Pralko-suszarka również do małej łazienki. Zalety, wady, koszty

Wojciech Lechowski
W przeciwieństwie do zwykłej pralki, pralko-suszarka zapewnia również suszenie prania. I choć ma wiele zalet, są także pewne ograniczenia.
W przeciwieństwie do zwykłej pralki, pralko-suszarka zapewnia również suszenie prania. I choć ma wiele zalet, są także pewne ograniczenia. Biefritze - pixabay.com
Pralko-suszarka to tzw. urządzenie dwa w jednym. Daje możliwość prania i suszenia odzieży. Choć skuteczność działania i opłacalność użytkowania pralko-suszarek dość często bywa poddawana dyskusjom, to w rzeczywistości sprzęty te sprawdzają się dobrze i są doceniane zwłaszcza przez osoby borykające się z brakiem miejsca na rozwieszania upranych ubrań.

Dostępne aktualnie w sklepach pralko-suszarki różnią się od siebie cenami oraz sposobem działania i możliwościami podczas prania i suszenia. Ponadto mają różne gabaryty i mogą być wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy. Cechą łączącą te sprzęty jest sposób załadunku bębna. Wszystkie pralko-suszarki ładuje się od frontu. Poniżej o zaletach, wadach oraz istotnych parametrach, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu tych urządzeń.

Zalety pralki z suszarką

Zasadniczą zaletą pralko-suszarki jest oszczędność miejsca. Potrzebuje ona o połowę mniej wolnej przestrzeni niż oddzielna pralka i suszarka. Doceniają to zwłaszcza osoby dysponujące niewielkimi mieszkaniami, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

Pralko-suszarka jest też rozwiązaniem idealnym dla osób, którym brakuje miejsca na tradycyjne suszenie prania bądź dla tych, których widok takiego prania bywa irytujący. Osoby dysponujące własnym ogrodem, przestronnym tarasem czy nawet balkonem praktycznie nie znają tego problemu, ale dla pozostałych potrafi on być naprawdę dotkliwy.

Warto też zauważyć, że jakość pracy pralko-suszarek poprawia się niemalże z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu powszechnie narzekano, że wyjęte z urządzenia ubrania są pomięte, a zagniecenia trudne do usunięcia. Dziś użytkownicy nowych sprzętów chwalą je nie tylko za to, że nadają praniu puszystość, ale także przyjemny zapach oraz sprawiają, że odzież nie elektryzuje się.

Pralko-suszarka czy warto? Wady i ograniczenia

Największym ograniczeniem pralko-suszarek jest wielkość załadunku bębna na czas suszenia. O ile skuteczne pranie odbywa się tu przy pełnej ładowności, którą przewidział producent, o tyle efektownie wysuszyć udaje się przeważnie około połowy upranego wsadu. Oznacza to konieczność dzielenia odzieży na partie po zakończeniu procesu prania i stopniowe jej dozowanie do suszenia. Jest to kłopotliwe, niezbyt wygodne i w dodatku zajmujące cenny dla każdego z nas czas.

Inna cecha, która uznawana jest wadę pralko-suszarek to koszty eksploatacji. Kupując to urządzenie koniecznie należy zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną, bo na rynku wciąż dostępne są jeszcze sprzęty zużywające nadmiernie dużo prądu. Jednak nawet kupno energooszczędnej pralko-suszarki i tak generuje spore koszty jej użytkowania. Pełen cykl prania i suszenia może tu bowiem trwać od 5 do 6 godzin, co wpływa nie tylko na koszt zużycia energii elektrycznej, ale również wody. Warto wiedzieć, że pralko-suszarki wymagają zimnej wody także podczas procesu suszenia (do chłodzenia kondensatorów).

Kolejna wada to awaryjność i żywotność pralko-suszarek. Choć nowe urządzenia na ogół pracują bezawaryjnie długimi latami i są za to chwalone przez użytkowników, to awarie zdarzają się. Gdy sprzęt przestanie działać, nie można w nim ani prać, ani suszyć (niezależnie od rodzaju usterki). Przyjmuje się, że koszty konserwacji są wyższe niż w przypadku dwóch oddzielnych urządzeń (pralki i suszarki). Również żywotność sprzętu dwa w jednym (pralko-suszarki) bywa krótsza.

Niestety trzeba pamiętać, że nie wszystkie ubrania można suszyć w pralko-suszarce. Zależy to od właściwości materiału.
Niestety trzeba pamiętać, że nie wszystkie ubrania można suszyć w pralko-suszarce. Zależy to od właściwości materiału. Detmold - pixabay.com

Nie wszystkie ubrania wysuszysz w pralko-suszarce!

Wprawdzie nie jest to winą samych pralko-suszarek, ale nie każdy rodzaj materiału można w nich suszyć. Do suszenia mechanicznego nie nadaje się dziś wiele ubrań, o czym ostrzegają ich producenci na metkach. Należy zwracać na to uwagę, ponieważ nieprzestrzeganie zaleceń kończy się zwykle zniszczeniem odzieży.

W pełni bezpiecznie wkładać do pralko-suszarki można zasadniczo tylko rzeczy najbardziej odporne na suszenie mechaniczne (np. ręczniki, materiały pościelowe, obrusy itp.) oraz ubrania, których zachowania po praniu są nam dobrze znane. W przypadku pozostałych ubrań konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami z metki oraz z instrukcją obsługi urządzenia.

Podpowiadamy: Jak skutecznie i wygodnie suszyć pranie w mieszkaniu

Jak działa pralko-suszarka? Najważniejsze parametry pralko-suszarek

W związku z tym, że pralko-suszarka jest typem urządzenia 2w1, dokonując jej wyboru trzeba oceniać tak parametry dotyczące prania, jak i suszenia. Najważniejsze to:

  • Klasa energetyczna – oznaczana jak w przypadku wszystkich pozostałych sprzętów AGD od A do G. Większość oferowanych aktualnie pralko-suszarek posiada klasę A (w najgorszym przypadku B). Jednak należy pamiętać, że urządzenie zużywa porównywalną do tradycyjnej pralki ilość prądu jedynie w cyklu prania. Ustawienie programu prania i suszenia może zwiększyć pobór energii elektrycznej nawet pięciokrotnie.
  • Ładowność bębna – dotycząca prania oraz suszenia. W pralko-suszarkach bęben można ładować nawet do 10 kg, ale tylko na czas prania. W odniesieniu do suszenia parametr ten zmniejsza się przeciętnie o połowę, co oznacza, że upraną odzież trzeba rozdzielić na dwie partie lub ładować bęben znacznie mniejszym wsadem również na cykl prania.
  • Efektywność prania – czyli jego skuteczność. Oznacza się ją klasami od A do G, ale na polskim rynku dostępne są pralko-suszarki tylko o klasie A. Oznacza to, że wszystkie urządzenia są skuteczne w dopieraniu naszych ubrań.
  • Prędkość wirowania – przeważnie wynosi ona do 1600 obrotów na minutę. Praktyczne jest to, że prędkością wirowania można dowolnie regulować. Bowiem nie wszystkie rzeczy będą nadawały się do użytku po odwirowaniu na najwyższych obrotach. Przed cyklem suszenia w pralko-suszarce pranie powinno zostać odwirowane przy przynajmniej 800 obrotach na minutę.
  • Programy prania – są podobne jak w tradycyjnych pralkach. Ich liczba może sięgać nawet kilkunastu, z czego jedne będą przydatne, a inne zupełnie zbędne. W każdej pralko-suszarce rozróżnia się przynajmniej trzy podstawowe programy prania przeprowadzane w różnych temperaturach (60˚C dla bawełny, 40˚C dla tkanin syntetycznych i 30˚C dla wełny). Z pewnością praktyczne jest też tzw. pranie szybkie, pranie ręczne, pranie firan, koszul itp.).
  • Programy suszenia – za podstawowe uznaje się dwa. Pierwszy z nich suszy ubrania w taki sposób, że mogą one wymagać dodatkowego wyprasowania. Drugi natomiast powoduje, że odzież nadaje się bezpośrednio do założenia (bez prasowania). Oprócz podstawowych programów suszenia w pralko-suszarce może być jeszcze wiele innych (np. parowanie, zwalczanie wirusów itd.).

Wymiary pralko-suszarek

Pralko-suszarki dostępne są w wersji sprzętów wolnostojących oraz do zabudowy. Urządzenia standardowe (wolnostojące) mają różne gabaryty, ale przeważnie są to wymiary zbliżone do charakterystycznych dla zwykłych pralek. Producenci podając wymiary pralko-suszarek, najpierw uwzględniają ich głębokość, następnie szerokość, a na końcu wysokość (GxSxW).

Choć w standardzie głębokość pralko-suszarek wynosi około 60 cm, to aktualnie w sklepach znaleźć można wiele modeli, w których wymiar ten zmniejszono do 44-45 cm. Większość sprzętów wolnostojących ma 60 cm szerokości i 85 cm wysokości.

Pralko-suszarki do zabudowy produkowane są w taki sposób, by mieściły się w szafce o szerokości 60 cm i aby można było przykryć je montowanym typowo blatem kuchennym. Urządzenia te mają szerokość do 60 cm i wysokość około 82 cm. Głębokość nie ma w ich przypadku aż tak wielkiego znaczenia, ale najczęściej wynosi ona ponad 50 cm.

Pralko-suszarka do małej łazienki

Pralko-suszarki to urządzenia przede wszystkim przeznaczone do małych mieszkań (w tym także małych łazienek). Możliwość wyjmowania z bębna prania, które nadaje się do schowania bezpośrednio do szafy rozwiązuje wiele problemów i wpływa pozytywnie na estetykę wnętrz (nie ma porozwieszanych po różnych miejscach mokrych ubrań).

W małej łazience najłatwiej będzie ustawić pralko-suszarkę w wersji slim (o zmniejszonej głębokości). Takie urządzenie zmieści się chociażby w niewielkiej wnęce, których w blokowych łazienkach jest akurat dostatek. Dodatkowe zabudowanie górnej części wnęki szafkami sprawi, że nieużyteczny dotąd kąt zacznie być wreszcie miejscem funkcjonalnie zagospodarowanym.

Ile kosztuje pralko-suszarka?

Ceny najprostszych pralko-suszarek rozpoczynają się już od około 1500 zł. Jest to więcej niż kosztuje prosta pralka, ale też i mniej niż pralka i dodatkowa suszarka mechaniczna. Przy dolnym pułapie cenowym można jednak liczyć tylko na podstawowe programy prania i najprostsze możliwości suszenia. Pralka za najniższą cenę może też okazać się niezbyt ekonomiczna w użytkowaniu.

Bardziej zaawansowane technologicznie pralko-suszarki kosztują więcej (nawet kilka tysięcy złotych), ale i są rozbudowane o wiele funkcji dodatkowych. Wśród tych funkcji znaleźć można m.in. odkażanie odzieży parą, suszenie dostosowane do różnych typów tkanin, ważenie wsadu i automatyczne dobieranie do niego ilości wody, temperatury i prędkości wirowania, opóźniony start, kontrola piany i wiele innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl