Wybierając baterię wannową, często kierujemy się jedynie jej wyglądem zewnętrznym. To spory błąd, bo armatura łazienkowa, oprócz funkcji dekoracyjnej, powinna być również funkcjonalna oraz wygodna i bezpieczna dla użytkowników. W sklepach znajdziemy wiele modeli baterii wannowych. Na którą zatem zdecydować się ostatecznie? O tym poniżej.
Podczas dokonywania wyboru baterii do wanny warto uwzględnić przynajmniej kilka czynników. Jednym z decydujących jest sposób montażu armatury. Ponadto liczą się również jej dodatkowe funkcje, wygląd zewnętrzny, a także cena. Najtańsze produkty tego typu można nabyć już za około 50 zł. Jednak niski koszt zakupu nie zawsze oznacza rzeczywiste oszczędności, ponieważ tanie baterie dość szybko niszczeją i nie zapewniają tylu udogodnień, co ich odpowiedniki z nieco wyższego przedziału cenowego.
– Tak jak w przypadku wszystkich produktów, wyższa cena oznacza zazwyczaj wyższą jakość. Najtańsze baterie najczęściej wykonane są ze znalu – stopu metali, który nie jest odporny na długotrwałe działanie wody. W bateriach tych są stosowane również najtańsze regulatory ceramiczne, których żywotność również nie jest zbyt długa. Natomiast droższe baterie są wykonane z mosiądzu, wyposażone w regulatory dobrej jakości, a niekiedy również w ceramiczne przełączniki wanna/natrysk. To powoduje, że cechuje je cicha praca. Myślę, że niewielu klientów wie, że obowiązkiem każdego producenta jest oznaczenie baterii informującej o jej klasie akustycznej – przypomina manager Ferro S.A.
Chcąc kupić baterię dobrej jakości, musimy się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych. Jednak nie zawsze jest tak, że najdroższa bateria będzie najlepsza.
– Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile powinna kosztować dobra bateria. To w znacznej mierze zależy nie tylko od jakości baterii, ale również marki producenta. Również u mniej uznanych producentów możemy kupić dobrej jakości baterię, za którą u uznanego producenta musielibyśmy zapłacić dwa lub trzy razy więcej. Przede wszystkim powinniśmy unikać zakupu baterii w sklepach, które zajmują się tym tylko od promocji do promocji – np. dużych sieciowych sklepach spożywczych. W sklepach instalacyjnych czy też marketach budowlanych są doradcy, których firmy szkolą w tym zakresie i od nich możemy uzyskać rzetelną informację jaką baterię kupić, żeby była dobrej jakości i aby za nią nie przepłacić – podpowiada ekspert firmy Ferro S.A.
Wybór baterii wannowej a sposób jej montażu
Sposób montażu jest kluczowym kryterium podczas dokonywania wyboru baterii wannowej. Na rynku znajdziemy armaturę, którą montuje się na kilka różnych sposobów. Oto najpopularniejsze rodzaje tych produktów:
- Baterie wannowe natynkowe (ścienne), które montuje się bezpośrednio do instalacji wodnej. W tym przypadku cała konstrukcja baterii pozostaje na wierzchu ściany. Pośród armatury natynkowej rozróżnia się baterie dwuuchwytowe (z dwoma oddzielnymi kurkami do regulacji wody) oraz bardziej ekonomiczne i wygodniejsze w użytku baterie jednouchwytowe (z pojedynczą dźwignią).
Oprócz sposobu mocowania baterii wannowej, podczas wyboru tych produktów warto również uwzględniać ich funkcjonalność i wygodę użytkowania. Coraz powszechniej branym pod uwagę czynnikiem użytkowym jest kwestia wyposażenia baterii w termostat, który pozwala na precyzyjne dopasowywanie temperatury wody i jej ciśnienia. W rzeczywistości przekłada się to na sporą oszczędność, gdyż z kranu od razu po jego odkręceniu leci woda o pożądanej temperaturze. Termostat zapobiega również poparzeniom, co cenią zwłaszcza opiekunowie małych dzieci.
Na ograniczenie zużycia wody wpływ mają też różnego rodzaju blokady montowane w bateriach (np. blokada przeciw nadmiernemu zwiększaniu przepływu, blokada przeciw gwałtownym skokom ciśnienia w sieci wodnej, tzw. przycisk EKO i wiele innych).
– Tutaj wszystko jest znormalizowane. Natrysk podłącza się do baterii wannowej za pomocą węża natryskowego z końcówką ½ cala. Dlatego nie ma żadnych ograniczeń w zastosowaniu dowolnego zestawu natryskowego do baterii wannowych – mówi Piotr Kolanowski, product manager Ferro S.A.
Do wszystkich modeli baterii wannowych można podłączyć też deszczownicę.
Baterie wannowe z perlatorem
Perlator jest już dziś niemal nieodłącznym elementem większości dostępnych w sklepach baterii. To niewielkie urządzenie wyglądające podobnie do sitka i zamontowane w końcówce wylewki pomaga skutecznie oszczędzać wodę poprzez jej „napowietrzanie”. W bateriach wannowych perlator jest zamontowany, by strumień wody ładnie wyglądał.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru baterii wannowej?
Właściwie najważniejszą rzeczą w każdej baterii jest głowica. Aktualnie oferowana armatura w większości przypadków posiada już głowice ceramiczne, czyli takie, które umożliwiają długowieczne użytkowanie kranów bez przeciekania. Jednak oprócz materiału, z którego wykonana jest głowica baterii warto też uwzględniać szerokość tego elementu. Od tego zależy bowiem wielkość strumienia wody.
Niemniej ważna jest też wydajność przepływu w baterii wannowej. Bateria wannowa powinna mieć przez wylewkę ok. 20 l/min czyli klasa S, dla natrysku A.
Z oczywistych względów należy również prawidłowo dopasować zasięg wylewki. Producenci podają go przeważnie w milimetrach. Należy tu uwzględnić rozmiar i kształt wanny, a w przypadku baterii ściennych – także oddalenie wanny od ściany.