Rodzaje baterii umywalkowych, czyli jak wygodnie myć ręce

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dobrze dobrana bateria umywalkowa to wygodne mycie rąk. A czyste ręce to mniejsze ryzyko chorób i zatruć pokarmowych.
Dobrze dobrana bateria umywalkowa to wygodne mycie rąk. A czyste ręce to mniejsze ryzyko chorób i zatruć pokarmowych. Ferro
Mycie rąk to podstawa codziennej higieny, jednak aby robić to wygodnie, potrzebna jest odpowiednia bateria umywalkowa. Do wyboru mamy kilka rodzajów baterii, a dobranie odpowiedniej zależy od kilku czynników. Poznajcie rodzaje baterii umywalkowych.

Mycie rąk – ważne dla zdrowia

Zgodnie z badaniami, aż 70% zatruć pokarmowych jest powodowanych przez bakterie przenoszone na brudnych rękach. Aby uniknąć tego zagrożenia, konieczne jest nie tylko systematyczne dbanie o higienę, ale i dobór odpowiedniego wyposażenia łazienki. Podpowiadamy, jaka bateria umywalkowa pozwoli na wygodne i higieniczne mycie rąk.

Ta niby błaha czynność ma wielkie znaczenie dla naszego zdrowia. Okazuje się, że na brudnych dłoniach możemy przenosić nawet od 40 tysięcy do 5 milionów drobnoustrojów. Wiele z nich może powodować groźne dla organizmu choroby układu pokarmowego. Aby zmniejszyć ryzyko z nimi związane, wystarczy systematycznie myć ręce, używając mydła.
By dbanie o higienę było komfortowe, warto wybrać odpowiedni model baterii umywalkowej. Jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze?

Baterie umywalkowe jednouchwytowe

Oszczędność wody i miejsca zapewniają baterie umywalkowe stojące. Dzięki możliwości regulacji temperatury i intensywności strumienia tylko jednym uchwytem, można szybko i łatwo ustawić odpowiednie parametry wody. Ponieważ baterie jednouchwytowe stojące nie zajmują dużo miejsca, są dobrym rozwiązaniem do małych łazienek.

Ponadto do wyboru mamy dość zróżnicowane formy baterii. Baterie jednouchwytowe mogą mieć wydłużony korpus, dostosowany do umywalek nablatowych. Baterie z obrotową wylewką to rozwiązanie polecane do większych umywalek. Z kolei typowe baterie o kompaktowych rozmiarach sprawdzą się przy umywalkach mniejszych.Pamiętajmy, że dostosowanie baterii do wielkości strefy umywalkowej jest ważne.

Baterie umywalkowe dwuuchwytowe

W bateriach dwuuchwytowych do odpowiedniego wyregulowania wody najczęściej musimy użyć dwóch kurków. Dlatego tego rodzaju armatura jest uznawana za mniej ekonomiczną niż modele jednouchwytowe. Jednak ze względu na swoją konstrukcję baterie dwuuchwytowe są chętnie stosowana we wnętrzach o klasycznym wystroju. Uchwyty, dzięki wyszukanej formie, mogą pełnić rolę dyskretnej ozdoby.

Baterie bezdotykowe

Baterie bezdotykowe są zwykle kojarzone z przestrzeniami publicznymi, jednak doskonale sprawdzają się również w domowych łazienkach. W bateriach bezdotykowych strumień wody jest uruchamiany poprzez zbliżenie dłoni do fotokomórki, umieszczonej w korpusie baterii. Jakie zalety i wady mają takie baterie wyjaśnia Piotr Kolanowski, product manager Ferro S.A.

– Baterie bezdotykowe są mało popularne w łazienkach indywidualnych. Ich zaletą jest to, że nie musimy zwracać uwagi na odkręcanie i zakręcanie wody, czy to podczas mycia rąk czy zębów. Bateria bowiem robi to za nas sama, co daje jeszcze większe oszczędności niż w przypadku tradycyjnych baterii oszczędnościowych. Jednak baterie bezdotykowe mają też pewne wady - największą  jest wysoka cena zakupu. W przypadku miejsc publicznych, gdzie z baterii korzysta kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset osób dziennie, koszt zakupu takiej baterii szybko się zwróci. W przypadku gospodarstwa domowego, ten czas zwrotu znaczenie się wydłuży. Drugą wadą jest prosta stylistyka takich baterii. Nie mamy tu dużego wyboru. W bateriach bezdotykowych to funkcjonalność, oszczędność oraz odporność na uszkodzenia przeważa nad designem.

Ze względu na łatwość obsługi, baterie  bezdotykowe polecane są do łazienek, z których korzystają osoby mające trudność z użytkowaniem tradycyjnych uchwytów, np. dzieci czy osoby starsze.

Baterie umywalkowe stojące i ścienne

Do wyboru mamy też baterie umywalkowe ścienne lub stojące. Ten podział nie wiąże się z samą obsługą baterii, ale miejscem jej montażu - w ścianie lub na powierzchni umywalki (lub blatu). Ich wybór jest w pewnym stopniu zależny od typu istniejącej instalacji wodnej.

Obie wersje mogą być są dostępne zarówno jako jedno- lub dwuuchwytowe. Obecnie bardziej popularne są baterie stojące i to pod nie są przygotowywane instalacje w domach i mieszkaniach. Taka instalacja i bateria daje pewną swobodę manewru, jeśli chodzi o umiejscowienie umywalki i jej wysokość.

Baterie umywalkowe do zadań specjalnych

W przypadku osób, które mają problemy z obsługą tradycyjnych kurków, a nawet typowych baterii jednouchwytowych, dobrze sprawdzą się baterie specjalne, wyposażone w wyprofilowane, wąskie uchwyty. Są one dłuższe niż w zwykłych bateriach i ułatwiają obsługę baterii i sterowanie strumieniem wody, np. osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Przy okazji, taka konstrukcja ogranicza kontakt z powierzchnią baterii, minimalizując w ten sposób przenoszenie drobnoustrojów na dłoniach. Dość powiedzieć, że baterie o tej formie są stosowane m.in. w gabinetach lekarskich i chirurgicznych.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając baterię umywalkową

Bez względu na typ baterii, poza wyglądem, zwróćmy uwagę na to, czy bateria jest wyposażona w perlator. To niewielkie akcesorium, montowane na końcu wylewki. Wyglądem przypomina sitko, a jego zadaniem jest napowietrzenie strumienia wody. Dzięki temu zużywa się mniej wody, bez szkody dla komfortu i skuteczności mycia rąk.

Ważnym elementem jest też głowica ceramiczna, gwarantujące trwałość baterii, płynną regulację strumienia wody oraz szczelność.

Zwróćmy też uwagę na wielkość baterii, a szczególnie długość wylewki. Jeśli będzie ona zbyt krótka, nie będziemy mogli wygodnie podsunąć rąk pod strumień wody. Przy za długiej – woda będzie chlapać na podłogę i użytkownika.

Baterie umywalkowe najczęściej mają nieruchomą wylewkę. To się jednak zmienia. – Baterie z ruchomą wylewką robią się coraz bardziej popularne. Ale w zasadzie dotyczy to tanich serii baterii, gdzie podobnie jak w przypadku baterii bezdotykowych, stylistyka nie odgrywa znaczącej roli, choć z całkiem innego powodu. Tutaj wyznacznikiem jest cena. W droższych seriach baterii, gdzie poza funkcjonalnością wymaga się atrakcyjnego designu, raczej nie znajdziemy baterii z ruchomą wylewką. Wyjątkiem jest seria Fiesta, gdzie bateria z ruchomym wylotem jest może nawet bardziej atrakcyjna od zwykłej umywalkowej – wyjaśnia ekspert firmy Ferro S.A.

Baterie fryzjerskie lub z natryskiem bidetta

Pomysłowym rozwiązaniem są baterie tak zwane fryzjerskie lub modele z natryskiem typu bidetta. Baterie fryzjerskie mają wylewkę w formie wyciąganego natrysku. Elastyczny wąż o długości ok. 15 cm, ułatwia mycie włosów czy napełnienie dużego wiadra.

Bateria umywalkowa z natryskiem typu bidetta to z kolei ciekawa alternatywa dla tradycyjnego bidetu. W tego typu baterii natrysk montowany jest osobno, jako uzupełnienie wylewki. Taka konstrukcja pozwala zarówno na wygodne umycie rąk, wyczyszczenie butów czy wykąpanie domowych zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl