Jednym z mebli, który w ostatni czasie, coraz częściej stosuje się przy budowaniu łazienkowych aranżacji, staje się niepozorny puf. Jakie produkty użyć i jak je wykorzystać, by uzyskać optymalne rezultaty? O tym napiszemy poniżej.
Pufy do łazienki – do czego się ich używa?
Pufy to niewielkie meble bez oparcia, zbliżone formą i funkcjonalnością nieco do taboretów. Używa się ich w większości domowych wnętrz – od salonu i sypialni, przez kuchnię, aż do pokoju najmłodszych członków rodziny.
Teoretycznie służą do siedzenia. Nie oznacza to jednak, że w domowych wnętrzach nie da się ich użyć do innych celów. Praktyczne pufy spełniają zatem rolę małego stolika, podnóżka, a w niektórych przypadkach również schowka na podręczne drobiazgi, a przy tym stanowią ważny element aranżacji pod względem estetycznym – dopełniając przestrzeń i dekorując ją.
Różne rodzaje puf do łazienek – co wybrać do dużych i małych wnętrz?
Pufy przybierają rozmaite formy. Można się im przyjrzeć choćby na stronie Dekoori. Najczęściej to niskie siedzisko tapicerowane na nóżkach (trzech lub czterech). Dużą popularnością cieszą się też pufy w formie całościowych bloków (prostopadłościanów, sześcianów i walców). Niekiedy pojawiają się też modele – worki, dopasowujące się do kształtu ciała osoby siedzącej.
Inny podział mebli do siedzenia wyróżnia pufy tapicerowane i bez obicia. Dodatkowo, niektóre modele wyposaża się w dodatkowe schowki, w których można ukryć rozmaite kosmetyki, ręczniki lub inne przydatne akcesoria łazienkowe.
Pufy są zazwyczaj niewielkie, dlatego bez trudu wprowadza się je do nawet mniejszych łazienek, gdzie zastępują większe meble do siedzenia – jak skrzynie lub ławki.
Jakie pufy łazienkowe wybrać?
Czym powinny się wyróżniać pufy do łazienki? Przede wszystkim warto wybierać meble, które są odporne na niszczycielskie działanie wilgoci. W końcu w pomieszczeniu kąpielowym panują znacznie trudniejsze warunki niż w innych częściach domu. Nie trudno też o zalanie wyposażenia wodą. Najlepiej zatem stawiać na produkty z materiałów trwałych, by móc korzystać z wygodnego siedziska przez długi czas.
Równie ważna jest kwestia utrzymania puf w czystości. Dlatego też warto stawiać na gładkie modele z tworzyw sztucznych. Mogą to być choćby konstrukcje z trwałego polipropylenu, który nie niszczeje pod wpływem wody, jest odporny na zmiany temperatury i uszkodzenia mechaniczne.
Na siedziskach można natomiast położyć zdejmowalne pokrowce, które dodają charakteru, zwiększają komfort i wygodę użytkowania oraz dekorują wnętrze.
Ustawienie w łazienkach nowoczesnych mebli z solidnych materiałów sprawia, że przestrzeń nabiera charakteru i pięknie się prezentuje przez naprawdę długi czas.
Kompleksowe planowanie łazienek – funkcjonalność i estetyka
Praktyczne pufy występują w wielu wariantach i formach, dzięki czemu łatwo wprowadzić je do niemal każdej aranżacji. Zawsze warto stawiać na produkty zbliżone designem i kolorem do pozostałych mebli, jak choćby tych od iHome24.pl, co pozwala stworzyć wnętrze funkcjonalne i piękne.
Jakie pufy wybrać do konkretnych aranżacji? W nowoczesnych pomieszczeniach minimalistycznych zazwyczaj królują proste konstrukcje – najlepiej metalowe lub drewniane, z tapicerowanymi siedziskami w jednolitym kolorze. By nieco ożywić takie wnętrze, niekiedy stawia się na rozwiązania z tworzywa sztucznego lub innych nietypowych materiałów.
Geometryczne printy (najlepiej w wariancie czarno-białym) to nieodzowny element wyposażenia boho lub art déco, w których nie może zabraknąć pięknych mebli z motywem pasów lub plecionek.
W bardziej klasycznych i retro łazienkach można zdecydować się na modele we wzory kwiatowe lub inne subtelne motywy dekoracyjne. W swobodnych i romantycznych wnętrzach ciekawe efekty uzyskuje się dzięki pufom powleczonym materiałem w formie plecionki dzianinowej – wygodnej i niezmiernie estetycznej.
Piękne i wygodne łazienki a praktyczne meble
Pufy w łazienkach nie są już niczym niezwykłym. I choć nie spełniają w nich dominującej roli, to pozostają elementem wyposażenia o sporej funkcjonalności. Równie dobrze sprawdzają się w niewielkich, jak i w bardzo dużych wnętrzach. Zdecydowanie warto rozważyć wykorzystanie ich także we własnych przestrzeniach.