Podwieszana miska WC - co warto wiedzieć przed zakupem?

Materiał promocyjny
W projektach nowoczesnych łazienek podwieszane WC staje się standardem. Miski wiszące na stelażach podtynkowych to nowoczesne, wygodne, praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Jak wybrać podwieszaną miskę? Co warto wiedzieć przed zakupem, by najlepiej dopasować ceramikę do swoich potrzeb? Podpowiadamy.

Miski WC wiszące – obowiązkowy element wyposażenia nowoczesnej łazienki

Klasyczne stojące kompakty są coraz częściej zastępowane przez podwieszane miski. I nie chodzi tylko o to, że zajmują mniej miejsca. To wygodne rozwiązanie, które pozwala ukryć wszystkie elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej pod zabudowanym stelażem podtynkowym. Na zewnątrz widzimy tylko zgrabną miskę i przycisk do spłukiwania.

Stelaż obudowany płytkami lub panelami stanowi minimalistyczne wykończenie strefy WC. Wizualnie daje poczucie uporządkowania i pozwala zgrabnie zaaranżować przestrzeń. Nad stelażem powstaje funkcjonalna półka na kosmetyki. Alternatywnie, jeśli szukamy dodatkowej, niemal niewidocznej przestrzeni do przechowywania, możemy przedłużyć zabudowę stelaża i stworzyć zwartą ściankę ukrywającą pojemną przestrzeń na niezbędne przedmioty.
 

Miski wc wiszące – elegancja i praktyka

Zabudowa wszystkich przyłączy i spłuczki w stelażu podtynkowym ma też wiele praktycznych walorów. W miejscach styku tradycyjnej miski WC z posadzką i ścianą, w zakamarkach elementów instalacji, na powierzchni spłuczki – tam wszędzie gromadzą się zanieczyszczenia, do których zazwyczaj trudno dotrzeć. Schowanie pod zabudową całkowicie eliminuje ten problem. Utrzymanie toalety w czystości staje się proste i łatwe. Pozostaje jedynie czyszczenie ceramicznej powierzchni podwieszanej muszli klozetowej. Jak pokazuje praktyka, to ogromna oszczędność czasu i energii w porównaniu z tradycyjnymi stojącymi kompaktami.

Co więcej, wisząca miska ułatwia też dostęp do całej posadzki w strefie WC. To newralgiczny punkt pod katem utrzymania wysokiej higieny w toalecie. A dzięki zawieszeniu miski na stelażu, z łatwością możemy odkurzyć i umyć podłogę pod muszlą.

Podwieszana miska WC - co warto wiedzieć przed zakupem?
KOŁO

 

Sedes podwieszany – do małych czy dużych łazienek?

Wiszące elementy wyposażenia dobrze pasują zarówno do dużych wnętrz, jak i do łazienek o niewielkim metrażu. W dużych wnętrzach pozwalają na minimalistyczną i elegancką aranżację. Jednak szczególnie polecane są do małych pomieszczeń, gdzie nie tylko świetnie prezentują się wizualnie, ale też generują sporą oszczędność miejsca.

Wielu czołowych producentów wyposażenia proponuje linie produktowe zaprojektowane specjalnie na potrzeby małych łazienek. Miska wisząca WC KOŁO w wersji SLIM jest odpowiedzią na potrzeby i możliwości małych wnętrz. Płytki stelaż z pełnowymiarową spłuczką, a do tego krótsza miska WC pozwalają na ergonomiczną i komfortową aranżację nawet w łazienkach i toaletach o niewielkim metrażu. 

W dużych łazienkach wiszącym miskom zazwyczaj towarzyszą bidety, których stelaże podtynkowe wspólnie zabudowuje się, tworząc spójną i wizualnie nieangażującą strefę WC. Jej wykończenie staje się ważnym elementem dekoracyjnym w całym wnętrzu.
 

WC podwieszane – rodzaje zabudowy

Planując montaż podwieszanej miski WC, w pierwszej kolejności trzeba dobrać do niej odpowiedni stelaż podtynkowy. Na rynku dostępne są modele o różnych wymiarach. Do wyboru mamy dwa podstawowe typy stelaży – do zabudowy lekkiej lub ciężkiej (mokrej).

Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od nośności ściany oraz sposobu, w jaki planujemy go zaaranżować w łazience. Do ścian murowanych, masywnych, w przypadku gdy planujemy wmontować stelaż w ścianę, używa się stelaży do zabudowy ciężkiej. Częściej jednak wybierana jest opcja stelaża do lekkiej zabudowy, który mocuje się do ściany i/lub posadzki. Metalowa rama stanowi konstrukcję nośną stelaża, wystarczy są następnie zabudować płytami kartonowo-gipsowymi, by otrzymać gotową powierzchnię do ułożenia płytek lub zamocowania panelu obudowy.
 

Muszla klozetowa podwieszana – z kołnierzem czy bez?

Miski WC obecnie dostępne są na rynku w dwóch podstawowych rodzajach: tradycyjne i bezkołnierzowe (np. Rimfree). Te drugie to swoista rewolucja w konstrukcji miski ustępowej, która pozbawiona jest wewnętrznego zawiniętego rantu ceramiki. Wyeliminowano w niej wszystkie trudnodostępne zakamarki pod kołnierzem, w których zazwyczaj gromadzą się zanieczyszczenia i osad.

Co więcej, specjalna konstrukcja miski bez kołnierza pozwala na efektywne spłukiwanie toalety i utrzymanie jej w czystości za pomocą mniejszej objętości wody (niż w tradycyjnych modelach z kołnierzem). Przy braku kołnierza woda spływa obiegowo, zamiast rozpryskiwać się. Przy obwodowym spłukiwaniu woda nie chlapie, więc nie roznosi drobnoustrojów, które normalnie wzbijają się w powietrze wraz z kroplami.

Łatwiejsze utrzymanie wysokiej higieny strefy WC i realna oszczędność zużycia wody to jedne z kluczowych argumentów, które przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Nowoczesne miski WC bezkołnierzowe to też zazwyczaj modele estetyczne, o wyróżniającym się nowoczesnym designie.

Podwieszana miska WC - co warto wiedzieć przed zakupem?
KOŁO

Jak wybrać miskę na stelażu – kilka praktycznych wskazówek

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając miskę WC wiszącą? Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • Dopasowanie miski do stelaża – nie wszystkie modele ceramiki i stelaży są kompatybilne ze sobą. Specjaliści zdecydowanie zalecają wybór stelaża i miski WC od tego samego producenta, najlepiej z jednej linii produktowej. Sprawdźmy rozstaw mocowań i rodzaj odpływu. Pełne dopasowanie pozwala na długie i bezawaryjne użytkowanie.
  • Dopasowanie deski WC – podobnie jak w przypadku stelaża, różne deski pasują do różnych misek. Weźmy pod uwagę przede wszystkim wymiary (długość, szerokość) deski, kształt i obrys otworu. Deski sedesowe zazwyczaj występują w wersji „zwykłej” i wolnoopadającej. Ta druga opcja pozwala na ciche zamykanie muszli, co jest ważne szczególnie podczas korzystania z toalety w nocy. Mechanizm wolnego opadania chroni też deskę przed powstawaniem mikrouszkodzeń wynikających z gwałtownego opadania na ceramikę.
  • Przycisk spłukujący do miski WC – dostępny w zestawie ze stelażem lub do dobrania osobno. Jego wybór jest szczególnie ważny pod kątem oszczędności zużycia wody. Dostępne na rynku są dwa podstawowe rodzaje przycisków: jedno – i dwufunkcyjne. Pierwszy pozwala na spłukiwanie muszli jedną objętością wody, a drugi – dwiema różnymi w zależności od potrzeb (np. 3/6 litrów, 2/4 litry). Zazwyczaj już pierwsza opcja jest wystarczająca do efektywnego spłukania toalety, a patrząc realnie – generuje sporo mniejsze zużycie wody.
  • Wewnętrzna powierzchnia miski – na rynku dostępne są modele, których powierzchnia ceramiki pokryta jest specjalną super gładką powłoką (np. Reflex), która ułatwia spływanie wody z zanieczyszczeniami. W rezultacie na powierzchni miski w mniejszym stopniu osadza się brud, zacieki i osady. Co więcej, wystarczy miękka gąbka z łagodnym detergentem, by przywrócić idealną czystość ceramiki. To ogromne ułatwienie podczas sprzątania.
  • Zewnętrza bryła muszli WC – wybierając model ceramiki, zwróćmy uwagę na kształt jego zewnętrznej bryły. Ma to bowiem nie tylko wizualne znaczenie pod kątem dopasowania do stylistyki wnętrza. Jest ważne ze względu na czyszczenie zewnętrznej powierzchni miski, szczególnie w małych toaletach i łazienkach o niewielkich rozmiarach. Dotarcie do każdego zakamarka może być utrudnione, dlatego lepiej skłaniać się ku owalnym miskom z krytym montażem. Kilkoma ruchami jesteśmy w stanie umyć całą zewnętrzną bryłę miski, bez problemu doczyszczenia problematycznych i trudnodostępnych miejsc.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl