Kabiny prysznicowe bez brodzika – kabiny walk-in

Agnieszka Jaros
Katarzyna Dębek
Na aranżację przestrzeni łazienki istnieje wiele sposobów. Aby jednak pomieszczenie to mogło spełniać przypisaną mu od wielu lat funkcję – musi posiadać wyodrębnioną strefę kąpielową.

Do wyboru mamy tradycyjną wannę lub prysznic. Jedynie szczęśliwi posiadacze przestronnych łazienek mogą mieć do dyspozycji jedno i drugie. Prysznic jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym pod względem zużycia ciepłej wody użytkowej i zajmuje niewiele miejsca. Ponadto, w niektórych sytuacjach można wykonać go w wersji niestandardowej, czyli bez zastosowania gotowego brodzika.

Wprawdzie brodziki, które aktualnie są dostępne w sklepach mają nienaganną pod względem estetycznym postać. Są też łatwe w montażu i bardzo funkcjonalne. Dla niektórych z nas posiadanie prysznica z takim brodzikiem jest jednak w dalszym ciągu mało atrakcyjne i banalne.

Alternatywą dla tradycyjnych, gotowych kabin prysznicowych ze standardowym brodzikiem jest wykonie odpływu w podłodze i urządzenie strefy kąpielowej według indywidualnych upodobań. Taki prysznic może wyglądać bardzo atrakcyjnie, przyczyniać się do optycznego powiększenia mniej przestronnych wnętrz, a co najważniejsze – mieć zupełnie dowolne wymiary. Trzeba jednak pamiętać, że stworzenie go jest na ogół dużo trudniejsze od zamontowania gotowych urządzeń sanitarnych.

Prysznic walk-in

Walk-in to mówiąc inaczej – natrysk otwarty, bez brodzika lub z brodzikiem zagłębionym w podłodze. Można usytuować go w niewykorzystanej dotychczas wnęce lub kącie łazienki, oddzielając od reszty pomieszczenia na różnorakie sposoby. Rozwiązanie bardzo modne w ostatnim czasie, ale także niezwykle praktyczne. Sprawdza się tak na małych, jak i na większych przestrzeniach i doskonale odpowiada przede wszystkim rodzinom z małymi dziećmi, osobom starszym oraz niepełnosprawnym. Powodem zadowolenia z użytkowania prysznica walk-in jest oczywiście brak barier architektonicznych. Może on być niewielki, co szczególnie cenią właściciele małych łazienek, ale także bardzo przestronny i komfortowy. Warto zwrócić uwagę, że pod tym względem przebija tradycyjne brodziki, które wciąż produkuje się jednak w standardowych wymiarach. Innowacyjny natrysk wymaga jednak profesjonalnego i starannego wykonania instalacji odprowadzającej wodę.

Odpowiednie odwodnienie w prysznicu bez brodzika

Należy zdawać sobie sprawę, że wykonanie prysznica pozbawionego brodzika nie w każdej sytuacji jest możliwe. Tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga bowiem umieszczenia odpływu i instalacji kanalizacyjnej pod powierzchnią podłogi.  Dlatego właśnie istnienie brodzika walk-in najlepiej jest zaplanować już na etapie projektowania i budowania bomu, albo odłożyć jego montaż na czas poważniejszego remontu łazienki. System odwodnienia podłogowego wymaga bowiem pozostawienia około 12 cm przestrzeni poniżej poziomu posadzki. Aby natrysk nie miał żadnych progów, cokolików, itp. niechcianych elementów ogradzających go od reszty pomieszczenia, należy stosować specjalne systemy odwodnień prysznicowych.

Do dyspozycji przyszłych użytkowników prysznica walk-in są trzy rodzaje systemów odwadniających:

  • Odwodnienie liniowe, które składa się z kanału prysznicowego i przykrywającego go rusztu. Takie odwodnienie montuje się najczęściej przy wejściu do prysznica lub przy jednej z jego ścian. W tym przypadku, choć kanał odwadniający znajduje się poniżej poziomu podłogi, to ruszt jest elementem widocznym i leżącym na równi z posadzką. Element ten, podobnie z resztą jak cały kanał jest produkowany w różnych długościach. Jako detal zewnętrzny prysznica – wykonuje się go z różnych materiałów i nadaje mu różnorodną kolorystykę. Wszystko to powoduje, że nie ma problemu z dopasowaniem rusztu odwadniającego do stylu, w jakim postanowiono urządzić prysznic.
  • Odwodnienie punktowe, nazywane potocznie wpustem podłogowym. Wpust wymaga montażu w środkowej części prysznica, ale po wykończeniu strefy kąpielowej pozostaje właściwie niewidoczny. W tym przypadku bowiem odpływ można przykryć standardową kratką wykonaną ze stali nierdzewnej, ale można też wykończyć odpływ materiałem znajdującym się na posadzce prysznica. Wówczas woda spływać będzie przez szczeliny przy pokrywie,
    a podłoga pozostanie idealnie jednolita.
  • Odwodnienie łukowe, montowane przy wejściu do prysznica. System trudny i pracochłonny w wykonaniu, ponieważ wymagający cięcia płytek na półokrągło. Jednocześnie jednak, dający niezwykle udane efekty aranżacyjne. Tutaj odpływ także przykrywa się kratką, ale ta nie szpeci posadzki, a nadaje jej oryginalności i interesującego wyglądu.

