Kabiny prysznicowe bez brodzików zyskują coraz więcej zwolenników. Wymagają one zainstalowania odpowiedniego odpływu, a także przygotowania posadzki – należy zapewnić jej odpowiednie ukształtowanie i spadek, a także zadbać o odporność na wodę. Innym rozwiązaniem, zastępującym tradycyjny brodzik jest brodzik płaski, którego powierzchnia jest zlicowana z podłogą lub wystaje nad nią tylko minimalnie. Takie brodziki wyglądają nowocześnie i elegancko i świetnie pasują do współczesnych łazienek.
Płaski brodzik w łazience
Brodziki płaskie pozwalają na wykonanie szczelnej i bezpiecznej zabudowy w kabinie prysznicowej. Taki brodzik powinien mieć fabrycznie wyprofilowane skosy, które zapewnią skuteczny odpływ wody. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest brodzik. Dobrze sprawdza się akryl, który jest łatwy do utrzymania w czystości. Nowoczesne brodziki płaskie są także produkowane z innowacyjnych materiałów, opartych m.in. na bazie surowców mineralnych. Są one trwałe, wyglądają atrakcyjnie, a powierzchnia jest antypoślizgowa. Producenci na powierzchni brodzików stosują także specjalne powłoki antypośligowe, zwiększające bezpieczeństwo użytkowania. Brodziki płaskie są dostępne w kilku kolorach (biel, czerń, ale też m.in. odcienie szarości i beżu) i rodzajach wykończenia – matowym i błyszczącym. Daje to możliwość dobrania brodzika do kolorystyki łazienki. Ale poza kwestiami estetycznymi, musimy uwzględnić sprawy techniczne, związane ze specyfiką montażu płaskiego brodzika.
Brodzik w podłodze – możliwości i rozwiązania
Brodziki płaskie często montuje się tak, że ich powierzchnia jest zlicowana z posadzką. Wygląda to atrakcyjnie, ale stwarza pewne problemy. W przypadku nowych domów, najlepiej zastanowić się nad montażem takiego brodzika już na etapie projektowania łazienki. Wtedy bez problemu będzie można przygotować podłogę tak, żeby osadzić w niej brodzik, wraz z instalacją. Natomiast w przypadku gotowych już łazienek, w miejscu instalacji brodzika trzeba skuć na odpowiednią głębokość lub – podnieść poziom posadzki. W takim przypadku warto rozejrzeć się za brodzikiem, którego podłoże montażowe zostało ograniczone do minimum, a głębokość jest niewielka. Dostępne są też brodziki, które dają możliwość montażu w trzech wariantach: na równi z górną krawędzią posadzki, wbudowany do połowy posadzki lub na posadzce. W dwóch ostatnich przypadkach rant brodzika wystaje minimalnie nad poziom podłogi, ale to rozwiązanie dobrze sprawdza się w remontowanych łazienkach. Osadzenie takiego brodzika umożliwia specjalna rama z regulacją wysokości, a zestaw przelewowo-odpływowy, zintegrowany z brodzikiem, zapobiega ewentualnym problemom wynikającym z trudności dotyczących właściwego uszczelnienia odpływu.
Szczelny brodzik w podłodze
W przypadku każdego brodzika ważna jest szczelność systemu, ale w przypadku wpuszczanych w podłogę jest to sprawa szczególnie istotna, bo naprawa ewentualnych usterek jest bardziej kłopotliwa. Dlatego zasadniczą kwestią jest wybór urządzeń dobrej jakości oraz skrupulatne przestrzeganie zaleceń producenta, dotyczących montażu brodzika i elementów instalacyjnych..
Dobrej jakości brodziki są oferowane z zestawem akcesoriów zapewniających ich prawidłowe, bezawaryjne funkcjonowanie. Pamiętajmy, żeby używać właśnie tych elementów, przeznaczonych do danego zastosowania.
Przy montażu brodzików płaskich zalecane jest zastosowanie syfonów z dostępem od góry. Dzięki temu łatwiej jest go czyścić, a w razie konieczności możliwe jest wymontowanie syfonu i jego ponowny montaż. Dla ochrony łazienki przed ewentualnym zalaniem warto zdecydować się na zainstalowanie odpływu o większej średnicy (np. 90 mm).
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?