Urządzasz łazienkę? Wybierz odpowiedni klej do płytek

Artykuł sponsorowany
Gres jest obecnie bardzo modny i często wybieramy go nie tylko do wykończenia pomieszczeń wewnątrz domu, ale również  na balkony, czy tarasy.
Gres jest obecnie bardzo modny i często wybieramy go nie tylko do wykończenia pomieszczeń wewnątrz domu, ale również na balkony, czy tarasy. Knauf
Łazienka jest ważnym pomieszczeniem w każdym domu, dlatego urządzając ją warto zadbać o funkcjonalność i ładną aranżację. Remont przeprowadzamy zwykle raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, dlatego niezwykle istotny jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych, które zadecydują zarówno o trwałości wykończenia, jak i ostatecznym aspekcie wizualnym. Jednym z takich materiałów jest klej do płytek. Podpowiadamy, jak wybrać klej do płytek w zależności od podłoża, miejsca układania i rodzaju okładziny. 

Jaki klej do glazury lub terakoty?

Często zastanawiamy się, jaki klej zastosować w przypadku prostych, nieskomplikowanych prac glazurniczych z użyciem tradycyjnych małych płytek z glazury lub terakoty. Jeżeli układamy  tradycyjne płytki małego formatu w łazience, kuchni lub w korytarzu, na stabilnym, nowym podłożu, nie musimy stosować drogiego kleju o najwyższych parametrach. W tym przypadku w zupełności wystarczy klej klasy C1 (normy według PN-EN 12004), taki jak Knauf K1 Glazura/Terakota. Knauf K1 to uniwersalny klej do płytek ceramicznych ściennych i podłogowych małego formatu o dużej i średniej nasiąkliwości.

Jeżeli układamy  tradycyjne płytki małego formatu w łazience, kuchni lub w korytarzu, na stabilnym, nowym podłożu, nie musimy stosować drogiego kleju
Jeżeli układamy tradycyjne płytki małego formatu w łazience, kuchni lub w korytarzu, na stabilnym, nowym podłożu, nie musimy stosować drogiego kleju o najwyższych parametrach. Knauf

Jaki klej do gresu?

Gres jest obecnie bardzo modny i często wybieramy go nie tylko do wykończenia pomieszczeń wewnątrz domu, ale również  na balkony, czy tarasy. Są różne rodzaje gresu, ale ich cechą wspólną jest duża wytrzymałość. Gres występuje w wielu formatach, więc daje sporą dowolność w wykończeniu ścian i podłóg. Jednak ze względu na swoją ograniczoną nasiąkliwość, montaż płytek gresowych nie jest tak łatwy i prosty, jak by się mogło wydawać. Do gresu należy wybrać zaprawę klejową o podwyższonych parametrach przyczepności – min. klasy C2. Knauf oferuje specjalne elastyczne kleje, dedykowane do gresu: K2 Gres/Klinkier  – o klasie C2T oraz K2 Extra Gres/Klinkier o klasie C2TE. Jeżeli wybraliśmy płytki gresowe małego lub średniego formatu - maks. 60 x 60 cm -  wystarczy użyć kleju Knauf K2. Do dużych płytek – maks. 90 x 90 cm – zalecane jest zastosowanie kleju Knauf K2 Extra. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża, zgodnie z zaleceniami które znajdują się na opakowaniu kleju.

Jaki klej do marmuru?