O rodzaju zastosowanego odwodnienia powinna zdecydować osoba o odpowiednich kwalifikacjach i posiadająca przynajmniej minimum wiedzy fachowej w dziedzinie możliwości odprowadzania ścieków. Pamiętajmy, że w przypadku każdego  z systemów odwodnień należy w inny sposób wykonywać nachylenie w kierunku kanału ściekowego. Przy odwodnieniu liniowym i łukowym zachowuje się spadek w jednym kierunku, ale już przy wpuście podłogowym – spadek musi być z czterech stron.

Prace budowlane i hydroizolacyjne w łazience

Jak zostało to już wspomniane – wykonie prysznica bez brodzika umieszczonego na podłodze wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy i nie jest sprawą prostą. Kanał odpływowy musi być prawidłowo i precyzyjnie podłączony do kanalizacji. Króciec odprowadzający wodę powinien zostać włożony w łącznik możliwie jak najgłębiej. Trzeba także pamiętać o podłączeniu przewodu uziemiającego kanału do uziemienia budynku. Ponadto, kanał wymaga odpowiedniego wypoziomowania go w zaprawie murarskiej, a kratka odwadniająca – właściwego ustawienia względem poziomu podłogi.

Prysznic nie będzie niestety funkcjonował poprawnie jeżeli nie wykona się należytej hydroizolacji. Chodzi tu nie tylko o zaizolowanie podłogi w obrębie natrysku, ale w całym pomieszczeniu łazienki. Do wykonania warstwy hydroizolacyjnej można wykorzystać folię w płynie. W narożnikach należy zastosować wodoszczelną taśmę uszczelniającą. Materiałem wodoszczelnym pokrywamy dokładnie całą powierzchnię podłogi w łazience, a dodatkowo nanosimy go na otynkowane ściany do wysokości około 1,5 m w strefie prysznica. W celu wzmocnienia hydroizolacji wokół kanału odpływowego układa się dodatkowo membranę wodoszczelną. Dopiero na tak przygotowane podłoże można kłaść płytki, pamiętając jednocześnie o tym, że przestrzeń pomiędzy glazurą a kanałem powinna zostać dokładnie wypełniona silikonem. Do klejenia oraz spoinowania płytek warto zastosować elastyczną spoinę wodoszczelną, najlepiej epoksydową. Jest ona wprawdzie dużo droższa od tradycyjnych spoin wodoszczelnych, ale nie wykrusza się, nie wymywa i daje stu procentową gwarancję szczelności.

Wykończenie prysznica bez brodzika

Przystępując do wykończenia brodzika bez prysznica najczęściej zabieramy się pierwotnie za wierzchnią warstwę posadzki. Stanowią ją najczęściej płytki. Wybierając materiał warto zwrócić uwagę na jego antypoślizgowość oraz antybakteryjność. Warto też wiedzieć, że im mniejszy format płytek zostanie zastosowany, tym łatwiej przebiegnie ich układanie na spadzistym podkładzie. Duże płytki wymagają docinania. Materiał wykończeniowy podłogi układa się w kierunku od odpływu do pozostałych kierunków. Prysznic bez brodzika może mieć różne kształty oraz dowolne wymiary.

W celu odgrodzenia go od reszty pomieszczenia można stosować przegrody pełne oraz przeszklone. W pierwszym przypadku ścianki wykańcza się płytkami pasującymi do podłogi, a w drugim  wykorzystuje tafle hartowanego szkła oraz luksfery. Interesującym rozwiązaniem może być również zastosowanie w takim brodziku drewna. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być drewno odporne na działanie wody oraz odpowiednio zaimpregnowane. Gatunkiem, który wart jest w tym momencie polecenia jest teak, który dawniej był powszechnie wykorzystywany do budowy statków. Ścianki prysznica mogą być standardowe, ale wcale nie muszą. W takich sytuacjach ważna jest wyobraźnia i smak aranżacyjny. Przegroda może mieć też kształt półkola, czy postać stopni schodzących w dół. Warto dodać, że w przypadku tego rodzaju pryszniców mogą one posiadać drzwi lub pozostawać w wersji otwartej. Z całą pewnością są wygodniejsze w użytkowaniu i stwarzają dużo więcej możliwości aranżacyjnych łazienki aniżeli tradycyjne kabiny prysznicowe oparte na standardowych brodzikach.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl