Jaką baterię wybrać – ścienną, czy stojącą
Wybierając baterie musimy uwzględnić typ domowej instalacji. Jeśli wyprowadzenie wody znajduje się powyżej przyborów sanitarnych (wanny, umywalki) należy wybrać baterie ścienne. Natomiast jeśli poniżej – wtedy bezpośrednio na wannie, umywalce, czy blacie, montujemy baterie stojące.
Do mocowania baterii stojących wannowych – w zależności od modelu baterii – należy przygotować: jeden, dwa lub pięć otworów montażowych. Modele stojące montowane na umywalkach, bidetach lub blatach, wymagają otworu montażowego o średnicy 35 mm (wybierając umywalkę warto też zwrócić uwagę na to, czy ma ona otwór montażowy).
Jak zamontować baterię stojącą
Baterie stojące montujemy bezpośrednio do powierzchni umywalki, wanny itp.
– Po rozpakowaniu i sprawdzeniu kompletacji baterii, zgodnie z instrukcją, do jej dolnej części wkręcamy jeden lub dwa wkręty mocujące oraz wężyki przyłączeniowe. Całość umieszczamy w otworze i po założeniu od spodu podkładek: gumowej i metalowej, dokręcamy baterię nakrętką tulejkową _– tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Często do zestawu armatury dołączana jest chromowana podkładka. Ma ona zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną.
– _Podkładkę umieszcza się na powierzchni umywalki lub wanny nad otworem montażowym jeszcze przed włożeniem przyłączy elastycznych. W ten sposób zabezpieczymy baterię oraz zakrywamy widoczny otwór, jeśli okaże się on zbyt szeroki – dodaje ekspert. Ostatnim etapem montażu baterii stojącej jest podłączenie wężyków do instalacji wodnej.
W przypadku baterii dwu- lub wielootworowej, montaż rozpoczynamy od przykręcenia do spodu korpusu baterii przyłączy prostych i włożenia ich w otwór montażowy. Następnie mocujemy je za pomocą nakrętek. Kolejnym krokiem jest ustabilizowanie armatury i zabezpieczenie jej uszczelkami. Ostatni etap montażu baterii polega na połączeniu przyłączy prostych z instalacją wodną.
Jak zamontować baterię ścienną
Baterie ścienne podłącza się bezpośrednio do końcówek rur z ciepłą i zimną wodą. Jednak zanim przystąpimy do montażu tego typu baterii, trzeba określić optymalną wysokość, na jakiej powinna znaleźć się armatura. To zadecyduje o tym, czy jej użytkowanie będzie wygodne.
– _Wysokość dla baterii umywalkowej określana jest na 20 cm ponad górną krawędź ceramiki, dla wariantu wannowego – 10-15 cm nad krawędź wanny, a dla modelu natryskowego – 110-130 cm, mierząc od podłogi _– podpowiada ekspert.
Montując baterię ścienną, najpierw należy wkręcić przyłącza mimośrodkowe do instalacji wodnej oraz uszczelnić je taśmą teflonową. Kolejny krok to sprawdzenie, czy przyłącza są ustawione pod kątem prostym i znajdują się na równej wysokości – chodzi o to, żeby po zamontowaniu baterii, jej korpus był ułożony poziomo. Następnie na mimośrodach umieszczamy rozety. Ostatni etap montażu baterii ściennej to umieszczenie uszczelek z filtrem wewnątrz nakrętek mocujących baterii i przykręcenie jej ręcznie do mimośrodów.
Uwaga: przed dokręceniem baterii kluczem warto zabezpieczyć nakrętki plastikowymi osłonkami. Dzięki temu nie będzie ryzyka porysowania armatury.