Jak kupować kabinę prysznicową ?

Wojciech Lechowski
Kabina prysznicowa to świetne rozwiązanie do niewielkich łazienek.
Kabina prysznicowa to świetne rozwiązanie do niewielkich łazienek. Cersanit
Prysznic to doskonała alternatywa dla tradycyjnej wanny. Zajmuje niewiele miejsca i nie generuje dużego zużycia wody. Jest zatem ekonomiczny w eksploatacji. Zaoszczędzić można także już podczas zakupu kabiny prysznicowej. Ceny najtańszych tego typu wyrobów zaczynają się od kilkuset złotych. Są jednak i takie, które kosztują kilkanaście tyś. zł. Poniżej podpowiadamy, na co przede wszystkim zwracać uwagę, by wybrać kabinę odpowiednią dla siebie.

Wiadomo, że w wielu przypadkach wybór kabiny prysznicowej dyktowany jest jej ceną. Jednocześnie raczej każdy zdaje sobie sprawę, że produkty najtańsze nie są najwyższej jakości, nie cechuje ich wyszukana stylistyka i nie posiadają w zestawach dodatkowych udogodnień. Tym niemniej jest grono osób, które decyduje się na kupno takich właśnie wyrobów. Jeśli jednak dysponujemy nieco większym budżetem, warto starannie rozpoznać rynek, bo przy tak dużej konkurencji nietrudno o naprawdę porządną i wygodną kabinę w przystępnej cenie.

Wybór kabiny prysznicowej, a jej lokalizacja w łazience

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym kryterium wyboru kabiny prysznicowej jest sposób zlokalizowania jej w naszej łazience. Na inny rodzaj tych urządzeń sanitarnych mogą stawiać osoby dysponujące przestronnymi salonami kąpielowymi, a coś zupełnie innego może zostać zamontowane w niepozornej i najczęściej bardzo ograniczonej powierzchniowo – łazience blokowej. W zależności od ilości miejsca, które posiadamy oraz od sposobu, w jaki zamierzamy ustawić kabinę prysznicową – do wyboru są różne rodzaje tych produktów.

Najpopularniejszymi i jednocześnie najczęściej stosowanymi w polskich realiach mieszkaniowych są kabiny narożne, które stykają się z dwiema ścianami tworzącymi narożnik w łazience. Są to wyroby łatwe w montażu i niesprawiające trudności z utrzymaniem ich w należytym stanie higienicznym. Dodatkowo, w większości przypadków nie kosztują majątku (oczywiście oprócz tych najbardziej wymyślnych, np. zastępujących saunę). Ich zasadniczą zaletą jest ogromny wybór kształtów i wzorów oraz spore zróżnicowanie wymiarowe. Do najczęściej wybieranych należą modele o wielkości 90 x 90 cm i mające formę ćwiartki koła bądź kwadratu.

Mniej popularnymi, ale także dobrze sprawdzającymi się na niewielkich powierzchniach są kabiny przyścienne. W ich przypadku tylko jedna ścianka przylega do ściany łazienki. Na tej ściance montuje się też baterię prysznicową. Ten typ kabin ma najczęściej kształt półkola lub prostokąta.

Inne możliwości użytkowe stwarzają kabiny przeznaczone do montowania na wannach, czyli tzw. parawany nawannowe. Montując kabinę na wannie, uzyskujemy tzw. dwa w jednym. Wanna nadal może służyć do długiego wylegiwania się w wodzie, jak również możemy wziąć w niej szybki prysznic. Nie jest to jednak rozwiązanie polecane dla osób starszych bądź mających problemy ze sprawnością fizyczną.

Kolejnym typem omawianych urządzeń sanitarnych są kabiny wnękowe, które w praktyce składają się z samych drzwiczek. Pozostałą część miejsca do kąpieli stanowią ściany wnęki znajdującej się w łazience. Doskonały i niedrogi sposób na zaoszczędzenie cennej przestrzeni użytkowej we wnętrzu. Dla osób posiadających łazienkę z odpowiedniej wielkości wnęką wybór powinien być oczywisty.

Posiadaczom przestronnych salonów kąpielowych warto polecić kabiny wolnostojące. To najbardziej ekskluzywny rodzaj kabin prysznicowych. Oferuje się je zazwyczaj razem baterią i brodzikiem. Bardzo często posiadają liczne udogodnienia i charakteryzują się designerskim wzornictwem. Wymagają  jednak dużo miejsca do zamontowania i mogą kosztować fortunę. Na ich posiadanie pozwalają sobie najczęściej osoby ceniące luksus podczas zażywania kąpieli oraz dysponujące odpowiedniej wielkości łazienkami i zasobnymi portfelami.

Kabina z kwadratowym brodzikiem.
Kabina z kwadratowym brodzikiem. Cersanit

Sposób montażu kabiny prysznicowej

Kabinę prysznicową można zamontować na brodziku, wannie bądź bezpośrednio na podłodze. Najczęściej kabina idzie w parze z brodzikiem. Tego rodzaju urządzenia sprzedaje się też zazwyczaj w nierozłącznych kompletach. Oddzielnie można nabyć kabiny nawannowe i przeznaczone do odpływów usytuowanych w posadzce łazienki (liniowych, łukowych i punktowych). Tę ostatnią propozycję z pewnością docenią osoby w podeszłym wieku i niepełnosprawne ruchowo.

W kabinach mocowanych do podłogi nie ma bowiem żadnego progu. Warto też dodać, że tego rodzaju rozwiązanie doskonale się prezentuje i dobrze współgra z nowoczesną aranżacją łazienki. Problematyczne może być jednak wykonanie odpływu podłogowego. W powyższym celu często trzeba podnieść poziom posadzki, co w przypadku stosunkowo niskich blokowych wnętrz jest raczej niewskazane.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas wyboru kabiny prysznicowej?

W przypadku kabiny prysznicowej znaczenie ma zarówno ona sama, tzn. rodzaj materiału wykorzystanego do jej produkcji, jak i wszelkiego rodzaju detale dołączone do zestawu. Ścianki kabin prysznicowych wykonuje się ze szkła lub z akrylu. Pierwsze z wymienionych są przeważnie droższe, ale też lepiej się prezentują i dłużej zachowują właściwy stan. Obydwa materiały mogą posiadać różnorodne wykończenie. Zarówno szkło, jak i akryl może być zupełnie przezroczyste, matowe, barwione na różne kolory oraz pokryte określonym nadrukiem. Wybór konkretnego rozwiązania należy oczywiście dostosować do aranżacji łazienki.

Zupełnie inną i jednocześnie niemniej ważną kwestią jest sposób otwierania drzwi do kabiny. Warto wiedzieć, że to właśnie ten czynnik wpływa w znacznej  mierze na komfort korzystania z sanitariatu. Standardem są aktualnie drzwi przesuwne (na rolkach, prowadnicach lub suwakach). Do ich otwarcia nie potrzeba dodatkowego miejsca, gdyż po przesunięciu chowają się za stałymi ściankami kabiny.  Na rynku dostępne są też jednak kabiny z drzwiami uchylnymi (otwieranymi na zewnątrz lub do wewnątrz) oraz z drzwiami składanymi i obrotowymi. Najwygodniejsze i najszersze wejście gwarantują tradycyjne drzwi uchylne, ale do ich otwarcia potrzebna jest dodatkowa wolna przestrzeń (zwłaszcza, gdy są to drzwi otwierane na zewnątrz kabiny).

To jaką kabinę prysznicową wybierzemy zależy od takich kwestii jak rozmiar naszej łazienki.
To jaką kabinę prysznicową wybierzemy zależy od takich kwestii jak rozmiar naszej łazienki. Cersanit

Rola detali znajdujących się w zestawie

Do zmontowania zakupionej kabiny potrzebne są różnego rodzaju drobne elementy. Warto dopytywać o ich jakość, ponieważ pełnią one tu niebagatelną rolę. Niezwykle ważny jest np. zastosowany przez producenta system przesuwny. W najtańszych zestawach spotkamy najprawdopodobniej rolki wykonane w całości z plastiku. Niestety nie posłużą one nam zbyt długo. Dużo lepsze i trwalsze są rolki posiadające łożyska z mosiądzu lub wzmocnione metalowym korpusem.

Inne istotne elementy to uszczelki, zaślepki itp. Jeśli drzwi będą wyposażone w uszczelkę magnetyczną – możemy być spokojni zarówno o cichą i sprawną ich pracę, jak i o szczelność kabiny. Natomiast odpowiednie zaślepki pozwalają na ukrycie miejsc nieetycznych i jednocześnie sprawiających najwięcej kłopotów z wyczyszczeniem.

Kabina prysznicowa z tzw. wyższej półki

Nowoczesna kabina prysznicowa nie jest już tylko zwykłym urządzeniem sanitarnym służącym do utrzymania higieny ciała. Sama słuchawka prysznicowa to dla wielu z nas zdecydowanie za mało. Dlatego też producenci tych wyrobów wciąż posuwają się o kolejne kroki naprzód i oferują sprzęty z najbardziej wymyślnymi opcjami. Takie urządzenia kosztują niemniej niż średniej klasy samochód. Radio i telefon bezprzewodowy wiodą w tym zakresie bezwzględny prym. Jednak to nie wszytko.

Kabiny wyposaża się w elektroniczne panele z ekranami dotykowymi oraz sterowanie poprzez pilota. Bardzo często znajdują się w nich również dodatkowe półki, ławki, siedziska, lustra itp. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się sprzęty dające możliwości zorganizowania SPA w domu. Posiadają one m.in.: deszczownicę, dysze do  masażu wodnego, urządzenie do masażu stóp, generator pary, oświetlenie diodowe umożliwiające terapię kolorowym światłem, oprzyrządowanie do aromaterapii i wiele, wiele innych udogodnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl