Układamy szklaną mozaikę w łazience

Katarzyna Laszczak
Mozaika szklana ma wiele zalet i jest bardzo dekoracyjna, a jej układanie nie jest trudne.
Mozaika szklana ma wiele zalet i jest bardzo dekoracyjna, a jej układanie nie jest trudne. Lakma
Szklana mozaika wygląda bardzo efektownie, a jej ułożenie nie jest trudne. Dowiedz się jak układać szklaną mozaikę.

Szklana mozaika dobra na wszystko

Szklana mozaika ma wiele zalet i jest bardzo dekoracyjna. Świetnie wygląda w połączeniu z płytkami ceramicznymi, ale można stosować ją także samodzielnie. Dużą zaletą szklanej mozaiki jest to, że można jej użyć do wykończenia nietypowych miejsc. Łatwo obłożyć nią wygięte powierzchnie, co pozwala na większą swobodę w aranżacji i realizację indywidualnych i oryginalnych pomysłów. Półokrągła ścianka, czy zaokrąglony blat umywalki nie stanowią wyzwania. Mozaikę łatwo też podzielić na pasy i wykorzystać jako element dekoracyjny, np. ramę lustra. Oczywiście szklaną mozaikę można stosować nie tylko w łazience – bardzo funkcjonalna i dekoracyjna będzie również w kuchni, np. na ścianie nad blatem. Mozaiki goszczą też na ścianach salonów, jako element dekoracyjny.
Wybór barw i ocieni szklanych mozaik jest bardzo duży, więc łatwo dobrać pasująca do wnętrza naszego mieszkania oraz gustu.

Zanim zaczniemy układać szklaną mozaikę

Mozaiki szklane często są sprzedawane w „plastrach” – kostki mozaiki są przyklejone do siatki. Taki plaster najczęściej ma kształt kwadratu (o wymiarach 30 x 30 cm), ale można go łatwo dzielić. To znacznie ułatwia układanie, a przy tym daje dużą swobodę. Zanim zaczniemy kleić mozaikę, zaplanujmy dokładnie jej układ i zmierzmy dokładnie wszystkie elementy. Dzięki temu unikniemy błędów i strat materiałów (mozaikę możemy rozłożyć na podłodze i sprawdzić, jak będzie się prezentować). Układanie mozaiki wymaga staranności, ale nie jest skomplikowane.

Czym kleić mozaikę szklaną

Do mocowania szklanej mozaiki zaleca się stosować kleje białe lub szare, jednak fachowcy polecają też inne rozwiązanie:
Najlepiej sprawdzi się klej bezbarwny, o neutralnym systemie utwardzenia, ponieważ nie przebarwi szkła – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT.
Dobrym rozwiązaniem jest klej silikonowy, który można stosować na różne rodzaje podłoża typu: szkło, glazura, tynk, beton, metal, drewno czy tworzywa sztuczne.
Klej silikonowy bezrozpuszczalnikowy jest neutralny – nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni szkła i można go używać do spoinowania. Charakteryzuje się również doskonałą przyczepnością i elastycznością – dodaje Bartłomiej Cholewa.

Przygotowanie powierzchni i klejenie mozaiki

Zanim zaczniemy przyklejać mozaikę klejem silikonowym, trzeba przygotować powierzchnię. Musi ona być gładka i czysta (nie może być na niej kurzu, pyłu, tłuszczu, czy innych zanieczyszczeń, które mogłyby osłabić przyczepność kleju).
Klej nakładamy za pomocą pistoletu ręcznego, równoległymi, pionowymi pasmami. Układając mozaikę, zwróćmy szczególną uwagę na to, żeby poszczególne plastry mozaiki „trzymały” pion i poziom – sprawdzamy to systematycznie, za pomocą poziomicy i w razie czego – korygujemy położenie. Mozaikę można dociskać do podłoża gumową pacą, tak aby klej dobrze wiązał z podłożem.
Kolejny etap to fugowanie, które możemy zacząć najwcześniej po upływie 48 godzin. Niezbędnym narzędziem będzie szpachelka do silikonów.
Po zakończeniu prac i całkowitym wyschnięciu kleju, czyścimy całą powierzchnię mozaiki i… cieszymy się jej urokiem oraz własnoręcznie wykonaną pracą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl