Prysznic otwarty na łazienkę - walk in shower

Magdalena Kolwaga
Wybierając miejsce na otwarty prysznic warto umieścić go w rogu łazienki.
Wybierając miejsce na otwarty prysznic warto umieścić go w rogu łazienki. midascode (Pixabay.com)
Kiedy myślimy o prysznicu pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy wielu z nas, jest kabina prysznicowa: półokrągła, prostokątna, szklana lub z tworzywa sztucznego. Jednak coraz popularniejszym trendem są otwarte prysznice pozbawione tej osłony.

Taki prysznic ma na celu przede wszystkim oszczędność przestrzeni. Może być zabudowany jedną ścianką lub pół-ścianką, może też być w ogóle niczym nie osłonięty. Jedno jest pewne – na pewno nie posiada żadnych drzwi, inną nazwą bowiem dla takiego prysznica jest „_walk in shower_”.

Jak w każdym innym przypadku otwarty prysznic ma swoje wady i zalety. Do korzyści należy na pewno oszczędność przestrzeni: nie zabudowujemy łazienki dużą kabiną, nie ograniczamy miejsca w często i tak niewielkiej przestrzeni. Często też łatwiej dopasować taki prysznic do designu całego pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie wnosi też odrobinę luksusu, przywodzi myśl o własnym, małym SPA.

Aranżacja łazienki z wanną i prysznicem. Prysznic jest otwarty na łazienkę.
Aranżacja łazienki z wanną i prysznicem. Prysznic jest otwarty na łazienkę.

Jednak są też pewne minusy tego rozwiązania. Taki wybór

Pomysł na aranżację łazienki z prysznicem.
Pomysł na aranżację łazienki z prysznicem.

na pewno ogranicza prywatność i ciężko będzie wtedy korzystać z łazienki więcej niż jednej osobie. Ważną kwestią jest też rozprysk wody – w przypadku otwartego prysznica musimy zadbać o taką konstrukcję, która zapobiegnie rozpryskiwaniu i uciekaniu wody. Innym minusem może być chłód, który może dokuczać przy braku jakiejkolwiek osłony. Dlatego przed podjęciem decyzji należy się dobrze zastanowić, czy jest to projekt dla nas.

Jednak jeśli już zdecydujemy się na taki wybór trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze wybierając miejsce na otwarty prysznic warto umieścić go w rogu łazienki. To dodatkowa oszczędność przestrzeni, która na dodatek pozwoli na większą kontrolę nad uciekającą wodą. Wykorzysta też dwie ściany, które nieco uchronią przed ewentualnym chłodem. Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego panelu prysznicowego, czyli takiego, który będzie miał kontrolę strumienia. Dobrze też wybrać taki, który pozwoli wodzie spływać prosto na podłogę, nie zaś kierował strumienie także na boki.
Inną ważną sprawą jest dobrze dobrana posadzka. Musimy pamiętać o wyborze możliwie najmniej śliskiej powierzchni – unikniemy w ten sposób ryzyka poślizgnięcia się na mokrej podłodze.

Warto także zastanowić się nad postawieniem niewielkiej półścianki – będzie ona nie tylko dobrym miejscem na akcesoria kąpielowe, ale także zapobiegnie rozpryskom wody po łazience.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl