Projekt łazienki online? Jak łatwo zaprojektować remont i nową łazienkę?

Materiał promocyjny
Przed Tobą planowanie mieszkania albo remont łazienki? Pamiętaj, że podstawą każdej udanej aranżacji jest dobry projekt. Łazienka nie różni się pod tym względem od pozostałych pomieszczeń, ale wymaga znacznie więcej uwagi i kreatywności. Powód jest prosty: projektant łazienki ma do zagospodarowania dość niewielką przestrzeń, która powinna zostać zaaranżowana tak, by zaspokoić wymagania wszystkich domowników. W przypadku łazienek projekty powinny zatem być przede wszystkim ukierunkowane na maksymalną funkcjonalność, co jednak nie oznacza zupełnej rezygnacji z walorów estetycznych.

Jeśli nie masz konkretnego pomysłu lub chcesz sprawdzić różne możliwości, zanim zdecydujesz się na tę, która najbardziej Ci odpowiada, wykonaj projekt łazienki online. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania.

Projektowanie łazienki – od czego zacząć? 

Jak już wspominaliśmy, nie da się stworzyć wymarzonego salonu kąpielowego bez dobrego projektu. Łazienek nie projektuje się jednak „od szablonu”, ponieważ każde pomieszczenie jest inne, ma służyć innym osobom i oferuje odmienne możliwości aranżacyjne. To właśnie dlatego warto przetestować różne warianty i projekty łazienki online. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale także zyskasz ogromną swobodę i możliwość bezproblemowego sprawdzenia rozmaitych opcji. 

Wizualizacja łazienki

Nawet ogólne wizualizacje łazienki będą dla Ciebie dużą pomocą w optymalnym rozplanowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia. Najlepiej przygotuj dwa lub trzy projekty łazienki, używając do zagospodarowania pomieszczenia wszystkich pomysłów i inspiracji, jakie tylko przyjdą Ci do głowy. Wykorzystaj dostępne narzędzia umożliwiające projektowanie łazienek online, dzięki którym możesz dowolnie modyfikować każdy projekt, dostosowując go do warunków i możliwości technicznych w Twojej łazience i nie bój się eksperymentować. 

To właśnie na etapie wizualizowania swoich koncepcji zweryfikujesz, które rozwiązania mają rację bytu, a które się z różnych względów nie sprawdzą. Pamiętaj też, że funkcjonalność jest bardzo ważna, ale czasem wystarczy lekko przerobić instalację wodną czy elektryczną, aby uzyskać wymarzony efekt estetyczny czy móc zamontować wymarzone wyposażenie. 

Projekt łazienki online? Jak łatwo zaprojektować remont i nową łazienkę?
Stock Adobe

Jak urządzić łazienkę w bloku? Sięgnij po garść porad, które pomogą Ci stworzyć funkcjonalną małą łazienkę >>>  

Projekt łazienki krok po kroku

Jak się zabrać za projektowanie łazienki online i na co zwrócić szczególną uwagę? Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne, ale najlepiej podejść do kwestii projektowania w uporządkowany, metodyczny sposób, dzięki czemu Twoja łazienka marzeń stanie się rzeczywistością. 

Poniżej znajdziesz krótki poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, na czym się skupić, bez jakich elementów nie może się obyć żaden projekt łazienek i na jakie kwestie zwrócić szczególna uwagę niezależnie od tego, czy planujesz tylko remont łazienki, czy będziesz aranżować tę przestrzeń od zera
 

1. Jasno określ swoje potrzeby 
Aby nowa łazienka odpowiadała Twoim potrzebom, a także spełniała oczekiwania pozostałych domowników, musisz je najpierw sprecyzować. Zacznij od ustalenia, jakie konkretnie sprzęty i wyposażenie koniecznie chcesz umieścić w łazience, a jakie nie są Ci niezbędne. To właśnie na tym etapie musisz sobie odpowiedzieć m.in. na pytanie o to, czy chcesz mieć w łazience wannę i prysznic, czy może wystarczy Ci sama kabina lub wyłącznie wanna z opcjonalnym natryskiem? Kiedy już finalnie określisz wyposażenie, jakie planujesz umieścić w łazience, przejdź do następnego kroku.

2. Dokładnie wymierz łazienkę
To etap o kluczowym znaczeniu dla ostatecznego kształtu, funkcjonalności oraz estetyki Twojego salonu kąpielowego. Wszystkie projekty łazienek online muszą być przygotowane w oparciu o precyzyjne pomiary docelowego pomieszczenia, z uwzględnieniem wszystkich skosów, kątów, otworów okiennych, drzwi i innych elementów wpływających na możliwość zagospodarowania przestrzeni w łazience.

Pamiętaj, aby zmierzyć każdą ścianę w trzech miejscach: przy samej podłodze, na wysokości około 100 cm oraz na wysokości około 200 cm od podłogi. Dopiero to pozwoli dokładnie zwymiarować przyszłą łazienkę. Nie zapomnij też o rozmieszczeniu i wymiarach poszczególnych przyłączy – gazowych, hydraulicznych, elektrycznych itd.

3. Dobierz wyposażenie
Przyjęło się, że w każdej łazience powinny być umieszczone przynajmniej: umywalka, wanna lub prysznic, lustro, grzejnik, pralka oraz ewentualnie misa WC (toaleta). Uwzględniając potrzeby innych domowników zastanów się, jakie konkretnie wyposażenie będzie Ci faktycznie niezbędne, po czym zaplanuj dokładne rozmieszczenie wszystkich elementów wewnątrz łazienki. Wirtualne wizualizacje łazienek stanowią ogromną pomoc w tym zakresie.

4. Zawczasu zatrudnij ekipę remontową na wybrany termin 
Jeśli masz ekipę fachowców, której chcesz powierzyć prace wykończeniowe czy remontowe, nie zapomnij o tym, by zamówić ich usługi na dogodny dla Ciebie termin z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy zakupione przez Ciebie wyposażenie i materiały wykończeniowe będą tygodniami czekały na to, aż wykonawcom zwolni się termin w kalendarzu.

5. Odpowiednio zaplanuj instalację - wodną i elektryczną
Wszystkie instalacje w łazience powinny być nie tylko zaznaczone na planie zgodnie ze stanem faktycznym, ale także we właściwy sposób przygotowane do wykorzystania. Sprawdź, czy liczba gniazdek elektrycznych jest wystarczająca do Twoich potrzeb, a instalacja wodna została prawidłowo rozprowadzona po pomieszczeniu. To zwykle ostatni moment na wykonanie ewentualnych modyfikacji bez konieczności zrywania płytek ze ścian lub podłogi.

6. Dobierz materiały wykończeniowe i dekoracyjne
Kiedy już wszystkie prace przygotowawcze zakończą się, zaplanuj wykończenie łazienki zgodnie z Twoimi założeniami – ostatecznie wybierz umeblowanie, materiały i elementy wykończeniowe na ściany oraz podłogi, armaturę łazienkową itd. Nie zapomnij o oświetleniu łazienki: oprawy najlepiej dobieraj hermetyczne, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko ewentualnych przepięć czy zwarcia w instalacji.

 Projektowanie łazienki z pomocą fachowców jest proste. Sprawdź projektowanie łazienek w OBI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl