Jak samodzielnie zamontować baterię stojącą i baterię ścienną

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Montaż baterii łazienkowej jest zadaniem, które możemy wykonać samodzielnie. Trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad – oto one.
Jak samodzielnie zamontować baterię stojącą i baterię ścienną

Jaką baterię wybrać – ścienną, czy stojącą

Wybierając baterie musimy uwzględnić typ domowej instalacji. Jeśli wyprowadzenie wody znajduje się powyżej przyborów sanitarnych (wanny, umywalki) należy wybrać baterie ścienne. Natomiast jeśli poniżej – wtedy bezpośrednio na wannie, umywalce, czy blacie, montujemy baterie stojące.
Do mocowania baterii stojących wannowych – w zależności od modelu baterii – należy przygotować: jeden, dwa lub pięć otworów montażowych. Modele stojące montowane na umywalkach, bidetach lub blatach, wymagają otworu montażowego o średnicy 35 mm (wybierając umywalkę warto też zwrócić uwagę na to, czy ma ona otwór montażowy).

Jak samodzielnie zamontować baterię stojącą i baterię ścienną

Jak zamontować baterię stojącą

Baterie stojące montujemy bezpośrednio do powierzchni umywalki, wanny itp.
– Po rozpakowaniu i sprawdzeniu kompletacji baterii, zgodnie z instrukcją, do jej dolnej części wkręcamy jeden lub dwa wkręty mocujące oraz wężyki przyłączeniowe. Całość umieszczamy w otworze i po założeniu od spodu podkładek: gumowej i metalowej, dokręcamy baterię nakrętką tulejkową _– tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Często do zestawu armatury dołączana jest chromowana podkładka. Ma ona zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną.
– _Podkładkę umieszcza się na powierzchni umywalki lub wanny nad otworem montażowym jeszcze przed włożeniem przyłączy elastycznych. W ten sposób zabezpieczymy baterię oraz zakrywamy widoczny otwór, jeśli okaże się on zbyt szeroki
– dodaje ekspert. Ostatnim etapem montażu baterii stojącej jest podłączenie wężyków do instalacji wodnej.

W przypadku baterii dwu- lub wielootworowej, montaż rozpoczynamy od przykręcenia do spodu korpusu baterii przyłączy prostych i włożenia ich w otwór montażowy. Następnie mocujemy je za pomocą nakrętek. Kolejnym krokiem jest ustabilizowanie armatury i zabezpieczenie jej uszczelkami. Ostatni etap montażu baterii polega na połączeniu przyłączy prostych z instalacją wodną.

Jak zamontować baterię ścienną

Baterie ścienne podłącza się bezpośrednio do końcówek rur z ciepłą i zimną wodą. Jednak zanim przystąpimy do montażu tego typu baterii, trzeba określić optymalną wysokość, na jakiej powinna znaleźć się armatura. To zadecyduje o tym, czy jej użytkowanie będzie wygodne.
 – _Wysokość dla baterii umywalkowej określana jest na 20 cm ponad górną krawędź ceramiki, dla wariantu wannowego – 10-15 cm nad krawędź wanny, a dla modelu natryskowego – 110-130 cm, mierząc od podłogi _– podpowiada ekspert.
Montując baterię ścienną, najpierw należy wkręcić przyłącza mimośrodkowe do instalacji wodnej oraz uszczelnić je taśmą teflonową. Kolejny krok to sprawdzenie, czy przyłącza są ustawione pod kątem prostym i znajdują się na równej wysokości – chodzi o to, żeby po zamontowaniu baterii, jej korpus był ułożony poziomo. Następnie na mimośrodach umieszczamy rozety. Ostatni etap montażu baterii ściennej to umieszczenie uszczelek z filtrem wewnątrz nakrętek mocujących baterii i przykręcenie jej ręcznie do mimośrodów.

Uwaga: przed dokręceniem baterii kluczem warto zabezpieczyć nakrętki plastikowymi osłonkami. Dzięki temu nie będzie ryzyka porysowania armatury.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl