Ceramika sanitarna bezkołnierzowa - higieniczna i ekonomiczna

Wojciech Lechowski
Ceramika sanitarna bezkołnierzowa jest znacznie bardziej higieniczna niż tradycyjne WC.
Ceramika sanitarna bezkołnierzowa jest znacznie bardziej higieniczna niż tradycyjne WC. Cersanit
Miski ustępowe pozbawione nieodzownego dotychczas kołnierza (górnego rantu) to stosunkowo nowy trend w wytwarzaniu ceramiki sanitarnej. Te wciąż innowacyjne dla nas wyroby znaleźć można w ofertach większości wiodących europejskich producentów. Od dawna doskonale sprawdzają się również np. w Japonii. Czy przekonają także nasze, nieco nieufne społeczeństwo?

Bezkołnierzowa ceramika sanitarna podbiła już rynki w Europie Zachodniej. W Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna, choć jednym z jej prekursorów jest właśnie nasza rodzima marka. Czas zatem przyjrzeć się bliżej tematowi i rozważyć ewentualność posiadania wc, którego zasadniczą zaletą jest łatwość utrzymania w pożądanym stanie higienicznym.

Brak charakterystycznej wylewki (kołnierza) powoduje  bowiem, że zlikwidowane zostało najbardziej newralgiczne siedlisko bakterii. Jednocześnie uproszczenie kształtu muszli sedesowej wymusiło na producentach konieczność zmiany sposobu spłukiwania wody. Jednak i z tym poradzono sobie bez większych trudności.

Obecnie bezkołnierzowe miski ustępowe kosztują więcej niż tradycyjne, ale ich nabycie rekompensowane jest możliwością oszczędzania zużywanej wody i łatwością czyszczenia.

Wc bez brudu i bakterii

Brak kołnierza w misce WC sprawia, że osadza się mniej bakterii
Brak kołnierza w misce WC sprawia, że osadza się mniej bakterii Cersanit

Podczas  projektowania bezkołnierzowej ceramiki sanitarnej uwzględniono przede wszystkim aspekt podniesienia poziomu higieny w domowych wc. Każda gospodyni domowa wie z pewnością, ile trudu sprawiało dotychczas utrzymanie w czystości najbardziej newralgicznego miejsca w sedesie.

Kołnierz miski ustępowej zapobiegał wprawdzie rozpryskiwaniu się wody podczas spłukiwania wc, ale był też niestety ulubionym miejscem dla gromadzenia się kamienia, brudu i groźnych bakterii. Ze skutecznym czyszczeniem zakamarków pod kołnierzem nie radziły sobie w praktyce nawet najbardziej polecane specyfiki chemiczne.

W rzeczywistości mało co działa bowiem tak rewelacyjnie, jak w telewizyjnych reklamach. Pomimo wręcz „bombardowania” nas coraz to nowszymi sposobami na pozbycie się brudu i zarazków z wc – problem wciąż istniał i nadal istnieje.

Bezkołnierzowe sedesy są pozbawione wszelkiego rodzaju brzegów, rantów, a tym samym brak jest w nich tzw. miejsc trudnodostępnych, co zdecydowanie ułatwia utrzymywanie higieny w łazience. Jednocześnie charakteryzują się prostą, funkcjonalną i nowoczesną formą, dzięki czemu dobrze prezentują się w każdym wnętrzu. Są oszczędne w zużywaniu wody potrzebnej do ich bieżącego spłukiwania oraz nie wymagają stosowania silnie żrących i szkodliwych dla naszego zdrowia środków chemicznych.

Spłukiwanie wody w ceramice bezkołnierzowej

Sposobem na zapobiegnięcie rozpryskiwaniu się wody w tradycyjnej ceramice jest właśnie górny jej kołnierz. To pod nim prowadzony jest strumień, który następnie rozlewa się po misce ustępowej i płucze ją po każdorazowym użyciu.

W ceramice bezkołnierzowej woda prowadzona jest wokół misy specjalnym kanałem. Kanał ten bywa mniej lub bardziej wgłębiony (w zależności od modelu sedesu i jego producenta). Rozdziela on wodę, która następnie opłukuje całą powierzchnię muszli. Oczywiście dzieje się to bez efektu zachlapanej podłogi czy ścian w pomieszczeniu łazienki. Do zagłębienia misy zawsze jest  dobry dostęp, co  pozwala na szybkie i dokładne wyczyszczenie.

Warto zwrócić uwagę, że to właśnie ten aspekt jest najczęściej uwzględnianym w pozytywnych opiniach użytkowników bezkołnierzowej ceramiki. Innym docenianym czynnikiem jest też ekonomiczne zużycie wody. Misy pozbawione kołnierzy zużywają jej blisko o połowę mniej niż tradycyjne, co nie pozostaje bez znaczenia dla coraz bardziej istotnych dla wielu z nas – względów ekologicznych.

Nowoczesne rozwiązania do łazienek.
Nowoczesne rozwiązania do łazienek. Cersanit

Czy warto inwestować w ceramikę bezkołnierzową?

Jak zostało to już wspomniane powyżej – miski bez kołnierza wciąż są droższe niż standardowe. Różnica w cenach nie jest jednak bardzo drastyczna, a komfort użytkowania dużo wyższy. Zatem odpowiedź na postawione pytanie jest twierdząca.

Nowoczesne rozwiązanie z pewnością docenią osoby szczególnie przywiązujące wagę do czystości i należytego poziomu higieny w łazience. Zasłuży ono również na uznanie pośród inwestorów preferujących minimalistyczny styl i prostotę formy we wnętrzach. Wc bez kołnierza doskonale pasuje bowiem do takich właśnie pomieszczeń.

Ze względu na dużą łatwość w utrzymaniu miski ustępowej w czystości – warto również polecić ją do obiektów użyteczności publicznej. Ten typ sedesu jest w stanie sprostać nawet najbardziej restrykcyjnym normom sanitarnym, które panują np. w szpitalach, przychodniach lekarskich, sanatoriach, uzdrowiskach itp. miejscach. 

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl