Zabudowa rur płytami gipsowo-kartonowymi

Materiał informacyjny siniat.pl
Rury są nieodłącznym elementem kuchni czy łazienki. Natomiast pozostawione na widoku szpecą wnętrza. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zakrycie nieestetycznych elementów instalacji. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zabudowa rur płytami gipsowo-kartonowymi.

Czym zabudować rury w łazience – materiały, narzędzia, akcesoria

Zabudowa rur płytami gipsowo-kartonowymi nie jest szczególnie trudna. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy należy zebrać wszystkie niezbędne materiały:

● płyta gipsowo-kartonowa Nida Woda 12,5 mm – zwłaszcza w łazienkach zwykłe płyty mogą być nieodpowiednie ze względu na podwyższony poziom wilgotności, natomiast płyty Nida Woda są przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności względnej powietrza (do 85%) i charakteryzujące się mniejszą nasiąkliwością (poniżej 10%);
● gips szpachlowy Nida Start oraz Nida Finish;
● profile Nida UD27 oraz profil Nida CD60;
● perforowany narożnik aluminiowy.

Obok materiałów niezbędnych do wykonania zabudowy, konieczne są odpowiednie narzędzia oraz akcesoria:

● narzędzia – wiertarka udarowa, nożyce do blachy, wkrętarka, poziomnica, tarnik do płyt g-k, otwornica, młotek, nóż do cięcia płyt g-k, piłka ręczna, miarka, ołówek;
● akcesoria – kołki rozporowe Nida, blachowkręty Nida 3,5 × 25 mm.

Zabudowa rur płytami gipsowo-kartonowymi krok po kroku

Żeby wykonać zabudowę rur płytami g-k, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. W związku z popularnością takiego rozwiązania poniższa instrukcja dotyczy zabudowy rur w narożniku pomieszczenia:

1.Wytrasowanie ścian, sufitu i podłogi do usytuowania profili Nida UD27.
2.Przycięcie profili Nida UD27 na odpowiednią długość i zamocowanie do podłogi i sufitu – na kołki szybkiego montażu w otworach wykonanych wiertarką udarową.
3.Przycięcie profili Nida UD27 na odpowiednią długość (powinny być krótsze od wysokości pomieszczenia o około 10 mm), wsunięcie w poziomo profile Nida UD27 i zamocowanie do ścian – również kołkami w otworach wykonanych wiertarką z udarem.
4.Przycięcie profilu Nida CD60 oraz wsunięcie w poziome profile Nida UD27 i ustawienie pionowo jako zewnętrznej krawędzi obudowy.
5.Przygotowanie płyty g-k Nida Woda odpowiadającej wymiarowi prawej strony obudowy.
6.Przykręcenie blachowkrętami Nida 3,5 × 25 mm płyty g-k Nida Woda z prawej strony obudowy – najpierw do pionowego profilu Nida UD27, a następnie – Nida CD60.
7.Przygotowanie płyty g-k Nida Woda odpowiadającej wymiarowi lewej strony obudowy – należy pamiętać o pozostawieniu otworów rewizyjnych (np. do wodomierzy), dlatego dobrym wyborem są zamontowane w obudowie drzwiczki rewizyjne.
8.Sprawdzenie pionu i przykręcenie płyty blachowkrętami Nida 3,5 × 25 mm – do pionowego profilu Nida UD27 i Nida CD60.
9.Przygotowanie gipsu szpachlowego Nida Start – chemię należy rozrobić zgodnie z instrukcją producenta zamieszczoną na opakowaniu.
10.Szpachlowanie połączeń płyt gipsowo-kartonowych – gips należy również wcisnąć szpachelką w szczelinę pomiędzy płytą g-k a ścianą.
11.Rozprowadzenie gipsu szpachlowego Nida Start na narożu i wtopienie perforowanego narożnika aluminiowego.
12.Przygotowanie gipsu szpachlowego Nida Finish – zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu.
13.Szpachlowanie obudowy gipsem szpachlowym Nida Finish.
14.Zagruntowanie obudowy po wyschnięciu gipsu szpachlowego.
15.Wykończenie obudowy (np. płytkami ceramicznymi).

Wykonanie zabudowy rur płytami gipsowo-kartonowymi nie jest mocno skomplikowane. Natomiast warto zrobić to dokładnie i z dużą precyzją, aby zabudowa była estetyczna. Przy braku doświadczenia lub obawach o niewłaściwe wykonanie zabudowy rur, zawsze lepiej zlecić to specjalistom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl