Zabudowa wanny i ścianka kabiny prysznicowej. Jak to zrobić i z czego

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Obudowę wanny możemy wykonać z różnych materiałów. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne płyty  polistyrenu ekstrudowanego.
Obudowę wanny możemy wykonać z różnych materiałów. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne płyty polistyrenu ekstrudowanego. Jarmoluk - pixabay.com
Wanny w naszych łazienkach najczęściej obudowujemy. Coraz częściej też – zamiast kabiny prysznicowej – decydujemy się na ściankę. Podpowiadamy, jak wykonać te konstrukcje.

Zabudowa wanny – tradycyjne rozwiązania

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na dekoracyjną wannę wolnostojącą, przyjdzie nam się zmierzyć z zabudową wanny. Do wyboru mamy kilka możliwości. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są gotowe obudowy. Montuje się je szybko i sprawnie, a ich cena jest stosunkowo niska. Łatwo ją też zdemontować w razie potrzeby. Trzeba tylko pamiętać, że obudowy są dostosowane do modeli wanien i trzeba wybrać odpowiednią. Gotowe obudowy wanien najczęściej są wykonane z białego akrylu, i w takiej postaci muszą pozostać. Nie można ich obudować płytkami ceramicznymi itp. To nieco ogranicza możliwości aranżacyjne.

Do zabudowy wanny można także wykorzystać specjalne, wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe. Montuje się je na stelażu z profili aluminiowych. Jest dość duża możliwość dopasowania zabudowy do kształtu wanny – również zaokrąglonych. Wykonanie zabudowy z płyt-gipsowo kartonowych nie jest bardzo trudne, ale wymaga pewnego doświadczenia w majsterkowaniu. Taką zabudowę można wykończyć np. okładziną z płytek ceramicznych.

Najbardziej solidną i trwałą formą zabudowy wanny jest murowana ścianka, np. z bloczków z betonu komórkowego. Są one stosunkowo lekkie (jak na materiał murarski) i łatwe do docinania. Można też z nich zbudować ściankę o niemal dowolnej formie. Jednak zabudowa z bloczków jest zdecydowanie pracochłonna, a jej budowa trwa najdłużej. Trzeba także pamiętać o wykonaniu hydroizolacji. Dopiero potem można przystąpić do wykończenia – położenia dekoracyjnego tynku, czy płytek ceramicznych.

Zabudowa wanny z lekkich płyt

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest obudowa wanny z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Niektórzy producenci wanien oferują je wraz z właśnie taką obudową, ale możemy ją także wykonać ze specjalnych płyt, przeznaczonych do tego celu. Takie płyty są produkowane ze wzmocnionego XPS, są odporne na wodę i wilgoć, a także grzyby i pleśń. Przy tym są lekkie i łatwe w obróbce. Polistyren ekstrudowany ma jeszcze jedną zaletę – to materiał, który bardzo dobrze izoluje termicznie, więc w obudowanej nim wannie, woda będzie ciepła przez dłuższy czas.

Obudowę z polistyrenu można wykończyć niemal dowolną okładziną, bez konieczności dodatkowego gruntowania itp. Zewnętrzne powierzchnie płyty są wykończone warstwą specjalnej zaprawy, a pod nią znajduje się siatka wzmacniająca. Producenci oferują płyty do wykonania zabudowy zarówno wanien prostokątnych, jak i zaokrąglonych (płyty do tych ostatnich powinny mieć nacięcia, ułatwiające ich wygięcie).

Jak zrobić obudowę wanny z płyt XPS

Jeśli w miejscu, w którym ma się znaleźć wanna nie ma okładziny z płytek, prace musimy zacząć od zabezpieczenia ścian i podłogi przed wodą, czyli wykonać hydroizolację. Do tego celu używa się folii w płynie, którą nanosi się pędzlem lub wałkiem. Dodatkowo styk ściany z podłogą trzeba zabezpieczyć taśmą, którą wtapia się w pierwszą warstwę hydroizolacji (powinno się zastosować jej dwie warstwy). Hydroizolacja zabezpieczy ściany i podłogę przed wilgocią, a w razie jakieś awarii – także przed wodą i jej przenikaniem do sąsiednich pomieszczeń.

Następnie wannę trzeba ustawić w wybranym miejscu – należy przy tym zadbać, żeby wanna stała stabilnie i była dobrze wypoziomowana. Kolejny krok to dopasowanie płyt. Pamiętajmy, że wymiary zabudowy muszą być pomniejszone o ok. 0,5 cm (z każdej strony), bo musi być miejsce na zastosowanie niskoprężnej piany montażowej lub kleju i uszczelniacza. Potem możemy już zacząć wykonywać zabudowę. Jej szczegóły zależą od kształtu wanny:

  • jeśli wanna jest prostokątna, płyty przykładamy pionie, pod krawędzie wanny. W przypadku płyt niektórych producentów ich położenie dokładnie wyregulować na wysokość, posługując się wbudowanym w tym celu pokrętłem. Styki płyt klei się ze sobą, trzeba też pamiętać o zastosowaniu siatki wzmacniającej na stykach i przejściach;
  • w przypadku wanny półokrągłej, musimy wybrać płytę do zaokrągleń (z nacięciami). Płyty ustawiamy i wyginamy zgodnie z kształtem wanny. Możemy użyć dodatkowych łączników do płyt – zapewni to ich lepszą stabilizacje. Miejsca załamań (zagięć) należy wypełnić pianą montażową lub używając kleju i uszczelniacza.

Taka zabudowa jest gotowa do wykończenia płytkami ceramicznymi, nie trzeba stosować pod nie dodatkowych podkładów, czy gruntów.

Ścianka kabiny prysznicowej z płyt XPS

Z takich płyt możemy również wykonać ścianki kabiny prysznicowej. To rozwiązanie, które stosuje się najczęściej w przypadku kabin bez brodzika. Wtedy ścianka – prostokątna, półokrągła, czy o innym kształcie wydziela przestrzeń prysznica. Ściankę najczęściej wykłada się płytkami, szczególnie dobrze sprawdzają się mozaiki.  

Jak wykonać ściankę działową prysznica

Ściankę działową prysznica z płyt XPS wykonuje się w następujący sposób: przygotowujemy konstrukcję nośną z profili metalowych, dopasowując rozstaw do pożądanego kształtu ścianki. Na konstrukcję wsporczą nakładamy klej i uszczelniacz. Za pomocą talerzy montażowych i wkrętów, mocuje się uformowaną w odpowiedni kształt płytę budowlaną. Na wszystkich przejściach oraz w miejscach styków trzeba zastosować siatkę wzmacniającą – zapewni ona lepszą stabilność konstrukcji.

Tak zbudowaną ściankę można od razu wykończyć okładziną z płytek ceramicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl