Kabina prysznicowa - kupić gotową, czy zbudować?

Tomasz Kowal
Oba rozwiązania mają wady i zalety. Ważne, by były funkcjonalne, stylowe i dostosowane do potrzeb domowników.

Ogromna różnorodność rozwiązań oferowanych na rynku powoduje, iż znalezienie optymalnego projektu kabiny prysznicowej nie stanowi większego problemu. Do własnych wymagań można dostosować zarówno kształt, jak i wielkość.

Kabina prysznicowa ze sklepu

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest gotowa kabina prysznicowa, która wymaga jedynie zamontowania. To największa zaleta gotowych rozwiązań - pozwalają zaoszczędzić czas związany z projektowaniem i budową własnej kabiny. Olbrzymią zaletą gotowych rozwiązań jest także fakt, iż w momencie ich przywiezienia do domu są w pełni gotowe do montażu i praktycznie nie wymagają prac wykończeniowych. Mają jednocześnie gwarancję szczelności, co zapewnia komfortową kąpiel. Wysoka jakość wykonania oraz wytrzymałość modeli dostępnych na rynku sprawia, iż gotowa kabina prysznicowa to zakup na lata. Kabinę wymienia się tylko wtedy, gdy jest zniszczona i nieszczelna - niekiedy wystarczy wstawić nowe drzwiczki. Nie spotkamy też raczej problemów
z kupnem elementów zapasowych w razie potrzeby.

Przed wybraniem konkretnego modelu kabiny trzeba dokładnie sprawdzić, czy jej szerokość
i wysokość, sposób otwierania drzwi oraz brodzik będą idealnie pasowały do łazienki.

Budowa własnej kabiny prysznicowej

Alternatywą dla gotowych rozwiązań jest samodzielne zaprojektowanie i budowa kabiny prysznicowej. Nie jest to trudne, jednak do inwestycji trzeba się odpowiednio przygotować i dokładnie zaplanować każdy szczegół. Zaletą kabiny budowanej we własnym zakresie jest swoboda wyboru materiałów i nadania jej dowolnego kształtu oraz możliwość osiągnięcia dowolnych efektów dekoracyjnych.
Przed przystąpieniem do pracy należy szczegółowo przemyśleć z jakich materiałów zostaną wykonane poszczególne elementy kabiny. Rozpoczynając prace, w pierwszej kolejności trzeba odpowiednio przygotować podłogę i ściany w miejscu, w którym zamierzamy zbudować kabinę - wykonanie hydroizolacji zabezpieczy ściany przed wilgocią, a całą łazienkę przed pleśnią. Ten krok można pominąć, jeśli ściany w łazience miały już wcześniej warstwę hydroizolacyjną.

Czas na brodzik

Po właściwym przygotowaniu podłoża, czas na brodzik. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są brodziki akrylowe, które wystarczy przymocować do podłogi nad otworem odpływem, używając załączonych w komplecie specjalnych, sztywnych uchwytów podtrzymujących. Do uchwytów  montowany jest stelaż z nóżkami. Podłączając rury odpływowe trzeba pamiętać o uszczelnieniu miejsc łączeń silikonem.

Brodzik można również zbudować samodzielnie - zarówno w postaci zwykłej posadzki pochylonej  pod niewielkim kątem w kierunku odpływu, jak i oddzielonej obmurówką części podłogi.
Na obmurówki można wykorzystać nie tylko bloczki z impregnowanego betonu komórkowego, czy silikatów, lecz również różnokolorowe pustaki szklane. Zawsze należy pamiętać o dokładnym uszczelnieniu wszelkich łączeń, a w przypadku obmurówki z bloczków, czy cegieł wykonać warstwę wierzchnią z wodoodpornego tynku, bądź płytek ceramicznych. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, lecz przede wszystkim zabezpieczy podłogę przed przemakaniem.

Pomysły na kabinę prysznicową

Gdy brodzik jest gotowy, czas na ścianki kabiny. Najczęściej wykonywane są na metalowej ramie, zapewniającej nie tylko utrzymanie konstrukcji, lecz także łatwość montażu drzwiczek i ścianek. Stelaż pozwala na dużą swobodę wyboru materiału na ścianki - hartowane szkło, tworzywa sztuczne - przezroczyste, mleczne, z ornamentami lub bez, w dowolnie wybranym kolorze.
Szkło zapewnia dużą wytrzymałość. Tworzywa sztuczne (pleksiglas, polistyren, PCW) są bardziej elastyczne i miękkie, zatem nie gwarantują podobnej stabilności, za to można je stosunkowo łatwo formować, tym samym łatwo przy ich użyciu zbudować kabinę o nietypowym kształcie.
Ścianki działowe można też wymurować z pustaków szklanych, co zapewnia ciekawe efekty dekoracyjne. Budując „ze szkła” nie należy zapominać o zastosowaniu pionowych oraz poziomych zbrojeń, a także krzyżyków dystansowych. Po każdej kolejnej ułożonej warstwie pustaków trzeba dokładnie kontrolować poziom, ponieważ istnieje ryzyko przechylenia ściany. Do wymurowania ścianki należy ponadto używać zapraw elastycznych o podwyższonej przyczepności - szklane pustaki połączone zwykłą zaprawą będą pękać. Ze względów estetycznych najbardziej polecane
są zaprawy i fugi drobnoziarniste. W szczególny sposób należy zadbać o dokładność wykonania
i szczelność połączenia ścianki ze ścianą łazienki.
Ciekawym rozwiązaniem może być także budowa kabiny prysznicowej z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych na stalowym stelażu. Płyty g-k pozwalają na wykonanie konstrukcji o praktycznie dowolnym kształcie (modne ostatnio stają się kabiny w kształcie ślimaka). Do wykończenia takiej kabiny wykorzystać można wodoodporny tynk dekoracyjny, czy dowolnie wybraną ceramikę.

Zatem kupić, czy budować?

Odpowiedź na to pytanie zależała będzie od indywidualnych preferencji. W przypadku kabiny prysznicowej cena nie jest kryterium wyboru, bowiem zarówno gotowe rozwiązania, jak
i samodzielna budowa wymagają podobnych nakładów - w zależności od modelu, czy typu wybranych materiałów. Gdy zależy nam na czasie lub preferujemy kompleksowe rozwiązania
i sprawdzone projekty, lepsza będzie kabina gotowa. Jeśli jednak mamy zacięcie majsterkowicza
i lubimy mieć pod kontrolą każdy, nawet najmniejszy szczegół wyposażenia domu, bądź chcemy rozwiązań innych, niż wszystkie - postawmy na własną inwencję i umiejętności. Satysfakcja z kąpieli w kabinie własnego projektu gwarantowana.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl