Nowoczesne WC - toaleta czy deska myjąca. Wady i zalety. Porównanie

Wojciech Lechowski
Deska myjąca i toaleta z funkcją mycia działają podobnie, różnią się przede wszystkim ceną.
Deska myjąca i toaleta z funkcją mycia działają podobnie, różnią się przede wszystkim ceną. Geberit
Deski myjące i toalety z funkcją mycia są w ostatnim czasie coraz chętniej stosowane w polskich domach i przestrzeniach publicznych. Te nowoczesne WC skutecznie zastępują dłużej znany bidet, pozwalając na dokładną higienę okolic intymnych bez konieczności wstawania z miski ustępowej. Porównujemy działanie tych dwóch zaawansowanych technologicznie urządzeń. Przedstawiamy ich wady i zalety.

Wyższy standard życia oraz większa świadomość w zagadnieniach dotyczących higieny sprawiają, że sięgamy po rozwiązania, o których jeszcze do niedawna w zastosowaniach domowych nie było nawet mowy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pierwsze wzmianki o naczyniach do mycia po skorzystaniu z toalety pochodzą już z XVII wieku. Natomiast toalety myjące w postaci zbliżonej do tych, które w polskich sklepach dostępne są dzisiaj, w Japonii i krajach Dalekiego Wschodu z powodzeniem użytkowano już w latach osiemdziesiątych minionego stulecia. Aktualnie nasycony został nimi również polski rynek. Do wyboru użytkowników pozostają same deski myjące lub całe miski ustępowe z funkcją mycia. Na które urządzenie lepiej się zdecydować? Wiele zależy od zasobności naszego portfela oraz stopnia zaawansowania planowanego remontu łazienki.

Deska myjąca i toaleta z funkcją mycia – działanie obydwu urządzeń

Jak zostało już wspomniane – deska myjąca i toaleta z funkcją mycia działają podobnie. W obydwu urządzeniach wmontowany jest mechanizm, który pozwala na czasowe przekształcanie sedesu w bidet, czyli mycie i suszenie okolic intymnych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Tak w elektronicznej desce, jak i w toalecie myjącej musi znajdować się króciec do przyłączenia wody, grzałka do jej podgrzewania, wysuwająca się dysza użytkowa oraz elementy sterujące. Po doprowadzeniu do tych urządzeń bieżącej wody i zasileniu ich energią elektryczną, możemy zacząć korzystać z ich dobrodziejstwa. A to bywa różne.

Najprostsze modele jedynie myją wodą podgrzaną do temperatury ciała, suszą ciepłym strumieniem powietrza i automatycznie oczyszczają się po każdorazowym użyciu. Bardziej zaawansowane technologicznie toalety mogą się też automatycznie podświetlać, co ułatwia korzystanie z nich nocą. Niektóre z nich mają zdolność do wykrywania użytkownika i samoczynnego otwierania oraz zamykania klapy. Wszystkie modele obsługuje się za pomocą elektronicznego panelu sterowania znajdującego się z boku toalety bądź pilotem. Są też takie sprzęty, w których można indywidualnie programować mycie, ustawiać dowolnie temperaturę wody, regulować siedziskiem oraz błyskawicznie pozbywać się nieprzyjemnych zapachów.

Kiedy zdecydować się na deskę myjącą? Wady i zaalety

Deskę myjącą można zainstalować w dowolnym momencie użytkowania posiadanej miski ustępowej. Deski są bowiem kompatybilne z wieloma oferowanymi aktualnie sedesami (oprócz starszych i mało znanych modeli). Do podłączenia potrzebujemy jedynie ujęcia wody, które i tak zawsze znajduje się w pobliżu wc oraz gniazda elektrycznego (w ostateczności można zastosować przedłużacz). Całość prac hydraulicznych ogranicza się do połączenia spustu wodnego z króćcem znajdującym się w desce. Wykonuje się to za pomocą giętkiego wężyka. Elektroniczną deskę montuje się na toalecie tak samo, jak jej tradycyjny odpowiednik, czyli przykręca do istniejących w misce ustępowej otworów. Na koniec wystarczy podłączyć urządzenie do prądu, aby móc z niego korzystać.

Deska myjąca jest zatem doskonałym wyborem zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na podniesieniu poziomu higieny osobistej, ale nie planujemy wielkich inwestycji i gruntownego remontu łazienki (zwłaszcza wymiany sanitariatów). Jej dużą zaletą jest cena, która wprawdzie jak na polskie warunki i tak jest stosunkowo wysoka (ponad 2 000 zł), ale też i zdecydowanie niższa niż koszt zakupu gotowej toalety myjącej. Wadą elektronicznych desek jest to, że wyglądają nieco inaczej niż zwykłe (musi zmieścić się w nich dość skomplikowany mechanizm myjący). Przy niektórych aranżacjach może to stanowić przeszkodę w instalacji.

Kiedy lepsza będzie toaleta myjąca? Wady i zalety

Można powiedzieć, że właściwie zawsze jest to rozwiązanie lepsze, bo kompleksowe, ale nie każdego jest na nie stać, przez co nie bywa stosowane tak często jak deski myjące. Ceny gotowych toalet myjących zaczynają się od koło 7 000 zł, a górna granica to kilkanaście tysięcy. To eleganckie i mające bardzo luksusowe wyposażenie sprzęty. Swoim wyglądem zewnętrznym nie odbiegają w żaden sposób od tradycyjnych toalet, co sprawia, że świetnie komponują się z każdą stylistyką łazienki. Występują w wersji wiszącej (do zawieszenia na stelażu podtynkowym) i jako toalety stojące.

W toalecie myjącej cały mechanizm mycia i suszenia schowany jest wewnątrz muszli klozetowej. Sedes pokrywa natomiast standardowo wyglądająca deska (automatyczna bądź wolnoopadająca). Tradycyjny, ale i nowoczesny wygląd sanitariatu zachęca do stosowania podczas większych remontów i bardziej kompleksowych zmian w łazience. Montaż toalety myjącej wymaga doprowadzenia do niej wody i energii elektrycznej oraz odprowadzenia ścieków. Tego rodzaju toaletę montuje się (tak samo jak inne) w pobliżu pionu kanalizacyjnego i z zachowaniem odpowiedniego spadku). Nie ma zatem przeciwwskazań, by wykorzystać do tego celu miejsce po starym WC.

Nowoczesne WC myjące

Najbardziej ekskluzywne modele toalet myjących mają szereg funkcji dodatkowych. Umożliwiają mycie w dowolnej temperaturze wody, suszenie przy wybranym strumieniu powietrza oraz masaż (np. zmniejszający dolegliwości związane z hemoroidami). Można w nich zaprogramować kilka ulubionych ustawień (np. dla każdego z domowników). Niektóre urządzenia mają oddzielne ustawienia dla dzieci, pań oraz panów. Świecą się dyskretnym światłem w nocy i wykrywają użytkownika. Deski w takich sprzętach podnoszą się i opadają automatycznie i można podgrzewać je lub schładzać do wymaganej temperatury. Różnorodność ciśnienia wody i zróżnicowane jej ukierunkowanie to właściwie standard. Podobnie zresztą co podwyższona ochrona antybakteryjna.

Wszystkie toalety myjące mają dyskretnie umieszczony z boku sedesu panel sterowania, a dodatkowym ich wyposażeniem jest prosty w obsłudze pilot. Za jego pomocą uruchamiane jest mycie, suszenie i samoczyszczenie toalety. Pilotem można też dowolnie zmieniać dotychczasowe ustawienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl