Spis treści
Z pozoru montaż baterii łazienkowej to czynność skomplikowana. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w płaski klucz nr 8 lub 9 oraz 19 i dokładnie stosować się do instrukcji, dołączanej do każdego nowego produktu, aby bezproblemowo wykonać to samodzielnie.
Baterie jednouchwytowe stojące i ścienne z ceramicznym regulatorem przepływu przeznaczone są do instalowania w sieci wodociągowej o ciśnieniu normalnym do 1 MPa (10 atm.) i temperaturze 90ºC. Wskazane jest podłączenie baterii, dla wody ciepłej po lewej stronie, dla zimnej po stronie prawej.
Bateria umywalkowa stojąca
Zasady montażu baterii stojącej
- Na początku należy wkręcić w gniazda w korpusie baterii wkręty mocujące oraz przyłącza elastyczne.
- Tak przygotowaną baterię wsunąć elementami przyłączeniowymi do otworu montażowego
w umywalce. - Od spodu na wystające z baterii wkręty należy nałożyć podkładkę gumowa i metalową, następnie przykręcić baterię przy pomocy nakrętki tulejkowej w ten sposób, aby wyeliminować ewentualne przecieki wody.
- Kolejnym krokiem jest podłączenie przyłączy elastycznych do instalacji wodociągowej.
- Po podłączeniu baterii należy sprawdzić szczelność połączeń.
Podczas montażu baterii ze sterowanym spustem należy połączyć cięgno z poziomą dźwignią spustu za pomocą specjalnej zapinki i wyregulować wysokość podnoszenia grzybka spustu. Otwarcie grzybka spustowego syfonu następuje przez wciśnięcie uchwytu cięgna, a zamknięcie przez jego podciągniecie do góry.
Bateria wannowa ścienna
Zasady montażu baterii ściennej
- Pierwszą czynnością jest wkręcenie przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej z gwintem wewnętrznym G ½ po ówczesnym uszczelnieniu połączeń gwintowych taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Przyłącza mimośrodowe należy wkręcić w taki sposób, aby wystawały one ze ściany pod kątem prostym i były ustawione poziomo. Szerokość rozstawu mimośrodów zależy od rozstawu nakrętek przyłączeniowych baterii.
- Następnie na mimośrody nakręcamy rozety i przymocowujemy baterię przy pomocy nakrętek przyłączeniowych G ¾ , uszczelniając połączenie uszczelkami płaskimi z filtrem siatkowym.
- Po zakończeniu montażu należy upewnić się szczelność wszelkich połączeń.