Z jakich materiałów powinny być zrobione lampy łazienkowe? Czego lepiej unikać oraz o czym pamiętać, gdy tworzy się system oświetleniowy w łazience? O tym napiszemy poniżej.
Lampy łazienkowe – różne typy opraw oświetleniowych
W łazienkach stosuje się różne typy opraw. Podstawowe są oczywiście modele sufitowe (plafony, oczka wpustowe) oraz wiszące (żyrandole). To one zapewniają światło do przemieszczania się i wykonywania podstawowych czynności.
Do bardziej precyzyjnych zadań (golenie się, wykonywanie makijażu) niezbędne są lampy przy lustrze. Mogą to być choćby kinkiety lub reflektory, rozmieszczone tak, by równomiernie doświetlać strefę i redukować zacienienia.
Oprócz nich chętnie sięga się także po oświetlenie dekoracyjne, które buduje klimat oraz sprawia, że spędzanie czasu w łazience jest prawdziwą przyjemnością. Mogą to być lampy o ciekawej i ozdobnej formie, montowane na ścianach, bądź praktyczne taśmy LED, dostępne choćby na stronie: https://lampy.it.
Najważniejsze cechy lampy do łazienki – bezpieczeństwo ponad wszystko
Podczas projektowania oświetlenia do łazienki, oprócz wyglądu i rodzaju lamp, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na funkcjonalność. Nie każda bowiem lampa może bez przeszkód trafić do tego wyjątkowego pomieszczenia, w którym panuje podwyższona wilgotność, a ryzyko zalania oprawy wodą jest spore. A to mogłoby doprowadzić do zwarcia w instalacji, a co za tym idzie uszkodzenia urządzenia, bądź nawet porażenia prądem użytkownika.
Ze względów bezpieczeństwa wszystkie lampy stosowane w łazienkach powinny wyróżniać się zatem pełną wodoszczelnością. Informuje nas o tym współczynnik IP – im jego wartość wyższa, tym lepiej produkt nadaje się do montażu w łazience. Nie powinno się jednak sięgać po oprawy mające mniej niż IP44.
Co jeszcze ma znaczenie? Warto pamiętać o tym, że długofalowa ekspozycja na wilgoć może prowadzić do zniszczenia opraw oświetleniowych, jeśli wybierze się niewłaściwy model, wykonany z materiałów nie przystosowanych do takich warunków. W innym razie, oprawy mogą się rozkleić, rozwarstwić, bądź pokryć korozją i pleśnią, co przełoży się na ograniczenie funkcjonalności wnętrza oraz pogorszenie jego walorów estetycznych.
Praktyczne porady w temacie oświetlenia do łazienki dostępne są również na stronie http://projektydomow1.pl/.
Lampy do łazienek – przegląd najpopularniejszych materiałów
Jakie zatem materiały nadają się do produkcji opraw oświetleniowych do łazienek? Najlepiej stawiać na rozwiązania trwałe i solidne, w pełni odporne na zniszczenia od wilgoci i wody.
Świetnie sprawdzają się niekorodujące metale (np. aluminium) oraz szkło, czyli najbardziej tradycyjne z surowców, wykorzystywanych do wytwarzania konstrukcji i osłon źródeł światła w nowoczesnych lampach. Oprócz nich przydatne mogą być tworzywa sztuczne (w tym akryl na klosze). Nie szkodzi im wilgoć i temperatura. Są proste do utrzymania w czystości oraz dość odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Nieco problematycznym materiałem na oprawy oświetleniowe do łazienki jest drewno. Jeśli jednak znajdzie się konstrukcje impregnowane, bądź wykonane z naturalnie zabezpieczonych gatunków egzotycznych, nawet takie produkty da się wykorzystać w pięknych łazienkach, wpisujących się w nurty eko, jak styl skandynawski, boho lub urban jungle.
Efektowne oświetlenie do łazienki – nowoczesne rozwiązania do modnych wnętrz
Każda łazienka wymaga oświetlenia. Warto jednak dobierać produkty z głową, by mieć pewność, że mogą być w tym wnętrzu bezpiecznie użytkowane. Na szczęście, bez większego trudu da się znaleźć szeroką gamę rozwiązań z materiałów, dla których warunki panujące w łazienkach nie będą groźne. Dzięki temu każda łazienka będzie funkcjonalnie oświetlona i wyróżni się ciekawą, przykuwającą wzrok aranżacją.