Jak usunąć kamień z baterii i innych łazienkowych sprzętów

Katarzyna Laszczak
Kamienne osady wyglądają brzydko i szkodzą armaturze i innym sprzętom. Dlatego trzeba je usuwać.
Kamienne osady wyglądają brzydko i szkodzą armaturze i innym sprzętom. Dlatego trzeba je usuwać. Gustavo Fring Pixabay.com
Kamień na baterii łazienkowej to prawdziwa zmora. Podpowiadamy, jak wyczyścić baterie z kamienia i jak usunąc inne osady z łazienki.

Spis treści

Domowe sposoby na czyszczenie baterii łazienkowych

Bateria i jej styk z umywalką, wanną, czy zlewozmywakiem to miejsca, gdzie szczególnie często osadza się kamień. Ale usuwając go, musimy zadbać o to, żeby nie zniszczyć powłoki baterii. Jeśli zabrudzenie jest niewielkie, wystarczy czyszczenie miękką gąbką z wodą z płynem do naczyń. Jednak najczęściej osad wymaga bardziej radykalnych środków.

Polecamy sprawdzony, skuteczny i ekologiczny, czyli… sok z cytryny. Miejsca, gdzie powstał osad kamienny, wystarczy przetrzeć połówką cytryny i zostawić tak na kilkanaście minut. Następnie spłukujemy wodą i wycieramy do sucha. Bateria będzie błyszczeć jak nowa, bez śladu kamienia. Warto też pamiętać o tym, żeby nie zostawiać wody na baterii i wokół niej. Jeśli po użyciu, wytrzemy baterię do sucha, będziemy mieć znacznie mniej kamienia do czyszczenia.

Jednak bateria to nie tylko zewnętrzna część, a kamień tworzy się także w jej wewnętrznych elementach. Dlatego musimy oczyścić też napowietrzacz (perlator). Napowietrzacz to sitko zamontowane na końcu wylewki i kolejne „siedlisko” kamienia. Jeśli pokrywa go kamień, strumień wody jest nieregularny, słabszy i gorzej napowietrzony. Żeby oczyścić perlator, trzeba go wykręcić i włożyć do np. szklanki napełnionej octem. Po upływie kilkunastu minut perlator wyjmujemy i płuczemy zimną wodą. Po takim zabiegu powinien być pozbawiony osadów kamiennych.

Bateria i jej styk z umywalką, wanną, czy zlewozmywakiem to miejsca, gdzie szczególnie często osadza się kamień.
Bateria i jej styk z umywalką, wanną, czy zlewozmywakiem to miejsca, gdzie szczególnie często osadza się kamień. Nithin PA Pixabay.com

Usuwanie kamienia baterii termostatycznych

Jeśli mamy baterie termostatyczne, powinniśmy regularnie dbać o stan ich głowic. Warto je czyścić przynajmniej raz na kwartał, choć wymaga to nieco więcej pracy. Żeby oczyścić wnętrze baterii termostatycznej z kamienia, trzeba ją zdemontować (zakręcając uprzednio główny dopływ wody). Następnie wyjmujemy głowicę_ – _korzystając z klucza nastawnego płaskiego, chwytamy ją w górnej części, a kluczem żabkowym – w środkowym odcinku. Głowicę rozkręcamy i płuczemy w wodzie z octem. Kiedy kamienny osad zostanie usunięty, głowicę płuczemy pod bieżącą wodą i nakładamy na nią smar silikonowy.

Prysznic bez kamienia – czyścimy kabinę i rączkę natrysku

Osady kamienne często tworzą się także na ściankach kabiny prysznicowej. Ale łatwo można je usunąć, używając domowego sposobu. Przygotowujemy mieszaninę wody z octem (w proporcji 1:1, można też użyć rozpuszczonego kwasku cytrynowego). Miksturę przelewamy do spryskiwacza i mocno zwilżamy powierzchnie pokryte kamieniem. Czekamy ok. 15 minut i spłukujemy je wodą. Na koniec kabinę warto wytrzeć do sucha miękką i chłonną szmatką.

Do wyczyszczenia rączki natrysku również przyda się woda z octem lub kwaskiem cytrynowym. Moczymy w niej szmatkę i czyścimy powierzchnie pokryte osadem. Jeśli kamienia jest sporo, można też zrobić „kompres” – szmatkę namoczoną w wodzie z octem przykładamy do zanieczyszczonego miejsca (często jest to płaska powierzchnia słuchawki prysznicowej). Po kilkunastu do kilkudziesięciu minutach takiego „okładu” kamień powinien zejść po spłukaniu wodą. Warto też wiedzieć, że niektóre słuchawki prysznicowe są wyposażone w system łatwego usuwania kamienia tzw. easy clean. Ich powierzchnia ma nakładkę z wypustkami, którą wystarczy zdjąć i wypłukać, żeby usunąć kamień. Jeśli planujemy zakup rączki prysznicowej, zwróćmy uwagę na to rozwiązanie.

Jak usunąć kamień z ceramiki sanitarnej

Umywalka, miska sedesowa, czy bidet również nie są wolne od kamiennych osadów. W przypadku płaskich powierzchni możemy zastosować sposób z „kompresem” nasączonym wodą z octem. Po jego zastosowaniu, powierzchnię zmywamy wodą (można też dodać płynu do naczyń), spłukujemy i wycieramy.

W przypadku pionowych powierzchni lepiej sprawdzi się gęsta pasta z sody oczyszczonej (do sody dodajemy odrobinę wody i mieszamy). Taką pastę nanosimy na powierzchnie z osadem i zostawiamy na jakiś czas. Potem zmywamy wodą z płynem do naczyń i spłukujemy (ewentualnie – wycieramy).

Sprawdź również: Jak i czym wyczyścić fugi z pleśni i brudu

Rada: jeśli nie lubimy charakterystycznego zapachu octu spirytusowego, możemy użyć octu jabłkowego. Tylko weźmy pod uwagę, że jest on delikatniejszy, więc usuwanie osadu zajmie więcej czasu. Alternatywą jest też kwasek cytrynowy.

 Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia?

Aby uniknąć osadzania się kamienia w kabinie prysznicowej, warto po każdej kąpieli ściągnąć wodę ze ścian specjalną ściągaczką, np. taką, którą używa się przy myciu okien. Raz na jakiś czas (a najlepiej raz w tygodniu) przecierać miejsca trudnodostępne, czyli mocowania, styk między baterią a zlewem, czy narożniki szmatką z octem winnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl