Pochłaniacze wilgoci

Agnieszka Jaros
Problem wilgoci w domu może dotyczyć każdego z nas. Błędnym jest myślenie, że przykry zapach w pomieszczeniach, zacieki, czy plamiste wykwity na ścianach – to kłopoty, z którymi muszą borykać się jedynie właściciele starych budynków. Zawilgocenie może bowiem występować tak w starych domach, jak i tych wzniesionych całkiem niedawno.
Pochłaniacze wilgoci

Przyczyn wilgoci może być wiele, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w znacznych ilościach generujemy ją my sami. Nie wszyscy mają świadomość, że dorosły człowiek wydala przez skórę około 2 litrów wody na dobę. Do tego dochodzą jeszcze codzienne czynności domowe, podczas których wytwarza się parę wodną, tj. pranie, gotowanie, itd. Należy zdawać sobie sprawę, że intensywne ogrzewanie pomieszczeń nie wyeliminuje problemu wilgoci we wnętrzach. Za jej nadmiar odpowiada najczęściej mało skuteczny system domowej wentylacji. Oprócz niego jednak
w niektórych sytuacjach warto skorzystać z urządzeń, jakimi są pochłaniacze wilgoci.

Rodzaje pochłaniaczy

Pochłaniacze wilgoci, nazywane także osuszaczami powietrza dzieli się na dwa typy. Są to:

  • Pochłaniacze chemiczne, które najczęściej składają się z dwóch części, tj. pojemnika w, którym gromadzi się woda oraz miejsca, gdzie znajduje się środek chemiczny i skraplacz.
    W zależności od rodzaju – urządzenia te są w stanie zebrać od 1 do 2 litrów wody tygodniowo. Działają bezwonnie i bezszelestnie, a dodatkowo są tanie. Zwykły pochłaniacz chemiczny można kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale niestety jego skuteczność nie jest zbyt wysoka.
Pochłaniacze wilgoci

Pochłaniacze elektryczne to urządzenia zbierające z pomieszczeń zdecydowanie więcej wody. Ich wydajność może wynosić nawet do 3 litrów na dobę. Pracują w miarę energooszczędnie, ale tylko przy odpowiedniej wysokości temperatury powietrza w pomieszczeniu. Kiedy termometr będzie wskazywał mniej niż 21 stopni Celsjusza – pochłaniacz pobierze zdecydowanie więcej prądu, aniżeli przy wyższej temperaturze. Dodatkowo, sprzęt niestety bywa czasami głośny podczas pracy, a jego cena może sięgać nawet tysiąca złotych. Jednakże skuteczność osuszania powietrza jest nieporównywalna do tej, jaką ma zwykły pochłaniacz chemiczny. W pomieszczeniach bardzo zawilgoconych zdecydowanie lepiej jest stosować pochłaniacz elektryczny wraz z urządzeniem grzejnym, które będzie utrzymywało temperaturę otoczenia na właściwym poziomie.

Kiedy i gdzie stosować pochłaniacz?

Pochłaniacz wilgoci nawet ten najbardziej wydajny – nie zastąpi wentylacji oraz regularnego wietrzenia pomieszczeń. Jednak stosowanie tych urządzeń przyczynia się do poprawy mikroklimatu we wnętrzach. Pochłaniacz przydaje się zwłaszcza jesienią lub wczesną wiosną, gdy na zewnątrz jest wilgotno i chłodno. Wówczas też na budynek działa zwiększona ilość wody opadowej i problem wilgoci w pomieszczeniach może narastać. Stosowanie omawianych urządzeń jest szczególnie zalecane w domach, w których zamieszkują osoby cierpiące na alergię. Jednak występująca
w nadmiarze wilgoć może także przyczyniać się do występowania nawracających migren lub powodować schorzenia reumatyczne. Pochłaniacz wilgoci zawsze warto jest umieścić w kuchni, łazience, garażu, czy garderobie bez możliwości jej wietrzenia. Jeśli poziom wilgotności wzrasta jedynie czasowo – wystarczający powinien być pochłaniacz chemiczny. Nie kosztuje wiele, a radzi sobie z nieznacznym obniżeniem podwyższonej wilgotności powietrza oraz neutralizuje nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że zapach ten jest absorbowany i neutralizowany, a nie maskowany innym zapachem. Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Na rynku występują bowiem konkretne typy pochłaniaczy, np. do kuchni, pralni, lub łazienki. Ponadto, producenci uwzględniają zwykle na opakowaniu – do jakiej powierzchni pomieszczenia przeznaczone jest dane urządzenie. Zatem pochłaniacz, który będzie skuteczny
w niewielkiej sypialni – niekoniecznie sprawdzi się w obszernym salonie. Poziom absorpcji wilgoci na ogół reguluje się samodzielnie. Z osuszaniem powietrza nie można jednak przesadzać, bo jego nadmierne przesuszenie także nie jest korzystne dla ludzkiego organizmu. Właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych kształtuje się na poziomie 40 – 60%, przy temperaturze powietrza 19 – 22 stopnie Celsjusza. Aby kontrolować wysokość tych wartości - należy zaopatrzyć się w termometr oraz wilgotnościomierz. Urządzenia te coraz częściej spotyka się w sklepach, jako tzw. dwa w jednym.

Pochłaniacze na dużą wilgoć

W sytuacjach kiedy zawilgocenia są znaczne, a poziom wilgoci stale jest dużo wyższy niż 60% - lepiej jest zainwestować w bardziej wydajne urządzenie elektryczne. Trzeba jednak pamiętać, że sam pochłaniacz nie rozwiąże całkowicie problemu wilgoci w domu. Osuszacze elektryczne kosztują od około 200 do 1000 PLN. Ich cena zależy od mocy urządzenia, a tym samym ilości wody, jaką jest ono w stanie usunąć w ciągu godziny lub doby. Takie urządzenia sprawdzają się dobrze w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności oraz są bardzo przydatne, np. do osuszania ścian, stropów i podłóg po gruntownych remontach. Jednak niestety, do pracy potrzebują zasilania energią elektryczną. Zużycie tej energii jest zależne od temperatury, jaka panuje we wnętrzu. Warto zadbać, aby temperatura ta utrzymywała się na stałym poziomie. Utrzymywanie stałej temperatury nie tylko ogranicza powstawanie wilgoci, ale także jest właściwe ze względów zdrowotnych. Pamiętajmy jednak, że pochłaniacz i grzejnik z termostatem w pomieszczeniu – to jedynie sposób na nieznaczne obniżenie poziomu wilgotności. Aby natomiast usunąć wilgoć z domu – trzeba najpierw poznać przyczyny jej występowania. W powyższym celu wykonuje się specjalistyczne badania, które pozwalają ustalić przyczynę i wybrać odpowiednią metodę walki z wilgocią. W sytuacjach, kiedy uszkodzona jest izolacja pozioma, czy pionowa fundamentów, przecieka dach lub nie działa wentylacja – należy zacząć od usunięcia przyczyny
i gruntownie osuszyć budynek. Dopiero po wykonaniu tych czynności można rozważyć zakup pochłaniacza wilgoci, aby przeciwdziałać powstaniu jej ponownie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl