Nawet małą przestrzeń można zaaranżować funkcjonalnie, a wybór odpowiednich sprzętów i akcesoriów sprawi, że nasza łazienka zyska zupełnie inne oblicze. Zobaczcie jaką propozycję metamorfozy łazienki ma Magdalena Nowak i jak wyglądały poszczególne etapy projektowania. Projekt powstał w ramach konkursu „Zaplanuj małą łazienkę z Deante”.
Przed remontem łazienki określ swoje potrzeby
Zanim przystąpimy do remontu łazienki, musimy się zastanowić jakie mamy potrzeby i oczekiwania. W dodatku łazienka najczęściej jest użytkowana przez kilka osób, więc trzeba pogodzić różne wizje i wymagania. W malej łazience priorytetem jest oszczędność miejsca, więc praktycznym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Ale może bez możliwości kąpieli w wannie będziemy mniej szczęśliwi? Urządzając łazienkę trzeba wziąć pod uwagę bardzo różne aspekty.
_– Przygotowanie dobrego projektu jest uzależnione od poznania Klienta – jego stylu życia i oczekiwań. Dzięki tym informacjom możemy podjąć wiele kluczowych decyzji, dotyczących np. klimatu, który powinien panować w pomieszczeniu, a także rozwiązań związanych z przechowywaniem - _mówi Magdalena Nowak, której zadaniem było przygotowanie projektu łazienki dla laureatki konkursu „Zaplanuj małą łazienkę z Deante”.__Oprócz rozmowy z domownikami projektant musi uwzględnić kwestie praktyczne – dokładne wymiary łazienki, umiejscowienie okien i drzwi, lokalizację przyłączy wodnych i kanalizacyjnych.
Po konsultacji z domownikami oraz zapoznaniu się z pomieszczeniem, projektant wnętrz przygotowuje wizualizację, prezentującą rzuty pomieszczenia.
Funkcjonalne zagospodarowanie łazienki - strefowanie przestrzeni
Ustalenie tego, gdzie mają się znaleźć poszczególne urządzenia ma zasadniczy wpływ na wygodę użytkowania i wygląd łazienki. W tym przypadku architektka zaproponowała przeniesienie wanny pod okno. Dzięki temu łazienka przestałaby wyglądać jak długi wagon.
_[i]–_ Przeniesienie wanny, która zajmuje najwięcej miejsca, pozwoli poprawić proporcje łazienki. Co więcej, ten zabieg uwolni przestrzeń, tworząc przejście niezbędne do wygodnego poruszania się w małym pomieszczeniu – [/i]podpowiada Magdalena Nowak.
W projekcie łazienki zastosowano kompaktowe urządzenia - niewielką toaletę i kwadratową umywalkę z szafką. Te sprzęty zajmują niewiele miejsca, a do tego - świetnie pasują do nowoczesnego charakteru łazienki.
Zanim zdecydujemy się na przeniesienie wanny, czy innych elementów wymagających podłączenia do instalacji, trzeba uwzględnić to, gdzie znajdują się przyłącza i jaka jest odległość od pionów. Nie wszystkie zmiany będzie się dało przeprowadzić (na przykład tolerowana odległość toalety od pionu wynosi od 100 do 120 cm)
Schowki w małej łazience
W małej łazience każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Elementy wyposażenia trzeba dobrać tak, żeby funkcjonalne, ale nie przytłaczały optycznie wnętrza. Sprytnym trikiem jest zastosowanie mebli, które nie sięgają samej podłogi (dzięki temu, że fragment podłogi jest niezastawiony, wnętrze wydaje się bardziej przestronne). W łazience możemy wykorzystać właśnie takie wiszące szafki podumywalkowe. Funkcjonalnym rozwiązaniem są wysokie słupki – zajmują mało miejsca, a zapewnią dużo miejsca do przechowywania różnych przedmiotów.
W konkursowym projekcie małej łazienki Magdalena Nowak zaplanowała dwa miejsca do przechowywania. Wykorzystała wnękę powstałą dzięki zabudowie nowej instalacji, doprowadzającej wodę do wanny. Na półce pod oknem będzie można przechowywać preparaty potrzebne podczas kąpieli. Z kolei na detergenty znajdzie się miejsce w szafce pod umywalką. Wykorzystano też parapet jako podręczną półkę na kosmetyki i akcesoria kąpielowe.
K
Bardzo dobrą zasadą, której warto przestrzegać urządzając małe pomieszczenia, jest zastosowanie jasnych kolorów i powierzchni odbijających światło. W aranżacji tej małej łazienki architektka wykorzystała beżowe błyszczące płytki ceramiczne oraz dekoracyjną, szklano-kamienną mozaikę. Ich ciepłe barwy przełamują niebieskie dodatki. Jednak największą rolę w kreowaniu przestrzeni odgrywają lustra.
– Zastosowanie dużych luster to jedno z najprostszych, ale też najbardziej efektownych zabiegów, mających na celu optycznie powiększyć przestrzeń. Tafle umieszczone naprzeciwko siebie dodają przestrzeni głębi – mówi projektantka.
W projekcie bardzo dużą rolę odgrywa oświetlenie. Wyznacza ono dwie najważniejsze strefy – umywalki i wanny. Oprócz lamp wiszących, projekt przewiduje zastosowanie liste LED nad oknem i pod wanną.
Dobór sprzętów do małej łazienki
Do małej łazienki warto też wybrać odpowiednio kompaktowe sprzęty, takie jak umywalka, czy toaleta, najlepiej o prostych, zgeometryzowanych formach. Natomiast w przypadku baterii – pamiętajmy o modelach oszczędzających wodę czy wyposażonych w wygodny ruchomy aerator (który zmniejsza zużycie wody i pozwala precyzyjnie kierować strumień wody).
Kiedy już wybierzemy wszystkie elementy wyposażenia przychodzi czas na sporządzenie dokładnego kosztorysu. Jeżeli w urządzaniu łazienki uczestniczy projektant wnętrz, dostarczy on całkowite zestawienie wydatków, uwzględniając przy tym założony przez domowników budżet.
Mając dokładny projekt łazienki, możemy spokojnie przystąpić do gruntownego remontu, który odmieni naszą małą łazienkę.
Projekt wnętrza powstał w ramach konkursu „Zaplanuj małą łazienkę z Deante”. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Brzozowska, która została nagrodzona projektem łazienki i produktami Deante o wartości 3000 zł brutto. Aranżację łazienki przygotowała Magdalena Nowak, architektka współpracująca z Deante w ramach projektu "Małe łazienki".
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?