Łazienka wykończona płytkami z marmuru lub kamienia naturalnego wygląda pięknie i ponadczasowo. Płytki tego rodzaju są jednak dość wymagające w trakcie montażu. Prace najlepiej powierzyć doświadczonemu glazurnikowi. Nie mniej ważne jest zastosowanie odpowiedniego kleju. Tradycyjny szary klej często powoduje „przebijanie” szarego koloru na wierzchu okładziny. Przebarwienia mogą być szczególnie widoczne w przypadku klejenia płytek z kamienia o jasnym odcieniu oraz o małej grubości. Aby tego uniknąć, do marmuru zaleca się używanie elastycznego kleju na bazie białego cementu o podwyższonej przyczepności, np. Knauf K5 Marmur/Kamień klasy C2E. Jeżeli płytki są dużego formatu (maks. 90 x 90 cm) i będą przyklejane na ścianie, warto wybrać klej o jeszcze lepszych parametrach, oznaczony klasą C2TE Knauf K5 Extra Marmur/Kamień, który pozwala na bezpieczne klejenie płytek od góry - płytki nie obsuwają się podczas układania. Ze względu na porowatą strukturę określa się trzy grupy nasiąkliwości kamienia, z którymi zawsze warto zapoznać się w fazie projektowania i wyboru miejsca jego ułożenia. Kleje na bazie białego cementu, które nie powodują przebarwień, sprawdzą się także do klejenia mozaiki.

Łazienka wykończona płytkami z marmuru lub kamienia naturalnego wygląda pięknie i ponadczasowo.
Łazienka wykończona płytkami z marmuru lub kamienia naturalnego wygląda pięknie i ponadczasowo. Knauf

Jaki klej na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe w łazience znacznie poprawia komfort jej użytkowania. Miło jest wyjść z wanny czy spod prysznica i stanąć bosymi stopami na ciepłej podłodze. Warto zainwestować w „podłogówkę” przy okazji remontu lub urządzania nowej łazienki. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo praktyczne w użytkowaniu, ale stanowi duże wyzwanie przy klejeniu na nim okładzin ceramicznychj. Ze względu na występujące w systemie ogrzewania podłogowego różnice temperatur oraz związane z tym naprężenia, trzeba zastosować klej wysokoelastyczny, o klasie odkształcalności S1 oraz podwyższonych parametrach przyczepności C2. W tym przypadku sprawdzi się doskonale klej Knauf K4 Elastyczny Plus.  Przy montażu płytek na ogrzewaniu podłogowym pamiętajmy, że niezależnie od właściwie przygotowanego podłoża i prawidłowo dobranego kleju, konieczne jest przed montażem okładziny przeprowadzenie procesu wygrzewania systemu (protokół grzewczy). W celu poprawienia parametrów przewodzenia ciepła dodatkowo zaleca się klejenie okładzin tzw. Metodą kombinowaną, gdzie klej powinien w całości pokrywać również spodnią stronę płytki.

Ogrzewanie podłogowe w łazience znacznie poprawia komfort jej użytkowania.
Ogrzewanie podłogowe w łazience znacznie poprawia komfort jej użytkowania. Knauf

Jaki klej do szybkiego remontu, bez skuwania starej okładziny?

Jeżeli zależy nam na czasie i chcemy przeprowadzić szybki remont łazienki, bez skuwania istniejącej okładziny, możemy ułożyć nowe płytki na starych płytkach. To możliwe, jeżeli stare płytki były prawidłowo ułożone i ich powierzchnia jest stosunkowo równa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji  upewnijmy się jeszcze, że stare płytki przylegają mocno do podłoża i są stabilne. To od ich wytrzymałości będzie zależała późniejsza trwałość nowej okładziny. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na klejenie „płytka na płytkę” wybierzmy, podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego klej wysokoelastyczny, o klasie odkształcalności S1 oraz podwyższonych parametrach przyczepności C2, czyli Knauf K4 Elastyczny Plus. Przed położeniem nowych płytek, należy starą okładzinę pozbawić wszelkich substancji zmniejszających przyczepność, zmatowić, odkurzyć, a następnie zagruntować gruntem sczepnym, zawierającym piaski kwarcowe, zwiększające przyczepność kleju do podłoża.

Warto pamiętać

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas remontu łazienki jest wybór najtańszego kleju do płytek, niekoniecznie dostosowanego do ich rodzaju i miejsca ułożenia. W perspektywie kilku lat ta pozorna oszczędność, niewielka zresztą, może się okazać niewybaczalnym błędem i wiązać się z koniecznością nieplanowanego remontu. Dlatego wybierając płytki, pomyśl również o zakupie odpowiedniego kleju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl