tutaj podstawą jest rozmieszczenie sprzętów tak, żeby korzystanie z nich było wygodne. Ważne jest także, żeby wyposażenie łazienki było dobrej jakości – pamiętajmy, że to inwestycja na lata, więc doraźna oszczędność powinna ustąpić miejsca długofalowym korzyściom (np. nieco droższa bateria, która pozwoli oszczędzać wodę, opłaci się bardziej). Trzeba się także zastanowić nad indywidualnymi potrzebami i preferencjami, tak żeby wszyscy domownicy byli zadowoleni z łazienki przez jak najdłuższy czas. Ale równie ważny jest sam wystrój łazienki – jeśli nie chcecie go często zmieniać, warto wybrać uniwersalną i bezpieczną aranżację. Taką ponadczasową łazienkę można urządzić w kilku różnych stylach – zależnie od tego, co nam się podoba.
Uniwersalna biała łazienka
Biała łazienka jest jednym ze sposobów na uniwersalną aranżację. Ceramika sanitarna, meble i kafelki zawsze będą wyglądać dobrze. Dopełnieniem bieli może być chromowana armatura. Taki biały wystrój łazienki to doskonałe tło dla kolorowych dodatków, które można dowolnie dobierać i zmieniać. W ten sposób można sobie zafundować szybką i niedrogą metamorfozę łazienki – kolory i wzory dywaników łazienkowych, pojemników, czy nawet ręczników pozwolą nam nadać białej łazience indywidualny styl.
Ważne jest jednak, żeby „białe pozostało białe”, dlatego zwróćmy uwagę na jakość wyposażenia łazienki – wysoką trwałością cechuje się np. szkliwiona ceramika sanitarna. Natomiast kupując białe meble łazienkowe, zwróćmy uwagę na to, czy ich powierzchnia jest pokryta ochronnym lakierem, odpornym na zarysowania i działanie środków czyszczących.
Dodatkową zaletą białej łazienki jest to, że będzie się ona wydawała bardziej przestronna niż jest w rzeczywistości. W przypadku małych łazienek, to naprawdę ważna cecha.
Łazienka w stylu minimalistycznym
Innym sposobem na urządzenie ponadczasowej łazienki jest postawienie na minimalizm. Jeśli pozbędziemy się zbędnych elementów, zyskamy uniwersalny wystrój. Jakie wyposażenie powinniśmy wybrać do minimalistycznej łazienki? W takich łazienkach doskonale wygląda armatura podtykowa. Elementy przyłączeniowe są ukryte w ścianie, a widoczna pozostaje tylko uchwyt baterii i dekoracyjna rozeta. Takie rozwiązanie nie tylko pasuje do minimalistycznych łazienek, ale też optycznie powiększa przestrzeń, co jest szczególnie cenne w przypadku mniejszych pomieszczeń. Jeśli chodzi o miskę sedesową i bidet w minimalistycznej łazience najlepiej sprawdzą się modele podwieszane.
W minimalistycznej łazience dobrze będą wyglądać meble w postaci prostych słupków – jeśli zdecydujemy się na meble podwieszane, dodatkowo zyskamy efekt optycznego powiększenia łazienki. W tak urządzonej łazience powinniśmy zastosować stonowane barwy – biel, szarości i beże.
Łazienka w stylu retro
Jeśli modny minimalizm nie jest Waszą ulubioną stylistyką, dobrym rozwiązaniem jest aranżacja łazienki w stylu retro. Tutaj królują zdobione i stylizowane elementy. Jednak, żeby zachować uniwersalność tego stylu, nie przesadzajmy z ilością zdobień. Styl retro nada łazience stylizowana armatura – np. klasyczne dwuuchwytowe baterie z dekoracyjnymi kurkami, czy stojąca bateria wannowa z ceramicznym wykończeniem rączki natrysku. W łazience w stylu retro powinniśmy zdecydować się na wolnostojącą wannę na stylizowanych nóżkach, świetnie będzie też pasować nablatowa umywalka przypominająca misę.
Jeśli powierzchnia pomieszczenia na to pozwala, to w łazience w stylu retro warto też postawić ozdobną toaletkę.
Łazienka w stylu skandynawskim
Styl skandynawski, z jego prostotą i zamiłowaniem do naturalnych materiałów, to również doskonały sposób na ponadczasową aranżację łazienki. W kabinie prysznicowej takiej łazienki warto pomyśleć o deszczownicy, która uprzyjemni kąpiel i sprawi, że poczujemy się "bliżej natury", z wodą spływająca na nas, jak podczas prawdziwego (ale ciepłego) deszczu. Meble w łazience w stylu skandynawskim powinny być drewniane (lub o wyglądzie drewna), warto też pomyśleć o płytkach podłogowych, które imitują drewniane deski. Oczywiście można się też zdecydować na podłogę z prawdziwego drewna, jednak w łazience jest to rozwiązanie dość kłopotliwe, ze względu na wilgoć często panującą w tym pomieszczeniu. Zadbajmy też o przyjemne światło (łazienką rozjaśnią też białe ściany).
Styl skandynawski cechuje zamiłowanie do prostoty i naturalności, dlatego do takiej łazienki będą pasować baterie o prostych, eleganckich formach.
Łazienka w stylu inspirowanym naturą
Co może być bardziej uniwersalnego i ponadczasowego niż natura? No właśnie. Dlatego łazienka w stylu naturalnym to kolejna propozycja. Taką łazienką urządzamy w kolorach ziemi – brązach, zieleniach, szarościach. Na ściany i podłogę możemy wybrać płytki o wzorze kamienia lub drewna. W łazience inspirowanej naturą zadbajmy o dodatki z naturalnych materiałów – rattanowe lub bambusowe koszyki i akcesoria. Możemy się także pokusić o drewniane elementy (pamiętając o o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią). Warto też zadbać o prawdziwe kwiaty – z łazience z powodzeniem możemy uprawiać storczyki, fikusy lub rododendrony.
Jak widać na stworzenie ponadczasowej łazienki jest co najmniej kilka sposobów, a „bezpieczna” aranżacja wcale nie musi być nudna.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?