Jeśli chcecie mieć łazienkę, która będzie zawsze modna i piękna, warto pomyśleć o wystroju inspirowanym naturą. Takie wnętrza są ponadczasowe, a ponadto sprzyjają relaksowi, pozwalają się wyciszyć i wypocząć. W dodatku Wasza łazienka wcale nie musi być wielkim salonem kąpielowym, bo naturalne surowce i motywy inspirowane przyrodą świetnie sprawdzają się także w małych łazienkach. Jak urządzić łazienkę inspirowaną naturą? Podpowiadamy.
**Polecamy też:
Jak urządzić łazienkę zgodną z hygge - duńską filozofią szczęścia**
Naturalne materiały w łazience
Jeżeli chcemy nadać łazience wygląd inspirowany naturą, warto postawić na naturalne materiały, takie jak kamień i drewno. Kamienny blat pod umywalkę, czy płytki podłogowe lub ścienne będą wyglądać bardzo stylowo. Pięknie prezentują się także umywalki wykonane z kamienia. Do zalet kamienia należy to, że jest odporny na wodę, do wad – wysoka cena oraz duża masa (jest ciężki).
Drewno, w przeciwieństwie do kamienia, wymaga w łazience specjalnego potraktowania, ale łatwiej wprowadzić drewniane elementy. Drewniane ramy lustra, deska sedesowa, czy akcesoria z bambusa nie przysporzą problemów, nie są drogie i można je mieć w każdej łazience.
Więcej troski będzie wymagał drewniany blat pod umywalkę, meble, czy drewniana podłoga. Do takich zastosowań nadają się tylko niektóre gatunki drewna, a w dodatku musi być ono dobrze zaimpregnowane. Z rodzimych gatunków drewna do łazienki możemy się zdecydować na dąb, modrzew, buk oraz klon. Dobrze sprawdza się drewno egzotyczne, które ze względu na dużą zawartość naturalnych olejków, jest bardziej odporne na wodę. Tu mamy do wyboru: iroko, doussie, merbau, a przede wszystkim – tek.
Alternatywą dla kamienia i drewna są płytki ceramiczne imitujące te materiały. To rozwiązanie tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. A ponieważ ceramika to wypalona glina – jak najbardziej jest naturalnym materiałem.
Naturalne kolory w łazience
W łazience inspirowanej naturą powinny dominować kolory ziemi, takie jak brązy, szarości, biel oraz zieleń. Jeśli zdecydujemy się na drewno i kamień (lub takie płytki ceramiczne), to kwestię kolorystyki będziemy mieli w dużej mierze „załatwioną”. Trzeba tylko zadbać o dodatki. Wybierzmy więc dozowniki na mydło i tym podobne akcesoria również wykonane z naturalnych materiałów (ceramika, drewno, bambus), w stonowanych kolorach. Jeśli chcemy trochę ożywić aranżację – kupmy kolorowe ręczniki i dywaniki, np. w kolorze jasnej, żywej zieleni.
Pamiętajmy też o żywej zieleni, czyli roślinach doniczkowych. Jest kilka takich, które poradzą sobie w łazienkowych warunkach, a jeśli łazienka ma okno – będą wręcz zachwycone. W łazience możemy mieć np. skrzydłokwiat, bromelię, paproć, bluszcz, fikus, bambus, czy papirus, a także storczyki. Jeśli w łazience nie ma okna, to warto mieć co najmniej dwie rośliny, które na zmianę będą spędzać jakiś czas w łazience oraz w pokoju.
Można się również zdecydować na modną dekorację ściany ze specjalnie stabilizowanego mchu.
Wzory z natury w wystroju łazienki
Naturalny wystrój łazienki pokreślą wzory i motywy zaczerpnięte z natury. Możemy je wprowadzić np. jako dekory płytek ceramiczny. Ale rozejrzymy się też za ręcznikami lub innymi dodatkami z motywami roślinnymi. Ciekawym pomysłem są np. kabiny prysznicowe o wzorach grawerowanych laserowo. Wyglądają subtelnie i nowocześnie, a wybrany wzór może nawiązywać do świata przyrody.
Natura nie tylko w dekoracji
Urządzając łazienkę inspirowaną naturą pomyślmy też o rozwiązaniach, które przyrodzie naprawdę sprzyjają. Należą do nich wszelkie systemy oszczędzające wodę. Czy to spłuczki, pozwalające regulować ilość wody, użytej do spłukiwania, czy to baterie oszczędzające wodę. Warto też zamontować perlatory – czyli akcesoria montowane na wylewce baterii lub słuchawce prysznicowej, które napowietrzają strumień wody, zwiększając jego objętość i zmniejszając zużycie wody (są także baterie i słuchawki wyposażone w perlatory już fabrycznie).
Pamiętajmy także o oświetleniu ledowym, które nie dość, że daje ciekawe możliwości aranżacyjne, to zapewnia również mniejsze zużycie prądu. Wszystkie te rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu wody i energii są także korzystne dla naszych portfeli.