Choć w sklepach z ceramiką łazienkową wciąż można znaleźć jeszcze tradycyjne (stojące) wc, to wiele osób decyduje się na te, które przeznaczone są do wieszania na ścianach. Zachętę dla kupujących stanowi z całą pewnością możliwość ukrycia przyłączy (wodnego i kanalizacyjnego) oraz coraz niższa cena (zarówno samych stelaży podtynkowych, jak i dedykowanych im sanitariatów). Oferowane aktualnie wyroby charakteryzują się wysoką jakością i znikomą awaryjnością, ale wymagają poprawnego i zgodnego z instrukcją producencką montażu.
Montaż w zależności od rodzaju stelaża
Na rynku dostępne są stelaże przeznaczone do zabudowy ciężkiej (mokrej) i lekkiej (suchej). Pierwsze z wymienionych stosuje się na ogół w łazienkach dopiero powstających i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze ścianami murowanymi. Stelaże do zabudowy mokrej wymagają obmurowania zarówno po bokach, jak i od dołu, co wiąże się ze sporym zakresem prac. Jednak trudniejszy i bardziej pracochłonny montaż jest w tym przypadku kompensowany niższą ceną omawianych konstrukcji.
Natomiast stelaże do zabudowy lekkiej można sytuować bezpośrednio przy ścianach, w narożnikach lub tworzyć na ich postawie wyspy. Zabudowę wykonuje się w tym przypadku z wodoodpornych płyt g-k, które mocuje się do konstrukcji szkieletowych (aluminiowych bądź drewnianych). Bardzo ważne jest w tym przypadku odpowiednie usztywnienie powstającej zabudowy. Dlatego też poleca się stosować płyty o grubości 12,5 mm w dwóch warstwach. Wówczas można być spokojnym, że glazura, którą najczęściej wykorzystuje się do wykańczania łazienek, nie popęka pod naciskiem ceramiki.
Stelaż wc na odpowiedniej wysokości
Należy zdawać sobie sprawę, że ceramika łazienkowa ma znormalizowane wysokości montażu. Górna krawędź miski ustępowej powinna znajdować się na wysokości 40 cm od poziomu gotowej podłogi. Fakt ten warto uwzględniać już na etapie montażu stelaża podtynkowego, gdyż popełniony na tym etapie błąd skutkuje niedogodnościami w użytkowaniu wc. Trzeba też pamiętać, że posadzka w łazience podniesie się o grubość nowej terakoty i kleju. W przypadku montażu stelaża pozbawionego możliwości regulacji przyłączy (bez względu na wysokość przymocowania ramy) – błąd jest niemożliwy do wyeliminowania.
Podłączenie wodne do spłuczki podtynkowej
Przyłącza wodne do spłuczek podtynkowych wykonuje się za pomocą rur metalowych lub z tworzywa sztucznego. Instalacja musi być „sztywna”, co oznacza, że w tym przypadku nie wolno stosować typowych przyłączeniowych wężyków z gumy powleczonej powierzchownie metalem. Są to bowiem elementy przeznaczone do użytku nawierzchniowego i dopuszczalne jedynie w sytuacjach, w których w okresie eksploatacji pozostają niezabudowane.
Innym bardzo ważnym czynnikiem składowym instalacji wodnej stelaży podtynkowych jest zawór odcinający. Montuje się go na rurze doprowadzającej wodę (przed wlotem do spłuczki). W zależności od umiejscowienia zaworu (dostępne są spłuczki z doprowadzeniami bocznymi, górnymi lub tylnymi) – w zabudowie powinno wykonać się otwór rewizyjny umożliwiający zakręcenie wody w sytuacji wystąpienia awarii.
Odpływ kanalizacyjny wc stelażowego
Problemy z prawidłowym odpływem wody należą do najczęściej spotykanych w naszych łazienkach. Rury mają często niewystarczający przekrój lub są niepoprawnie ułożone, co skutkuje zapychaniem się kanalizacji lub irytującym dźwiękiem bulgotania w przyborach sanitarnych
Miska ustępowa wieszana na stelażu wymaga pionowego osadzenia rury odpływowej, do której zostaje wpięty sedes. Podpina się go za pomocą dołączonego do zestawu kolanka z przejściówką regulującą średnicę odpływu (80/100mm). Przed montażem należy pamiętać o prawidłowym odpowietrzeniu kanalizacji. Konieczne jest również przestrzeganie zasady mówiącej o tym, iż wc nie może być ostatnim elementem instalacyjnym w danym mieszkaniu.
Brak zachowanie tych zasad skutkuje najczęściej bulgotaniem wody w sanitariatach znajdujących się w szeregu przed wc. Stąd też organizacja tak bardzo ostatnio pożądanych wysp (tj. wieszania wc na nowopowstałych ściankach) niestety nie zawsze jest możliwa w realizacji lub jej wykonanie zaburza podstawowe zasady instalacyjne. Specyfikę istniejących pionów oraz możliwość ich modernizacji trzeba każdorazowo oceniać w sposób indywidualny.
Montaż stelaży nietypowych
Coraz większa powszechność ceramiki łazienkowej przeznaczonej do wieszania na stelażach podtynkowych wymusza na producentach tych konstrukcji konieczność wprowadzania na rynek także rozwiązań mniej konwencjonalnych. Doskonałym tego przykładem są chociażby stelaże w wersji „slim” (o głębokości zabudowy 80 mm), stelaże narożnikowe, czy też konstrukcje doposażone w system wentylacji miski ustępowej.
Montaż wymienionych powyżej wyrobów może nieco różnić się od siebie, co oznacza, że w poszczególnych przypadkach należy ściśle stosować się do zaleceń producenckich. Podczas instalacji stelaży z wentylacją konieczne jest np. wykonanie dodatkowego przyłącza wentylacyjnego. Pamiętajmy też, że najlepiej jest stosować ceramikę, stelaż i akcesoria montażowe, pochodzące z tego samego systemu. Wówczas nie ma ryzyka niedopasowania do siebie poszczególnych elementów oraz zwiększa się szansa na poprawne przeprowadzenie montażu.