Prysznic z brodzikiem ma wiele zalet. Jednak co zrobić, kiedy po kąpieli odkrywamy plamy wody wokół brodzika? Podstawowe przyczyny tego zjawiska mogą być dwie i trzeba ustalić, z którą mamy do czynienia (oczywiście na wstępie wykluczamy źle zamknięte drzwi kabiny prysznicowej).
Przeciekanie instalacji brodzika
Przecieki wokół brodzika
Jednak najczęściej przecieki wokół brodzika wynikają z niedokładnego uszczelnienia połączenia między brodzikiem i ścianami (albo drzwiami kabiny). Miejsce przecieku czasem nie jest widoczne „gołym okiem”, a w dodatku woda może przesączać się w innym miejscu niż następuje przeciek, ale naprawa takiej usterki nie jest trudna.
Przecieki na styku brodzika i ścian powstają jeśli zastosowaliśmy złej jakości preparat i z czasem uległ on miejscowemu wypłukaniu, albo fuga była niepoprawnie wykonana. Pamiętajmy, że uszczelnienie pomiędzy ścianą a brodzikiem powinno być na tyle elastyczne, żeby nie popękało podczas korzystania z prysznica.
Zobacz wideo: Jak wymienić stary silikon na nowy
Aby wykluczyć ryzyko złego uszczelnienia takiej spoiny, najlepiej istniejącą fugę całkowicie usunąć za pomocą specjalnego noża oraz dokładnie oczyścić z resztek rozpuszczalnikiem do silikonu. Następnie krawędzie szczeliny oklejamy taśmą malarską oraz wypełniamy wybranym produktem. Do tego najlepiej zastosować silikon sanitarny. Zwróćmy uwagę na to, żeby silikon był przeznaczony do gładkich powierzchni (takich szkło, ceramika, porcelana, a także powierzchnie szkliwione, glazurowane i emaliowane), najlepiej też wybrać taki, który będzie zawierał środek grzybobójczy, który zabezpieczy wilgotne miejsca przed rozwojem pleśni. Silikony sanitarne są dostępne w szerokiej gamie kolorów (biały, szary, brązowy, niebieski, żółty czerwony itd.), które możemy dopasować do kolorystyki łazienki. Uniwersalnym rozwiązaniem jest silikon bezbarwny. Aplikacja silikonu jest wygodna, a jednocześnie – to skuteczna metoda na uszczelnienie wokół brodzika.
Pamiętajmy też, że montując brodzik powinniśmy zadbać o odpowiednią hydroizolację przestrzeni pod nim i wokół niego (np. zastosować folię w płynie). Wtedy, nawet jeśli brodzik zacznie przeciekać, skutki awarii będą mniej groźne.
Może zdarzyć się również, że mimo wykonania nowych uszczelnień, nadal widoczne są wycieki: na przykład zamaka ściana lub wilgoć pojawia się na suficie pod kabiną. Wówczas warto upewnić się, że uszkodzeniu nie uległ sam brodzik. Mogą być w nim mikropęknięcia, których nie widać gołym okiem, a w momencie, gdy do niego wchodzimy i obciążamy go własnym ciężarem przez szczeliny wydostaje się woda. Niezwłoczna jest wtedy wymiana brodzika.
Dowiedz się:Jak zabezpieczyć "pomieszczenia mokre" przed wilgocią