Drewno w łazience w praktyce – czy to dobry pomysł i na co zwrócić uwagę

Wojciech Lechowski
Dobrze zaimpregnowane drewno świetnie się sprawdza w aranżacji łazienki. Nie dość, że wygląda elegancko, to dodatkowo jest funkcjonalne.
Dobrze zaimpregnowane drewno świetnie się sprawdza w aranżacji łazienki. Nie dość, że wygląda elegancko, to dodatkowo jest funkcjonalne. jamesdemers (pixabay.com)
Czy drewno w łazience to dobry pomysł? Piszemy, jak wprowadzić drewniane elementy do do łazienki, żeby były trwałe i funkcjonalne.

Drewno kontra warunki w łazience

Drewno w łazience prezentuje się pięknie i ociepla charakter tego wnętrza. Jednak wiele osób obawia się jego zastosowania ze względu na wysoką wilgotność powietrza i częste zmiany temperatury. Obawy te są w pewnym sensie uzasadnione, bo drewno do łazienki wymaga odpowiedniego doboru pod względem gatunku i właściwego zabezpieczenia. Wtedy drewniane elementy, oprócz walorów wizualnych, staną się również funkcjonalne.

Wprawdzie łazienka jest miejscem, w którym panuje specyficzny mikroklimat, ale należy pamiętać, że drewno potrafi zachować odporność na działanie jeszcze gorszych warunków. Wykonuje się z niego przecież elementy wyposażenia ogrodów, stosuje na elewacjach, a nawet buduje statki. Zatem kontakt z wodą i wilgocią nie jest siłą degradującą dla tego materiału.

Jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno szybko traci swoje właściwości, zaczyna gnić i wreszcie ulega całkowitemu zniszczeniu. Podobnie zachowają się niezabezpieczone elementy drewniane w łazience. Po pewnym czasie tracą nie tylko swój urok, ale również użyteczność. Stąd tak ważne jest zachowanie pewnych zasad podczas aranżacji tego wnętrza z udziałem drewna.

Drewno w łazience – na co zwrócić uwagę i jakie gatunki drewna nadają się do łazienki

Wybierając drewno do łazienki, w pierwszej kolejności kierujemy się jego walorami estetycznymi. Nie ma tym niczego dziwnego, bo przecież zadaniem surowca jest m.in. uatrakcyjnienie monotonnej dotąd przestrzeni. Jednak obok względów wizualnych, należy też wziąć pod uwagę aspekty praktyczne.

Bardzo ważny jest w tym przypadku współczynnik skurczu drewna, który powinien być jak najniższy. O wartościach tego parametru powinien poinformować nas sprzedawca. Skurcz drewna podawany jest procentowo. Im jest niższy, tym drewno jest bardziej odporne na wyginanie i odkształcenia, czyli tzw. wypaczanie.

Odpowiednie właściwości do zastosowania w łazience mają gatunki drzew egzotycznych. Jest to drewno twarde i wytrzymałe na działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur. Do takich gatunków należy np.: iroko i merbau (o współczynniku skurczu 9%), teak (współczynnik skurczu 9,1%) czy jatoba (współczynnik skurczu 11,7%). Drewno egotyczne należy kleić na kleje poliuretanowe jedno- lub dwuskładnikowe.

Problem jednak w tym, że drewno egzotyczne wciąż jest stosunkowo drogie jak na polskie warunki. Stąd też sięga się również po najtwardsze drewno krajowe (np. dąb, modrzew, jesion, wiąz). Jest ono tańszy, ale też i mniej odporny niż egzotyczne. Ponadto bezwzględnie wymaga zabezpieczenia.

Jakiego drewna nie stosować w łazienkach

Stosowanie popularnej sosny, świerku czy wierzby w łazience jest zdecydowanie odradzane. Gatunki te nie nadają się do tego wnętrza, ponieważ nie radzą sobie ze specyficznym mikroklimatem i szybko ulegają degradacji.

Zabezpieczenie drewna do łazienki - olej, lakier czy wosk?

Wilgoć i okresowe wzrosty temperatury to warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Stąd też drewno, które planujemy zastosować w łazience trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Służą do tego specjalne impregnaty. Najlepiej jest wybierać te, które powstały na bazie naturalnych olejów. Tworzą one bowiem powłokę ochronną, która zapobiega wnikaniu wody w strukturę drewna i jednocześnie pozwala na swobodne „oddychanie” przez ten materiał.

Dostępne na runku oleje do drewna świetnie nadają się do zabezpieczania drewnianych podłóg oraz ścian. Specjaliści w sposób szczególny polecają olejowanie na gorąco, które gwarantuje głębsze wniknięcie preparatu ochronnego w surowiec (na około 5 mm).

Drewnianą podłogę w łazience można również polakierować, ale nie jest to najlepsza metoda na jej zabezpieczenie przed działaniem wilgoci. Lakier chroni bowiem drewno jedynie z zewnątrz, a ponadto z czasem ściera się i tym samym traci skuteczność.

Najwięcej uwagi w kwestii zabezpieczenia wymagają oczywiście powierzchnie narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Elementy z drewna w postaci blatów, umywalek czy podestów prysznicowych należy zawoskować. Olej nie sprawdzi się w ich przypadku, gdyż zostanie szybko usunięty przez wodę.

Drewniane elementy powinno się olejować co kilka miesięcy.
Drewniane elementy powinno się olejować co kilka miesięcy. amigos3d (pixabay.com)

Jak dbać o drewno w łazience?

Drewniane elementy w łazience wymagają od użytkownika dbałości bieżącej. Bardzo ważne jest, aby po każdorazowym zalaniu czy zachlapaniu ich wodą, wycierać powierzchnię do sucha.

Do czyszczenia natomiast należy stosować wyłącznie środki o właściwym przeznaczeniu (np. do drewna olejowanego). Poprawnie nałożone powłoki ochronne to takie, przy których uwzględniono wszelkiego rodzaju szczeliny i zakamarki. Preparat zabezpieczający powinien dokładnie wniknąć w miejsca cięć desek oraz w punkty połączeń drewnianych detali.

Pamiętaj o konserwacji drewna w łazience

Teoretycznie konserwację drewna przeprowadza się raz na kilka lat. W praktyce jednak (szczególnie w łazienkach) olejowanie należy ponawiać co kilka miesięcy (np. dwa razy w roku). Zapobiegnie to znaczącym ubytkom oleju i da gwarancję na to, że surowiec nie ulegnie zniszczeniu i zachowa właściwe dla niego piękno na długie lata.

Konieczność częstej konserwacji drewna w łazience to właśnie najistotniejsza jego wada z punktu widzenia praktyczności użytkowania. Jednak w przeważającej części przypadków mimo wszystko górę biorą walory estetyczne.

Drewniane blaty, drewniana podłoga i ściany, drewniane meble, czyli łazienka w drewnie

Podłoga to najbardziej oczywiste miejsce do zastosowania drewna w łazience. Poprawnie zabezpieczona daje poczucie ciepła i sprawia przyjemność przy kontakcie ze stopami. Taka harmonia materiału wykończeniowego z ludzkimi potrzebami jest w łazienkach szczególnie pożądana. Jest to bowiem przestrzeń przeznaczona nie tylko do realizowania codziennych czynności higienicznych, ale także oaza relaksu, regeneracji sił i wyciszenia.

Jednak drewno w łazience to nie tylko sama podłoga. Z surowca tego wykonuje się bowiem także okładziny ścienne i sufitowe oraz robi meble, urządzenia sanitarne i wszelkiego rodzaju detale dekoracyjne. Bardzo popularne są drewniane blaty, półki, obudowy wanien, a coraz częściej także umywalki oraz same wanny.

Naturalne drewno ma niepodważalną zaletę polegającą na tym, że doskonale komponuje się niemal z każdym innym materiałem wykończeniowym. Świetnie współgra z kamieniem, betonem oraz tradycyjną ceramiką czy terakotą, co pozwala na tworzenie oryginalnych aranżacji i praktyczne użytkowanie łazienkowych wnętrz.

Jeśli mamy obawę przed zastosowaniem drewna w miejscach, w których będzie ono w sposób oczywisty narażone na bezpośredni kontakt z wodą, zawsze możemy wprowadzić ten surowiec do łazienki w inny sposób. Efekt ocieplenia i sprzyjającej relaksowi atmosfery uzyskamy chociażby poprzez obecność drewnianych mebli, obramowań luster czy niepowtarzalnych drewnianych dekoracji. Elementy te z pewnością nie sprawią problemów użytkowych, a wpłyną bardzo pozytywnie na charakter wnętrza.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl