Zamiast płytek ceramicznych

Marta Balcerowska
Płytki ceramiczne nie są obowiązkowym materiałem na ściany łazienki. Są inne ciekawe możliwości.

Szkło

Niebanalnym materiałem wykończeniowym, z powodzeniem zastępującym płytki ceramiczne może być szkło lakierowane. Jest ono dekoracyjne, wodoodporne, trwałe, a także praktyczne - nie widać na nim brudu i łatwo się je czyści. Dobrze sprawdza się więc w tzw. strefach mokrych - w okolicy umywalki czy wanny. Szkło dostępne jest w wielu kolorach - kolor nakładany jest na tylną powierzchnię tafli w postaci lakieru, wypalanego w wysokiej temperaturze. Szklane tafle mogą być cięte, poddawane obróbce krawędziowej oraz nawiercane jak lustro. Można je także piaskować, grawerować, pokrywać sitodrukiem na zimno, laminować oraz - w celu uzyskania wersji bezpiecznej - podkleić specjalną folią, która w przypadku rozbicia szkła utrzymuje odłamki na miejscu, uniemożliwiając ich rozsypanie.

Drewno w łazience

W łazience coraz chętniej stosuje się drewno, i to nie tylko na podłogę, ale także okłada się nim ściany. Na rynku dostępne są fornirowane płyty MDF lub sklejka. Można wykańczać nimi nawet duże powierzchnie, także te zaoblone. Oferowany jest również fornir modyfikowany - powstaje
w wyniku sklejenia wielu warstw naturalnego forniru, a następnie pocięcia całości na plasterki prostopadle do sklejeń. W ten sposób można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. Pamiętajmy jednak, aby do łazienki wybierać okładziny z wybranych gatunków drewna egzotycznego - trwalszego i odpornego na wilgoć. Do łazienki polecane jest: badi, iroko, merbau, sapeli, mahoń, tek, ipe oraz padouk.

Kamień

Ściany łazienki można też wykończyć, choć drogim, kamieniem naturalnym. Najczęściej stosuje się marmur oraz polerowany trawertyn. Materiały te warto jednak stosować z umiarem, wykorzystać np. na fragmentach ścian. Łazienka w całości wykończona marmurem może wydawać się zimna i przytłaczać. Kamień dobrze jest połączyć z drewnem.

Tapety

Alternatywą dla płytek może być też tapeta. Do łazienki najlepiej nadają się tapety winylowe
(z podkładem z papieru lub fizeliny, które dobrze przylegają do ściany i nie marszczą) - można je nawet szorować, są odporne na odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są w wersji gładkiej lub z fakturą, w bogatej gamie kolorów i wzorów lub też białe, przeznaczone do samodzielnego malowania. Tapety sprzedawane są w rolkach szerokości 53 cm i długości ok. 10 m. Równie trwałe i odporne na wilgoć są tapety z włókna szklanego - przeznaczone są do malowania. Dobrze kryją wszelkie nierówności ścian czy pęknięcia tynku.

Farby dekoracyjne

Najekonomiczniejszym rozwiązaniem na ściany będzie oczywiście farba. Atutem w tym przypadku jest także możliwość łatwej zmiany aranżacji wnętrza łazienki i przemalowania jej na inny kolor. Na rynku dostępne są specjalne farby przeznaczone do stosowanie właśnie w łazience. Wśród nich są m.in. farby emulsyjne z dodatkiem silikonu. Są odporne na wilgoć, zabezpieczają przed rozwojem pleśni i grzybów, można je szorować, a ponadto umożliwiają ścianom oddychanie.
Ciekawy efekt dekoracyjny na ścianach, polecany do łazienek stylizowanych, otrzymamy, stosując farby dekoracyjne czy strukturalne. Stosując odpowiednią farbę oraz specjalną technikę jej aplikacji możemy otrzymać powierzchnię na wzór stiuku weneckiego, który imituje marmur
o wykończeniu satynowym lub błyszczącym. Idealnie gładka powierzchnia stiuku odbija światło, tworzy głębię i efekt mieszania się kolorów. W większości marketów budowlanych można kupić zestawy produktów umożliwiających wykończenie ścian w ten sposób (w tym również preparat zabezpieczający dekorację przed wilgocią) oraz specjalne narzędzia do aplikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl