WC podtynkowe - samodzielny montaż

Agnieszka Jaros
Wc, bez widocznych na zewnątrz elementów instalacyjnych prezentuje się efektownie i podnosi estetykę całej łazienki. Zajmuje mniej miejsca, aniżeli miska ustępowa montowana w sposób tradycyjny, zyskując tym samym coraz większą liczbę zwolenników. W nowo powstających łazienkach, rozwiązanie to jest już właściwie standardem, choć coraz częściej sięga się po nie także podczas przeprowadzania gruntownych remontów wnętrz łazienkowych.

Do zamontowania takiego wc potrzebny jest przede wszystkim specjalny stelaż podtynkowy. Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje stelaży do mocowania podtynkowego ceramiki łazienkowej. Są to stelaże do zabudowy suchej oraz stelaże do zabudowy mokrej. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się stelaże wymienione w pierwszej kolejności. Ich montaż jest mniej skomplikowany i wymaga mniejszego nakładu pracy, przy porównywalnym efekcie końcowym.

WC podtynkowe - samodzielny montaż

Wybór stelaża

Wiedząc już, że w przypadku samodzielnego montażu lepiej jest zdecydować się na stelaż do zabudowy suchej – podczas dokonywania zakupu warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka innych czynników. Należy bowiem uwzględnić, że jest to inwestycja na lata i że całość instalacji będzie zabudowana. Oznacza to, że nie będzie do niej dostępu bez zniszczenia obudowy. Dlatego też wybierajmy stelaż podtynkowy do naszego domu raczej u znanych i sprawdzonych producentów tych systemów. Oprócz tego zwróćmy uwagę na wysokość stelaża. Na rynku dostępne są bowiem stelaże niskie i wysokie. Decydując o wyborze jednego z nich określamy tym samym na jakiej wysokości znajdzie się przycisk zewnętrzny do spłukiwania wody i czy będzie on widoczny przy podniesionej desce miski ustępowej, czy też nie. Ponadto dopytajmy o pojemność spłuczki. Najlepiej, abyśmy mogli zdecydować samodzielnie o poziomie jej napełniania oraz o tym, czy chcemy użyć całą zawartość wody, czy też jedynie połowę. Pamiętajmy także, że nie wszyscy producenci sprzedają stelaże w kompletach z przyciskami spłukującymi. W niektórych przypadkach przycisk trzeba dokupić oddzielnie, a ten musi być kompatybilny ze stelażem. Zwróćmy również uwagę na gwarancję. Standardem jest, że producenci udzielają jej na 10 lat. Jednak w niektórych przypadkach gwarancja nie obejmuje wszystkich elementów systemu.

Przygotowanie do montażu

Planując samodzielny montaż wc podtynkowego należy wyposażyć się w określone materiały dodatkowe oraz posiadać niezbędne do pracy narzędzia. W przypadku stabilnych stelaży do zabudowy suchej materiałem do ich obudowy jest płyta gipsowo – kartonowa. Należy pamiętać, że do zastosowania w łazience przeznaczone są płyty wodoodporne, w kolorze zielonym. Oprócz płyty potrzebna będzie glazura, klej do jej przyklejenia i fuga do uzupełniania szczelin. Jeśli chodzi
o narzędzia, nie obejdziemy się bez poziomicy, miary, kątownika, zestawu kluczy, wiertarki, szpachelki oraz urządzenia do docinania płytek ceramicznych. Pozostałe akcesoria, typu kołki rozporowe, wkręty, itp. znajdują się w zakupionym zestawie podtynkowym.

WC podtynkowe - samodzielny montaż

Montaż

Niezależnie od wyboru rodzaju stelaża, podczas jego montażu zawsze konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń producenta.
W każdym zestawie znajduje się czytelna instrukcja sposobu jego mocowania, opatrzona w przejrzyste rysunki. Pamiętajmy, że każdy producent może mieć inne wymagania
w powyższym zakresie, a źle przeprowadzony montaż skutkuje najczęściej utratą gwarancji, jaką udzielono nam na system podtynkowy.

Odpowiednio wytrzymały stelaż, przeznaczony do wieszania miski ustępowej należy przede wszystkim ustawić na odpowiedniej wysokości oraz wypoziomować go. Ogólnie przyjętą
i najczęściej stosowaną wysokością dla sedesu jest 40 cm mierzone od poziomu podłogi do górnej krawędzi ceramiki. Pamiętajmy o tym zanim stelaż zostanie przytwierdzony do ściany i posadzki. Jeśli mamy do czynienia ze ścianą murowaną – ramę stelaża przykręca się do szyny montażowej. Jeśli natomiast istniejąca ściana to lekka zabudowa – stelaż należy mocować do profili konstrukcyjnych tej przegrody. Kiedy ustawimy stelaż w taki sposób, aby górna krawędź jego ramy znalazła się na wysokości 1 m od podłogi – należy wyznaczyć na ścianie miejsca mocowania stelaża. W miejscach tych wykonuje się otwory
i umieszcza w nich załączone do systemu podtynkowego kołki rozporowe. Następnie, przykręcamy ramę stelaża i mocujemy pręty podtrzymujące wc, kontrolując pion i poziom montowanych elementów. Pozostała część montażu jest zależna od sposobu wyprowadzenia pionu kanalizacyjnego w mieszkaniu. Na tym etapie należy zastosować właściwie dobrane kawałki rur lub kolanka, aby odpływ ścieków był swobodny i drożny. Następnie montujemy rurki, które połączą sedes z rurą od spłuczki. Kolejnym krokiem jest doprowadzenie dopływu wody do spłuczki. Robi się to stosując specjalne kolanko. Kolanko to należy przykręcić do spłuczki, łącząc je z drugiej strony
z rurą doprowadzającą bieżącą wodę. W tym miejscu należy pamiętać, że na rurze dopływowej
z wodą powinien znaleźć się oddzielny zawór odcinający. Prace montażowe kończy założenie panelu przycisku spłukującego w spłuczce oraz zamocowanie nóżek stelaża.

Prace wykończeniowe

Po przytwierdzeniu stelaża do ściany oraz podłogi należy przystąpić do jego obudowania. Obudowę wykonuje się z wodoodpornej płyty gipsowo – kartonowej, pamiętając o wyprowadzeniu na zewnątrz rury odpływowej, rury od spłuczki oraz prętów do zawieszenia sedesu. Płytą należy obudować boki stelaża, miejsce pod nim oraz front tak, aby uzyskać prostą i równą płaszczyznę ściany. Na takie podłoże można układać płytki ceramiczne lub stosować inne okładziny ścienne. Nie wolno jednak zapominać, że karton – gips może się uginać. Z tego właśnie powodu poleca się stosowanie
w pojedynczej warstwie płyty o grubości 18 mm lub wykonanie obudowy stelaża w warstwie podwójnej, tj. 2 x 12,5 mm. Zapobiegnie to ewentualności pękania glazury w przyszłości.

Miskę ustępową, jak również inne urządzenia sanitarne oparte na systemach podtynkowych montuje się na samym końcu, czyli po wykończeniu ścian, na których mają zostać zawieszone. Jeśli montaż zostanie przeprowadzony prawidłowo i zainwestujemy w stelaż o sprawdzonej marce – łazienka z całą pewnością zyska na estetyce i funkcjonalności, a instalacja będzie służyła przez długie lata.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl