Jak zamontować umywalkę i sedes. Podpowiedzi krok po kroku

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zamocowanie sedesu lub umywalki to zadanie, które możemy wykonać samodzielnie.
Zamocowanie sedesu lub umywalki to zadanie, które możemy wykonać samodzielnie. Fisher Polska
Montaż ceramiki łazienkowej nie jest skomplikowany. Dodatkowo prace ułatwiają gotowe zestawy montażowe. Podpowiadamy, jak samodzielnie zamocować umywalkę i sedes.

Umywalka i sedes to podstawowe elementy wyposażenie łazienki, czy toalety. Ich umiejscowienie zależy od przyłączy wodno-kanalizacyjnych, które powinny być przygotowane przez hydraulika. Jednak samym zamocowaniem umywalki, czy sedesu możemy zająć się sami. Zarówno w przypadku montażu nowego sprzętu, jak i wymiany np. starej umywalki na nową.

Montaż umywalki lub WC – co będzie potrzebne 

Do zamocowania umywalki, miski ustępowej, czy bidetu potrzebna będzie wiertarka oraz gotowy zestaw, przeznaczony do montażu danego sprzętu. Takie zestawy montażowe można bez problemu kupić w marketach budowlanych. Najczęściej zawierają dyble, wkręty, nakrętki, podkładki, a także ozdobne zaślepki, czyli wszystko, co jest potrzebne do zamocowania umywalki czy sedesu. Nie musimy więc sobie zawracać głowy kompletowaniem wkrętów itp. elementów. Trzeba tylko wybrać zestaw do odpowiedniej umywalki, sedesu lub bidetu.

Do zamocowania ceramiki łazienkowej przyda się także: miarka, poziomnica, ołówek lub mazak. Warto się również zaopatrzyć w taśmę malarską.

Mocujemy umywalkę do ściany

Montaż umywalki zaczynamy od określenia miejsca, w których zostaną zamocowane kołki rozporowe lub śruby. Zależą one od umiejscowienia otworów montażowych w umywalce. Do zaznaczenia miejsc przyda się ołówek (albo mazak), a do skorygowania ich położenia – poziomica.

Kiedy już wiemy gdzie mają się znaleźć, zaczynamy wiercić otwory. Jeśli ściana jest wyłożona kafelkami, warto najpierw punktakiem delikatnie wybić w nich niewielkie otwory. Dzięki temu wiertło nie będzie się ślizgać po powierzchni płytki. Do wiercenia w kafelkach przyda się wiertło widiowe lub do szkła.

Kiedy otwory są gotowe, umieszczamy w nich kołki rozporowe, a następnie – zakłada umywalkę i dokręca wkręty. Pamiętajmy tylko, że kołki muszą być zakotwione w samej ścianie, a nie w płytkach, czy tynku. Mocowanie będzie w pełni wytrzymałe, gdy wkręt przejdzie przez kołek i będzie wystawał z jego końcówki na 1 średnicę, oraz kiedy cały kołek rozporowy rozeprze się w podłożu. Wybierając zestaw montażowy, zwróćmy uwagę, czy kołki są przeznaczone do jakiegoś konkretnego rodzaju podłoża (cegła, beton itp.), czy też są uniwersalne, które można stosować do różnych materiałów budowlanych. Kołki uniwersalne sprawdzą się także w przypadku pustych przestrzeniami, np. płytą gipsowo-kartonową.

Jeśli umywalka jest ciężka, albo ściana jest wykonana z cegły dziurawki lub pustaków, mocowanie warto wzmocnić, stosując zaprawę iniekcyjną.
Ostatnie etapy mocowania umywalki to nałożenie nylonowych nakrętek oraz ozdobnych zaślepek.

Mocujemy sedes wolno stojący

Sedes wolno stojący musi być zamocowany do podłogi. W jego podstawie znajdują się otwory montażowe na kołki rozporowe. Zanim zaczniemy montaż, musimy dopasować WC do przyłącza kanalizacyjnego i zaznaczyć położenie otworów na kołki. W przypadku wiercenia w posadzce, konieczne będzie włączenie w wiertarce funkcji udaru. W miejscu, w którym ma powstać otwór, warto przykleić do płytki taśmę malarską. Dzięki temu wiertło nie będzie się ślizgać i nie uszkodzimy powierzchni płytki.

Kiedy otwory są gotowe, osadzamy w nich w nich kołki rozporowe, ustawiamy sedes i przykręcamy śruby (żeby przykręcić je do końca nakładamy na nie nakrętki i dokręcamy kluczem płaskim). Na koniec zamieniamy nakrętkę montażową na dekoracyjną zaślepkę, dzięki której elementy mocowania nie będą widoczne.

Wybierając zestaw do montażu WC, zwróćmy uwagę, do jakiego podłoża jest przeznaczony. Warianty podstawowe nadają się do betonu i cegły, ale można zaopatrzyć się też w taki, który stosuje się do kamienia, płyty wiórowej, czy pustaków betonowych.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl